Як пірати та кочівники поневолювали європейців

Коли ми говоримо про рабство, перед очима з’являються каравани чорних невільників, що тягнуться вздовж Міссісіпі. А ще кораблі з «чорним деревом», що пливуть від західного узбережжя Африки до Нового Світу. Але історія пам’ятає, як рабами ставали горді та волелюбні європейці.

Рабство в Північній Африці

У ті роки, коли ще жоден мешканець Іспанії чи Англії навіть не думав вирушати на пошуки кращої частки в американських колоніях, рабовласництво вже давно процвітало на узбережжі Середземного моря.

У Європі рабство зникло ще в Середньовіччі, але в цей же час воно розквітло у світі ісламу. Кочові народи від берберів (загальна назва, прийняли іслам у VII столітті корінних жителів Північної Африки.) на заході, до кримських татар на сході створювали свої держави та використовували звичний механізм набігового господарства. Такій економіці був потрібний військовий видобуток і раби, яких регулярно завозили після військових походів і піратських експедицій.

Розквіт набігової економіки припав на Новий час — XVI–XVII століття. Піратство стало одним з головних промислів жителів Магріба (назва, дана середньовічними арабами країнам Північної Африки, розташованим на захід від Єгипту.), перетворивши мусульман на кшталт вікінгів. Пограбування стали джерелом багатства берберів.

Галери алжирських піратів не тільки переслідували торгові кораблі християн на морі, а й ходили у великі набіги на поселення та міста. Їхня тактика була проста: несподівано висадитися поблизу поселення, схопити беззахисних селян і швидко спливти до появи карального загону.

Берберські пірати

Деколи бербери збирали справжні піратські флоти. І тоді страх перед навалою охоплював навіть мешканців великих міст, гарнізони яких нічого не могли зробити з жадібними розбійниками.

В 1544 загін піратських судів з Алжиру під командуванням знаменитого Хайреддіна Барбаросси вогнем і мечем пройшовся берегом Калабрії до Неаполя і захопив у полон близько 20 тисяч італійців.

Ціни на рабів на невільницьких ринках Магріба впали так низько, що піратські матроси могли виміняти їх тільки на їжу, але не збагатитися.

На кожен масштабний рейд на кшталт експедиції Барбаросси припадали десятки дрібніших набігів. Поява великого піратського флоту змушувало все населення узбережжя втекти у глиб країни, залишаючи прибережні райони безлюдними.

У 1566 році загін із шести тисяч османських піратів приплив до Адріатичного моря і висадився в Апулії. Влада не змогла організувати захист населення і закликала всіх йти від берега, залишивши туркам на розграбування десятки кинутих сіл аж до замку Серракапріолли, розташованого за п’ятнадцять кілометрів від узбережжя.

Жах морів

Багато османських піратів були майстерними моряками. Вони ходили в далекі походи і розоряли береги за тисячі миль від портів. Один тільки неймовірний турецький рейд до Ісландії в 1627 приніс майже 400 полонених.

Всі вважають Англію грізною морською державою, але все XVII століття арабські пірати вільно плавали в британських водах і навіть з’являлися у гирлі Темзи.

Усього за три роки – з 1606 по 1609 – через алжирських корсарів англійці та шотландці втратили не менше 466 торгових кораблів.

До середини 1600-х років британці активно торгували чорними рабами, але в цей час британські матроси з Брістоля чи Ліверпуля ставали рабами берберів.

Звичаї північноафриканських мусульман не захищали рабів. Вони вважалися не просто безсловесним майном — невільники були християнами, тобто невірними. Тому, на думку господарів, цілком заслуговували на будь-які страждання.

Набігова економіка забезпечувала такий приплив рабів, що в їхніх господарів не було особливого сенсу піклуватися про життя та здоров’я свого майна. У раба було лише два способи полегшити своє становище: бути цінним фахівцем або прийняти іслам.

Запустіння Італії

Безкарність піратів дійшла до того, що бербери у XVI столітті створили цілу базу поблизу Неаполітанської затоки на острові Іск’я. Там вони вичікували вдалий момент для нападу, там же утримували бранців перед відправкою до Алжиру.

Пірати казали, що їм набагато зручніше нападати на міста, ніж грабувати сільську місцевість: дрібні гарнізони нічого не могли протиставити десанту з десятка галер, а городяни, замкнувшись у будинках, не розбігалися і ставали легкою здобиччю.

Під час піратських набігів першими жертвами ставали жінки та діти. До того ж, білошкірі європейки дуже цінувалися в гаремах східних багатіїв.

Рибалки боялися виходити в море, селяни за першої ж нагоди переїжджали подалі від узбережжя. За оцінками сучасних дослідників, на початку XVII століття італійські держави фактично віддали узбережжя Калабрії та Апулії піратам.

Села стояли занедбаними, на березі жили лише розбійники, контрабандисти та жебраки.

Східний невільничий ринок.

Біди Дикого поля

Подібну картину можна було спостерігати на півдні теперішньої України. Кримське ханство зробило грабіжницькі походи на Русь та Литву однією з важливих складових свого господарства. Молоді татарські воїни вирушали в набіг раз на два-три роки — щойно закінчувався видобуток від минулого походу. Татари добре знали календар хлібороба і тому йшли за здобиччю навесні та восени — під час посівної чи збирання врожаю. По-перше, в цей час було не так спекотно, і кіннота простіше долала степи. А по-друге, селяни опинялися перед вибором: чи ризикувати попастися татарам, чи кидати поля та бігти, але при цьому залишитися без урожаю, що спричиняло неминучі голод і смерть.

Захоплені бранці продавалися на невільницьких ринках від Криму до Олександрії. Була особлива стаття витрат: на викуп православних, що у рабстві. Але, попри це, більшість схоплених селян опинялася у країнах Близького Сходу, де вони все життя залишалися рабами. У результаті XVI столітті великі й родючі землі від Чорноморського узбережжя до Брянська і Рязані виявилися цілком знелюдненими та отримали назву Дике поле.

Кінець набігів

На заході спільні зусилля європейських середземноморських держав від Іспанії до Франції змогли зупинити тиск берберських піратів лише у XVIII столітті. Зіткнувшись із потужними лінійними кораблями та швидкими фрегатами, корсари виявилися змушені відступити і забути про багатовікове ремесло предків. Рабство в Північній Африці збереглося, але повноводний потік невільників став потроху висихати. Однак і на початку XIX століття берберські пірати ще знаходили нечисленних жертв, які мали жалюгідне існування під ярмом чужоземних господарів.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *