The Economist: Приголомшлива перемога зробила Дональда Трампа найпослідовнішим американським президентом з часів Франкліна Д. Рузвельта

Після перемоги над Камалою Гарріс – і не просто з невеликим, а з великим відривом – 45-й президент Америки стане 47-м. Той факт, що пан Трамп стане першим президентом, який виграє кілька термінів поспіль з часів Гровера Клівленда в 1892 році, не применшує його досягнення. Він визначив нову політичну еру для Америки та світу.

У певному сенсі епоха Трампа є дуже сучасною. Вона стала можливою завдяки технологічним змінам і фрагментації медіа, в той час, коли важко відрізнити право від політики, а політику від шоу-бізнесу. Але це також повернення до старого уявлення про Америку. До того, як боротьба з фашизмом переконала Рузвельта в тому, що в інтересах його країни допомогти навести порядок і процвітання у світі, країна вороже ставилася до імміграції, зневажала торгівлю і скептично ставилася до закордонних зв’язків. У 1920-1930-х роках це призвело до темних часів. Це може повторитися знову.

Після перемоги у вівторок світ лежить біля ніг пана Трампа. Він отримав мандат і, ймовірно, контроль над Вашингтоном, необхідний для його реалізації. На виборах, які, як передбачалося, проходили на межі, пан Трамп здобув перемогу в більшості штатів, де йшла боротьба. Завдяки значним коливанням голосів у штатах, які ніколи не викликали сумнівів, зокрема у Флориді, Нью-Джерсі та Нью-Йорку, він також виграв народне голосування. Як і передбачали опитування, він отримав значну підтримку серед латиноамериканських чоловіків. Але жінки, які, як очікувала пані Гарріс, перейдуть до неї, також схилилися на бік пана Трампа. Його перемога буде повною, якщо республіканці повернуть собі Сенат і, що видається ймовірним, утримаються в Палаті представників.

У демократів ще буде час для докорів щодо того, що пішло не так, але попередня відповідь: майже все. Опитування за опитуванням свідчать, що за президента Джо Байдена країна рухалася в неправильному напрямку. Виборці так і не пробачили йому сплеск інфляції, що почався влітку 2021 року. Адміністрація Байдена просувала погляд на культуру, який не збігається з поглядами більшості американців, особливо на секс і гендер, які фігурували в багатьох рекламних роликах передвиборчої кампанії Трампа. Найбільше виборців по всій країні розлютила нездатність демократів зупинити людей, які нелегально перетинають південний кордон. Партія посилила свої помилки, приховуючи дискваліфікаційну неспроможність пана Байдена, поки це не стало незаперечним. До того часу вони не встигли знайти політичний талант, здатний перемогти пана Трампа.

Щось глибше також відбувається. У 2016 році дехто втішав себе думкою, що президентство Трампа було відхиленням від норми. Вирішивши проігнорувати його спроби зупинити передачу влади Байдену в 2020 році, виборці показали, наскільки помилковим був цей висновок. Натомість вони схвалили необмежену експлуатацію паном Трампом партійності як основи його політики, включно з наклепами на його опонентів як корумпованих і зрадливих. Це поширило цинізм і зневіру в достоїнствах уряду, який може служити йому, але не служитиме американській демократії. MAGA – це рух іконоборства проти доброзичливих інтернаціоналістів, які займали Білий дім протягом 70 років. Цього тижня більшість виборців прийняли його з відкритими очима.

Якщо пан Трамп зруйнував старий порядок, що прийде на його місце? Якщо стара Америка виступала за вільну торгівлю, то пан Трамп прискорить повернення до довоєнного меркантилізму. Він вірить у тарифи. Торговельний дефіцит, за його словами, є доказом того, що іноземці мають його країну за дурня. За його правління Америка, ймовірно, стане марнотратною, оскільки він і його партія проштовхують скорочення податків, що ще більше збільшить дефіцит бюджету. Пан Трамп пообіцяв масштабну дерегуляцію. Це цілком може принести користь, але наступний президент любить владу і жадає підлабузництва. Існує ризик, що він укладатиме спеціальні угоди для своїх прихильників, таких як Ілон Маск, найбагатша людина світу.

Ми сподіваємося, що пан Трамп уникне цих пасток, і ми визнаємо, що під час свого першого терміну йому це здебільшого вдавалося. Ми побоюємося, що під час цього президентства він буде найбільш радикальним і нестриманим, особливо якщо, як найстаріший в історії Америки президент, його повноваження почнуть підводити його. Навчена досвідом Трампа-1, його команда намагатиметься не допустити призначення в адміністрацію тих, хто може його стримувати. Таким чином, пан Трамп зможе максимально використати свій контроль над Конгресом і свій народний мандат.

Упродовж десятиліть після Рузвельта американська зовнішня політика будувалася на основі альянсів. На противагу цьому, інстинкти пана Трампа змушують його ставитися до союзників як до лохів, яких треба розворушити. Він любить повторювати, що він настільки непередбачуваний, що противники Америки будуть занадто боязкими, щоб спробувати щось зробити. Можливо, йому дійсно вдасться укласти угоду з Володимиром Путіним щодо України, яка не закінчиться російськими танками в Києві. Він також може чинити тиск на Іран і стримувати Китай від використання військової сили для домінування в Азії. Але якщо погрози пана Трампа здаються пустослів’ям, то його непередбачуваність з такою ж ймовірністю може заохотити китайську і російську агресію.

Очевидно, що невизначеність призведе до втрат для союзників Америки, особливо в Європі. Якщо вони побоюються, що не зможуть розраховувати на підтримку пана Трампа, коли їм загрожуватиме небезпека, вони вживатимуть заходів, щоб захистити себе. Як мінімум, союзникам Америки доведеться витрачати більше коштів на власну оборону. Якщо вони не зможуть зібрати достатньо звичайних озброєнь, щоб стримати місцевого агресора, деякі з них можуть піти за Британією і Францією і спробувати отримати ядерну зброю.

Гра в імітацію

Частково глобальний вплив Америки був досягнутий завдяки силі прикладу. У своїй власній політиці та міжнародній поведінці її лідери пам’ятали про прецеденти, які вони створювали. Прикметним було не те, що вони іноді порушували правила, а те, наскільки вони їх дотримувалися. За пана Трампа все буде навпаки. Його перемога надихне наслідувачів в інших країнах. У Бразилії Жаїр Болсонару був обраний через два роки після перемоги Трампа у 2016 році. У Франції Марін Ле Пен зараз здається більш вірогідним президентом у 2027 році. Міжнародний рух націоналістичних популістів, який, здавалося, пішов на спад після 2020 року, відродиться. Якщо пан Трамп використає систему правосуддя проти своїх опонентів, як він обіцяв, це стане небезпечним прикладом.

Знадобиться час, щоб повною мірою усвідомити значення перемоги пана Трампа. Америка залишається провідною державою. Незважаючи на приниження її політики, її економіка є найкращою у світі – принаймні, поки що. Вона домінує у сфері штучного інтелекту. Вона багата, а її збройні сили не мають собі рівних, навіть якщо Народно-визвольна армія наздоганяє її.

Однак без американського просвітленого егоїзму як організаційного принципу світ належатиме забіякам. Країни матимуть більше можливостей для економічного та військового тиску на своїх сусідів, не боячись наслідків. Їхні жертви, не маючи змоги звернутися за допомогою до Америки, будуть більш схильні до компромісу або капітуляції. Глобальні ініціативи, від боротьби зі зміною клімату до контролю над озброєннями, тільки ускладнилися.

Старий порядок у новому світі

Пан Трамп, без сумніву, заперечить, що це проблема світу, а не Америки. При ньому американці можуть спокійно жити далі, звільнившись від тягаря зовнішніх зобов’язань. Але дві світові війни і руйнівний крах торгівлі в 1930-х роках свідчать про те, що Америка не має такої розкоші. Деякий час – можливо, багато років – Америка може обійтися без цього. Зрештою, світ її наздожене.

The Economist

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *