Русини – корінні мешканці історичного Закарпаття і законопослушні громадяни України. Презентація русинської громадської спілки «Наохтема в рокаши»

Сьогодні, на нашу думку, в Мукачеві відбулася знакова подія – презентація громадської русинської  спілки «Наохтема в рокаши».

Чому знакова?

Фестиваль русинської культури «Наохтема в рокаши»

28 серпня 2021 року в Мукачівському замку «Паланок» відбувся фестиваль русинської культури «Наохтема в рокаши» (Назавжди разом). Організатором якого виступили молоді русини Станіслав Ганькович, Роберт Іванчо, Іван Крафчик та Святослав Задорожний. В перше за всю історію культурного русинського руху фестиваль відбувся не  в «камерній» атмосфері (не в закритому приміщені), а на території замку, який є доленосним для корінних народів історичного Закарпаття (русинів та угорців). Фестиваль отримав великий позитивний резонанс не тільки серед русинів України та закордоння, але й серед гостей Мукачева, які в той час відвідували «Паланок». Для багатьох це було приємне відкриття: історичне Закарпаття має свою самобутню культуру, яка гармонійно вписується в багатонаціональний культурний вінок України. Русини були, є і будуть і без них уже не можливо сьогодні уявити культуру незалежної України.

В організаторів фестивалю виникла ідея створити громадську русинську спілку з однойменною назвою з фестивалем «Наохтема в рокаши», в яку на добровільних засадах могли б ввійти русинські громадські організації Закарпаття, фізичні особи  та, в якості асоційованих членів, громадські русинські організації закордоння.

Створення громадської русинської спілки «Наохтема в рокаши»

Засновниками громадської русинської спілки виступили  громадські організації: громадська організація «Мукачівське міське об’єднання «Общество молодих Подкарпатських русинов»,  в особі керівника Крафчика Івана Яновича та Мукачівська міська громадська організація «Рідне Мукачево», в особі Іванча Роберта Йосиповича та фізичні особи: Станіслав Ганькович, Лілія Немеш, Степан Сікора та Святослав Задорожний.

20 січня 2022 року громадська спілка «Наохтема в рокаши» була зареєстрована. Виконавчим директором було обрано Станіслава Ганьковича, головою правління спілки – Роберта Іванча та членами спілки Івана Крафчика, Лілію Немеш та Степана Сікору.

4 лютого 2022 року в Мукачеві відбулась презентація громадської русинської спілки «Наохтема в рокаши», на якій, крім засновників спілки, були запрошені: голова місії  THE INTERNATIONAL

DIPLOMATIC HUMANITARIAN MISSION Петро Шпуганич та його заступник Святослав Задорожний, голова русин клубу, краєзнавець, редактор русинських періодичних видань Юрій Шипович.

Метою  та  напрямками діяльності Спілки є:

–  реалізація в Україні цивілізованого права карпаторусинів, які компактно проживають в Закарпатській області, бути визнаними окремою національною меншиною та корінним народом України;

– пропаганда правозахисних ідей та міжнародних стандартів прав людини та основоположних свобод, просвітництво та освіта;

– правова допомога та правовий захист жертв порушень прав людини;

– підтримка процесу становлення та розвитку карпаторусинського правозахисного руху;

– розвиток самобутньої карпаторусинської культури через організації мистецьких фестивалів, видання книг, періодичних видань карпаторусинською мовою.

– сприяння доведенню інформації про стан прав людини та основоположних свобод в Україні до відома своїх членів, українських державних та недержавних організацій, міжнародних органів та організацій, а також широкого кола громадськості у сфері визнання карпаторусинів окремою національною меншиною та корінним народом України;

– аналіз виборчого законодавства та практики проведення виборів, референдумів та перепису населення;

– сприяння проведенню виборів, референдумів та перепису населення відповідно до виборчого законодавства та міжнародних стандартів;

– пошук та застосування форм ефективної участі громадськості в законотворчому процесі з питань, що пов’язані із захистом прав карпаторусинів, надання максимального сприяння законодавчим та виконавчим органами, органам місцевого самоврядування у створенні гарантій дотримання прав карпаторусинів в їх визнанні окремою національністю меншиною та корінним народом України.

Пряма мова

Станіслав Ганькович: – Лем у рокаши русини є сила. Ми всі маємо быти в єдно. Лем тудими ся чогось доб’ємо. Русини – се законопослушні громадяни України, а не сепаратисти, як нас часто показують радикально наладжені політики України й не лем… Ушиткі русини України й русини за гатаром мавуть робити на хосен України. Нас в Україні нихто не переслідує, ай бо і ныхто і не помыгать. Мы ся маємо надіяти лем самі на себе. Забудьме то шо было, кличу усых русинов в рокаш…

Іван Крафчик: – Моя організація молодих русинів скоро буде празновати 20 років утворення. Думаву ош мы достойно організуємо  сю  ювілейну дату. І се буде першим серйозним проєктом для спілки…

Юрій Шипович: – Наш русин клуб є дуже демократична організація. Ми не маємо, навіть, формальних керівників. Всі питання діяльності клубу ми вирішуємо разом. То самоє бажаю і новоствореній спілці. Ми тісно будемо співпрацювати з громадською спілкою «Наохтема в рокаши». Наохтема в рокаши…

Роберт Іванчо: – Нам треба вказати русинам за гатаром, нашим соплемінникам ош ми сила і залучити їх плідно з нами працювати на благо нас, русинів. Надання спілці статуса міжнародної русинської організації мало б велике значення для визнання русинів, як окремою національністю, корінними мешканцями нинішнього Закарпаття…

Петро Шпуганич: – Законодавство України прямо не дає можливість створювати громадські організації з міжнародним статусом, але створення нашої місії показує шляхи виходу з даної проблеми. Ми зі Святославом готові вам в цьому допомогти…

Лілія Немеш: – Мені приємно працювати в компанії активних і ділових русинів, в яких відсутня русинська «гетьманська булава». Ушиткі маєме робити в рокаши…

Степан Сікора: – Знаєте, дорогі мої цімбори, я у своєму житті пережив много і хочу лем єдно, ош бы русинов не считали людьми другого сорту. Ми маємо свою історію, культуру, свої традиції. Ми завжди жили зі своїми сусідами в мирі… Хочу, щоб наша мова не зникла і буду добиватись того, щоб русинська культура процвітала і розвивалась і ми мали свої русинських «шевченків», «лисенків»… Спілка буде мати свій сайт, свої акаунти в соціальних мережах…

Двері громадської русинської спілки «Наохтема в рокаши» відкриті для русинів, русинських громадських організацій та всіх хто підтримає наші ідеї та напрямку діяльності.

Наохтема в рокаши!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *