Планети Сонячної системи по порядку, починаючи від Сонця

Зірка Сонце та природні космічні об’єкти, що обертаються навколо неї, називаються Сонячною системою. Її вік становить близько 4,57 млрд років.

Які планети входять до Сонячної системи та в якому порядку вони розташовані?

Як розташовані планети у Сонячній системі?

Навколо Сонця планети обертаються у такому порядку (від Сонця): Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.

Меркурій

Яка планета розташована найближче до Сонця? Це Меркурій. Його оборот навколо Сонця займає лише 87,97 земної доби. На поверхні планети величезні температурні стрибки, що коливаються від –173 °C до +427 °C.

Яка найменша планета Сонячної системи? Це також Меркурій. Він утричі менше, ніж Земля, а розмір Сонця більший за планету в 150 разів.

Дослідження 2014 показали, що Меркурій постійно зменшується. За 4,5 мільярди років існування планети її діаметр скоротився на 14 кілометрів.

планета МеркурийМеркурій: Unsplash

 Венера

Венера — друга за віддаленістю від Сонця і шоста за габаритами планета. Після Сонця та Місяця це третій за яскравістю об’єкт на земному небі. Її світла достатньо, щоб відкидати тіні вночі.

Супутників у Венери немає. Планета подібна до Землі: площа Венери становить близько 90% земної; на Венері на висоті 100 кілометрів є атмосфера та озоновий шар.

Атмосфера Венери дуже щільна майже повністю складається з вуглекислого газу. Середня температура на Венері становить 462° C, що робить її спекотною планетою Сонячної системи.

Тут бувають хмари та йдуть кислотні дощі, але через неймовірну спеку вони не досягають поверхні.

планета ВенераВенера: YouTube/National Geographic

 Земля

Яка за рахунком Земля у Сонячній системі? За віддаленістю від Сонця планета займає третю позицію. Це єдина відома людству планета системи, де є життя. Земля — ​​п’ята за розмірами і найщільніша планета системи. Її тверде ядро ​​імовірно складається із заліза та нікелю. Розплавлене залізо рідкого зовнішнього ядра формує магнітне поле. Земля на 70% вкрита водами Світового океану. Решту поверхні планети займають континенти та різні за розмірами острова.

Повний оборот Землі навколо Сонця займає 365,2564 дня. Через те, що цифра не кругла, згодом накопичується один зайвий день. Тому кожен четвертий рік високосний. Не поширюється на кратні 100 (1800, 2100) і кратні 400 (2000, 1600) року.

планета ЗемляЗемля: Unsplash

Марс

Четверта планета від Сонця — Марс. Він займає у системі за розмірами сьоме місце, маса якого становить 10,7 % маси Землі. Марс відрізняється бурим забарвленням, внаслідок чого його називають Червоною планетою. Атмосферний тиск нижчий, ніж Землі.

Супутники Марса — Фобос та Деймос. Висота гори Олімп, що є на Марсі, становить 26 км над поверхнею. Найвища гора у Сонячній системі має вулканічне походження.

Чи існує життя на Марсі? Дослідження довели, що на Червоній планеті є вода, тому теоретично життя може існувати. Сьогодні вчені впевнені, що живих організмів на Марсі нема. Вони припускають ймовірність, що життя було на планеті мільярди років тому.

планета МарсМарс: Unsplash

Марс замикає список планет земної групи, до якої входять також Меркурій, Венера та Земля. Далі йдуть газові гіганти: Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун.

Юпітер

Яка найбільша планета Сонячної системи? Це Юпітер. Він у 1300 разів більший за Землю, а його маса у 2,5 раза більша за масу решти семи планет разом узятих.

Юпітеру властиві шторми, блискавки і навіть полярні сяйва. Але їх масштаби значно перевищують земні. З космосу можна побачити червону пляму на атмосфері планети — це гігантський шторм, відомий людству з 1665 року. Швидкість вітру всередині перевищує 500 км/годину. Довгий час Юпітер був рекордсменом за кількістю супутників. У газового гіганта їх 79.

Найбільший супутник Марса – Ганімед – одночасно найбільший серед супутників Сонячної системи.

планета ЮпитерЮпітер: Unsplash

  Сатурн

Сатурн — друга за розмірами планета Сонячної системи після Юпітера і шоста за віддаленістю від Сонця.

Щоб зробити один оберт навколо зірки, йому потрібно 29,5 земних років. Цей газовий гігант складається з водню і є найменш щільною планетою системи. Його головна «родзинка» — наявність кілець, які майже повністю складаються із частинок водяного льоду.

Сатурн зміг обігнати Юпітер за кількістю супутників.

У 2019 році було відкрито 20 нових супутників планети, і тепер їх рівно 82. Найбільший місяць – Титан – може похвалитися наявністю води та щільної атмосфери.

планета СатурнСатурн: Unsplash

Уран

Уран — сьома за рахунком найхолодніша планета Сонячної системи. Температура тут знижується до -224 °C.

Уран менший, ніж газові гіганти Юпітер та Сатурн. Планета в 4 рази більша і майже в 15 разів важча за Землю. Надра Урана складаються з льоду та гірських порід. Разом із Нептуном він входить до категорії «крижані гіганти». Один оберт навколо Сонця займає в Урана 84 земні роки. У планети налічується 27 супутників. Цікаво, що вони були названі на честь персонажів з творів Вільяма Шекспіра та Олександра Поупа, а не грецьких і римських богів.

планета УранУран: Unsplash

Нептун

Яка планета Сонячної системи найдалі від Сонця? Восьмою і останньою планетою є Нептун — газовий і крижаний гігант. Він займає четверту позицію за розміром і третю за масою: Нептун майже в 4 рази більший за Землю. Нептун схожий на Уран: він теж не має твердої поверхні, його надра складаються з льоду та каменю, а атмосфера переважно з водню та гелію. Щоб зробити повний оберт навколо Сонця, планеті необхідно 165 земних років.

планета НептунНептун: Unsplash

Скільки планет у Сонячній системі? Станом на 2021 рік їх рівно вісім.

До 2006 року вважалося, що за Нептуном є дев’ята планета Плутон. Однак згідно з чинним визначенням, він не може називатися планетою через невеликі розміри.

Є й інше припущення: вчені з Каліфорнійського технологічного інституту Костянтин Батигін та Майкл Браун вважають, що у Сонячній системі може бути дев’ята планета, що перевершує Землю за розмірами та з великою вигнутою орбітою. Згідно з гіпотезою, період її обертання навколо Сонця може становити 15 тисяч земних років. Відомі сьогодні планети Сонячної системи є унікальними та вкрай цікавими для вивчення. Дізнайтеся про нові неймовірні факти про Сонячну систему і переконайтеся, наскільки дивовижний навколишній світ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *