Особливості організму: чому алкоголь сильніше впливає на жінок, ніж на чоловіків

Уявіть ситуацію: чоловік та жінка зайшли до бару та замовили собі пиво. Вони обоє важать близько 68 кг і випили однакову кількість алкоголю – 4 кухлі пива об’ємом 354 мл – за 2 години. Однак чоловік майже не сп’янів, а жінка пішла додому досить п’яною. Чому так сталося? Невже ми такі різні?

Алкоголь по-різному впливає на жінок і чоловіків. Вважають, що вся справа у вазі, але це не зовсім так. Наша біологія влаштована набагато складніше.

Концентрації алкоголю у крові

В ідеалі концентрація алкоголю в крові (BAC, а не проміле) має бути однаковою для людей, які споживають однакову кількість алкоголю. Однак, це не так. Кількість алкоголю в крові, як правило, вища у жінок.

Повернемося до нашого прикладу. Концентрація алкоголю в крові жінки в барі становила приблизно 0,1% (1 ‰), у той час, як у чоловіка BAC був на рівні близько 0,08% (0,8 ‰). Як правило, при утриманні 0,1% людина починає почуватися п’яною і відчуває втрату розсудливості та координації. Ваша мова може стати невиразною й у вас можуть виникнути порушення слуху, а також затримки в часі реакції.

Що впливає на цю різницю? Є чотири основні фактори:

  • Розміри тіла
  • Вміст води в організмі
  • Здатність засвоювати алкоголь
  • Гормони

Розміри тіла

Розмір вашого тіла визначає вашу здатність розчиняти алкоголь в організмі. Це пов’язано з тим, що в людини з меншим тілом буде менше місця для розчинення.

Співвідношення м’язової маси та жиру у людини також відіграє роль у процесі дифузії алкоголю. Кількість води, доступної для розведення алкоголю, у м’язах вища, ніж у жирах. Це пов’язано з тим, що ~ 76% м’язової тканини містить воду, що значно більше, ніж у жирових тканинах. Таким чином, коли кров, що несе алкоголь, тече по тілу, м’язи зазвичай поглинають більше алкоголю, ніж жир.

Як правило, у чоловіків співвідношення м’язової маси та жиру більше, ніж у жінок, і через їх м’язову тканину проходить велика кількість крові. Великий обсяг крові, що проходить через м’язові тканини, допомагає чоловікам переробляти алкоголь ефективніше, ніж жінкам.

З іншого боку, жир пропускає через себе набагато меншу кількість крові. Таким чином, вищий відсоток жиру у жінок призводить до того, що алкоголь стає більш концентрованим у їхній крові. Тому навіть якщо вага однакова, співвідношення жиру та м’язів буде різним.

Вміст води

Уявіть, що ви додаєте 3 чайні ложки цукру в склянку з 250 мл води та в склянку з 500 мл води. Який напій з двох матиме вищу концентрацію цукру? Той, у якому менше води, чи не так? Той самий принцип застосовний до нашого організму, коли йдеться про концентрацію алкоголю.

Близько 55% тіла жінки складається із води, тоді як тіло чоловіка складається приблизно на 68% із води. Таким чином, ступінь розведення алкоголю у чоловіків вищий, ніж у жінок.

Здатність засвоювати алкоголь або фермент алкогольдегідрогеназа

Коли ви п’єте якусь рідину, вона спочатку проходить через ваш шлунково-кишковий тракт. Шлунок є першою ділянкою метаболізму алкоголю, звідки він потрапляє у кровотік. Потім капіляри переносять алкоголь у печінку ворітними венами.

Печінка є основним місцем метаболізму алкоголю. Клітини печінки виробляють фермент, який називається алкогольдегідрогеназою (ADH), який діє як каталізатор окислення етанолу. Наша печінка по-різному сприймає алкоголь.

ADH каталізує етанол з утворенням ацетальдегіду відносно токсичної сполуки. Це є причиною небажаних ефектів алкоголю, таких як нудота та головний біль. Ацетальдегід додатково окислюється іншим ферментом, який називається ацетальдегіддегідрогеназою, утворюючи неактивну оцтову кислоту. Клітини нашого організму зрештою перетворюють оцтову кислоту на вуглекислий газ і воду.

Хоча механізм метаболізму алкоголю залишається однаковим для обох статей, ми маємо різну кількість присутнього ADH. Чоловіки мають активні форми ADH як у шлунку, так і в печінці, яка швидко засвоює алкоголь, тоді як жінки мають менш активну форму ADH у печінці та майже не мають ADH у шлунку.

Через наявність цього додаткового ADH у чоловічому шлунку вони можуть зменшити всмоктування алкоголю в кров на 30%. А оскільки ADH, присутній у печінці жінок, не такий ефективний, як у чоловіків, вони, як правило, поглинають більше алкоголю у своєму кровотоку.

Гормони

Поряд із низькою кількістю ADH, жіночі гормони теж не допомагають їм перетравлювати алкоголь. Коливання рівня гормонів у фазі перед менструацією призводять до того, що у жінок сповільнюється метаболізм алкоголю та підвищується концентрація алкоголю у крові. Жінки також відчувають більш тривалі й період інтоксикації під час менструацій Такий самий ефект можна спостерігати у жінок, які приймають оральні контрацептиви.

Морс

*****************

Шановні добродії, дорогі українці, долучайтесь до допомоги ЗСУ. За ваші кошти БФ “Полонія” придбає для наших ЗСУ автомобілі та іншу необхідну техніку і матеріали. Вся інформація про використання Ваших коштів буде публікуватись на сайті fenixslovo.com:

Одержувач:  БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ “БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “ПОЛОНІЯ”

 Код Одержувача:        45182991

Банк Одержувача:       АТ «ОТП БАНК» в м. Київ

МФО                                300528

Рахунок №                     UA743005280000026000000034874

 Для допомоги ЗСУ.

 РАЗОМ МИ ПЕРЕМОЖЕМО!!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *