Нищівний тиск, фригідний холод і вічна темрява: ласкаво просимо в Безодню Челленджера, найглибшу частину океану

Безодня Челленджера розташована на глибині близько семи миль під поверхнею. Це не тільки найглибша частина океану, а цілий інопланетний світ, не схожий на жоден інший.

Deepsea Challenger At Challenger DeepМарк Тіссен/National Geographic Creative: Deepsea Challenger Джеймса Кемерона приземляється в найглибшій частині океану — Безодні Челленджера — у 2012 році.

23 січня 1960 року швейцарський океанограф Жак Піккар і лейтенант ВМС США Дон Волш отримали унікальний досвід дослідження місця, де до них не бувала жодна людина в історії: найглибшої частини океану, відомої сьогодні як Безодня Челленджера.

Перебуваючи в тісній герметичній сфері, ці двоє людей сиділи, притулившись один до одного, і майже не рухалися протягом майже п’яти годин, поки вони спускалися на дно Маріанської западини в західній частині Тихого океану, приблизно за 200 миль на південний схід від Гуаму.

Світ за межами їхнього ілюмінатора був освітлений потужним світлом, але в міру того, як вони продовжували свій шлях, усе сонячне світло і колір поступово випаровувалися, поки вони не залишилися в повній чорноті, крім світла їхнього власного променя. Моторошну тишу порушували тільки розмови й, як згадував Піккар, “потріскуючі звуки, як мурахи в мурашнику, маленькі тріскучі звуки, які доносилися звідусіль”.

Bathyscaphe Trieste

Судно “Трієст”, на якому Піккар і Волш вирушили вглиб Челленджера.

Коли вони нарешті досягли своєї мети, двоє чоловіків нерішуче спробували зв’язатися зі своєю командою на базі за допомогою спеціально сконструйованого пристрою зв’язку. Вони не були впевнені, що їм це вдасться, оскільки до цього жодного разу не намагалися зв’язатися з командою.

На їхній подив і полегшення, голос з іншого кінця лінії відповів: “Я чую вас слабо, але чітко. Будь ласка, повторіть глибину”. Волш із тріумфом відповів: “Шість три нуль нуль сажнів” – близько семи миль під поверхнею моря.

Занурення на глибину Челленджера

Challenger Deep DiveВолш і Піккар у своєму клаустрофобному судні.

Подорож Піккара і Волша на глибину відбувалася в набагато більш широко відому космічну еру – десятиліття, коли люди покидали межі Землі і ступали на Місяць. Однак місце, яке досліджували ці двоє людей, Безодня Челленджера, можливо, було справжнім останнім рубежем.

Безодня Челленджера — найглибша точка в Маріанській западині, яка сама по собі є найглибшою частиною океану — і, таким чином, найглибшою точкою на Землі, більш ніж на 36 000 футів нижче поверхні океану. Для порівняння, якби гору Еверест, найвищу точку на Землі, опустити в Безодню Челленджера, її вершина однаково не пробила б поверхню — більш ніж на милю.

Океанічні западини такого масштабу утворюються, коли зіштовхуються дві тектонічні плити і один шматок кори занурюється під інший, створюючи свого роду прірву. Безодня Челленджер розташована на південному кінці западини, недалеко від острова Гуам.

Науково-фантастичний пейзаж у найглибшій частині океану

Map Of The Deepest Part Of The OceanМаріанська западина — найглибша западина у світі, а Безодня Челленджера — найглибша частина цієї западини.

Ця ділянка океанського дна більше нагадує щось із науково-фантастичного роману, ніж будь-який інший пейзаж на Землі.

Підводні жерла змушують рідку сірку і вуглекислий газ пузиритися у формі півмісяця. На глибину западини не проникає природне світло, а температура лише на кілька градусів вища за нуль.

Тиск води в Безодні Челленджера в 1 000 разів перевищує тиск на рівні моря. Однак, попри нищівний тиск, холод і вічну темряву, життя продовжує існувати.

Mariana Trench VentsГідротермальні джерела, подібні до цих, розташовані на дні Маріанської западини.

Екіпаж експедиції 1960 року під час свого занурення в Безодню Челленджера дивом помітив рибу, довівши тим самим, що життя може існувати в такому місці. Як пізніше сказав Піккар:

“І коли ми опускалися на останню сажень, я побачив дивовижну річ. На дні прямо під нами лежала якась камбала, схожа на підошву, близько 1 фута [30 см] завдовжки і 6 дюймів [15 см] у поперечнику. Навіть коли я побачив її, її два круглих ока на вершині голови помітили нас — сталевого монстра, що вдерся в її безмовне царство. Очі? Навіщо йому очі? Тільки для того, щоб бачити фосфоресценцію? Прожектор, який висвітлював його, був першим справжнім світлом, яке коли-небудь проникало в цю зону Хадала. Тут в одну мить було отримано відповідь на запитання, яке біологи ставили десятиліттями. Чи може життя існувати в найбільших глибинах океану? Може! І не тільки це, тут, очевидно, мешкала справжня кісткова риба-телеост, а не примітивний скат або еласмобранх. Так, високорозвинене хребетне, за стрілою часу дуже близьке до самої людини. Повільно, надзвичайно повільно ця камбала попливла геть. Рухаючись по дну, частково в мулі, частково у воді, він зник у своїй ночі. Так само повільно — можливо, на дні моря все відбувається повільно — ми з Волшем потиснули один одному руки”.

Однак є припущення, що риба, яку помітила команда, насправді була морським огірком, оскільки більшість учених припускають, що хребетний організм не зміг би вижити за такого нищівного тиску. Морські огірки та інші мікроорганізми були виявлені в інших частинах Маріанської западини, де вони можуть харчуватися метаном і сіркою з жерл на дні океану.

Останні дані свідчать про те, що деякі мікроорганізми мешкають у Безодні Челленджера.

Історія досліджень

1872 Challenger ExpeditionЕкіпаж експедиції “Челленджер” 1872 року, яка першою дослідила глибини Світового океану і виявила Безодню Челленджера, найглибшу частину океану.

Хоча люди плавають морями вже тисячі років, “реальність така, що ми знаємо про Марс більше, ніж про океани”, – пояснює морський біолог Сільвія Ерл. Лише порівняно недавно екіпажі кораблів почали цікавитися глибинами океану, а не тільки його поверхнею.

1875 року британське судно HMS Challenger вирушило в першу глобальну морську дослідницьку експедицію. Його екіпаж першим виявив Маріанську западину і, використовуючи доволі примітивне обладнання — обтяжений зондувальний трос, виміряв її глибину, що становила близько 4 475 сажнів, або 26 850 футів.

Майже 75 років потому другий британський корабель, HMS Challenger II, повернувся в те саме місце і зміг дослідити найглибшу частину западини, використовуючи більш сучасну технологію ехолотування. Цього разу вони зафіксували глибину 5 960 сажнів, або 35 760 футів.

Саме від цих двох кораблів, які першими склали карту западини, Безодня Челленджера й отримала свою назву. У 1960 році, не минуло й століття після її відкриття, американська команда змогла досягти її дна.

Люди не зможуть знову досягти дна Безодні Челленджера протягом понад п’яти десятиліть. Хоча два безпілотні підводні човни відправили в окремі експедиції в 1995 і 2009 роках (японський і американський), тільки після того, як режисер Джеймс Кемерон, відомий за фільмом “Титанік”, занурився на глибину у своїй власній експедиції, дна досяг пілотований апарат.

Експедиція Джеймса Кемерона на глибину Челленджера

Режисер Джеймс Кемерон став першою людиною в історії, яка здійснила одиночне плавання в Безодню Челленджера.

Кемерон став лише третьою людиною в історії (і першою людиною, яка зробила це наодинці), яка досягла і досліджувала Безодню Челленджера.

Протягом семи років Кемерон розробляв свій особистий підводний човен за допомогою команди з Австралії та за спонсорської підтримки National Geographic. Пілотована сфера судна була настільки крихітною, що Кемерон не міг повністю витягнути кінцівки протягом кількох годин, проведених під водою.

На відміну від своїх попередників, режисерові знадобилося всього дві з половиною години, щоб спуститися майже на сім миль у глибину Челленджера. Також на відміну від попередньої пілотованої експедиції в Безодню Челленджера, судно Кемерона було оснащене маніпуляторами для взяття зразків з дна океану, а також 3-D відеокамерами.

Ще один погляд на подорож Джеймса Кемерона в найглибшу частину океану.

2014 року Кемерон випустив фільм Deepsea Challenge, який складався здебільшого з відеозаписів, знятих ним під час експедиції в Безодню Челленджера.

Ці незвичайні кадри зробили найзагадковіше місце на планеті доступним для тисяч людей, ожививши чорні, холодні глибини найглибшого океану, як ніколи раніше.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *