“Ви – кубло гадюк і злодіїв”. Історія президента, який повернувся в політику за 180 років після смерті

Серед нових призначень і гучних заяв 45-го та 47-го президента США Дональда Трампа майже непоміченою залишилася одна важлива перестановка в Білому домі. Разом із Трампом до Овального кабінету повернувся 7-ий президент США Ендрю Джексон. Звісно, не особисто – такі дива поки не в змозі демонструвати навіть Трамп, попри все його магічне мислення. Але його портрет знову прикрасив стіну ліворуч від столу “Resolute”, за яким президенти підписують доленосні документи.

Зміна портретів у Овальному кабінеті – здавалося б, звичайна подія. Але якщо знати, що кожен новообраний президент обирає портрети своїх попередників, на яких хоче бути схожим, це набуває особливого значення. Розповідаємо історію Ендрю Джексона – першого в американській історії президента-популіста, якого Трамп вважає “одним із найвеличніших”.

За спиною президентів

Портрет Ендрю Джексона вже гостював у Овальному кабінеті під час першої президентської каденції Трампа. Після перемоги на виборах 2020 року Джо Байден замінив його портретом Бенджаміна Франкліна – просвітителя та основоположника американської дипломатії. Але чотири роки потому Джексон знову повернувся на своє місце, що свідчить про нову переоцінку цінностей у Білому домі.

Трампу подобається порівнювати себе з Джексоном. “Ще в роки революції Джексон уперше зіткнувся з пихатою елітою і кинув їй виклик… О, Ендрю, я знаю це почуття”, – говорить він про свого кумира. Сучасники часто зображували Джексона з мітлою, натякаючи на його обіцянки “вичистити авгієві стайні Вашингтона” від корупціонерів і бюрократів. Це нагадує обіцянки Трампа “осушити вашингтонське болото”.

Ендрю Джексон: перший президент-популіст

Ендрю Джексон переміг на виборах 1828 року, які стали одними з найбрудніших в історії США. Його звинувачували в численних гріхах, включаючи викрадення чужої дружини. Джексон одружився з Рейчел Робардс до того, як її розлучення з першим чоловіком набуло законної сили. Їхній шлюб тривав 37 років і був описаний у романі Ірвінга Стоуна “Перша леді, або Рейчел і Ендрю Джексон”.

Джексон був відомий своїми дуелями – історики нарахували щонайменше 13. Він став першим президентом США, на якого вчинили замах, але він дивом уцілів – обидва пістолети зловмисника дали осічки.

Протиріччя Ендрю Джексона

Ендрю Джексон був складною фігурою. З одного боку, він був поборником свободи для білих бідняків, а з іншого – нерозкаяним рабовласником. Він врятував індіанську сироту на полі бою, але також був відповідальним за виселення індіанських племен з їхніх земель. Джексон боровся з фінансовими елітами та Центральним банком США, який вважав бастіоном корупції.

Як “Старий Горіх” став президентом

Ендрю Джексон, відомий під прізвиськом “Старий Горіх”, був сином ірландських іммігрантів-фермерів. Він з дитинства засвоїв, що може розраховувати лише на себе. Під час Війни за незалежність 13-річний Джексон потрапив у полон, де відмовився чистити чоботи британському офіцеру, за що отримав удар шаблею.

Після звільнення з полону Джексон вивчав право, став прокурором, а згодом і генералом. Його першою військовою кампанією стала битва з індіанським племенем крик, яке втратило дві третини своїх земель. У 1815 році Джексон став національним героєм після перемоги над англійцями в битві при Новому Орлеані.

 
Літографія 1876 року, на якій Ендрю Джексон захищається від британського офіцера під час Війни за незалежність

Електоральна революція за 200 років до Трампа

Ендрю Джексон став президентом у 1829 році, коли мільйони американців отримали право голосу. Він був першим президентом, який представляв інтереси фермерів, ремісників і торговців. Його перемога ознаменувала початок нової ери в американській політиці, коли влада перейшла до рук звичайних громадян.

Бунт проти еліт, переселення індіанців і війна з Центральним банком

Джексон вів боротьбу з елітами, підписавши закон про переселення індіанців, який призвів до трагедії, відомої як “Дорога сліз”. Він також ліквідував Другий банк США, що спричинило фінансову кризу 1837 року. Джексон вважав банк джерелом корупції й боровся з ним до кінця.

 
“Дорога сліз” індіанців племені черокі, які вимушені були покинути свої землі

Спадщина Ендрю Джексона

Ендрю Джексон залишається суперечливою фігурою в історії США. Його критикують за рабовласництво та виселення індіанців, але також шанують як реформатора, який відкрив шлях до демократії для мільйонів американців. Його портрет в Овальному кабінеті Трампа символізує зв’язок між минулим і сучасним в американській політиці.

Висновок

Ендрю Джексон – це президент, який повернувся в політику через 180 років після смерті. Його історія нагадує про те, як минуле впливає на сучасність, а суперечливі рішення залишають слід в історії. Чи стане Джексон прикладом для наслідування, чи попередженням – залежить від того, як ми оцінюємо його спадщину.

За матеріалами Михайло Кригель, УП 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *