Посадка Маттіаса Руста на красній площі
Близько 19:00 28 травня 1987 року, в День Прикордонних військ СРСР, над Червоною площею раптово з’явився легкий одномоторний літак Cessna.
Руст продовжив свій переліт до Норвегії, звідти в Гельсінкі, і тільки подолавши майже 2600 миль, відчув, що досить підготовлений для досягнення головної мети — висадитися в кремлі або на красній площі.
Свідчення радянських військових — від міністра оборони до чергових в той день частин ППО — суперечливі: «помітили, але команд знищити не отримали»; «не припиняв політ, тому що було заборонено збивати цивільні літаки»; «недосвідчений офіцер чергової зміни командного пункту ППО випадково присвоїв знак «Cessna» «свій»; «не надав значення» і так далі.
Хай там як, вибухнув великий скандал, бо підліток на легкомоторній Cessna щасливо подолав всі загородження радянської системи ППО. Результатом провалу стала серія кадрових перестановок, свої посади позбулися міністр оборони СРСР Сергій Соколов і командувач ППО Олександр Колдунов. До 10 червня 1987 року 34 офіцери й генерали були притягнуті до кримінальної відповідальності.
В обігу є і теорії змови — від тієї, що втеча була задумана спецслужбами в рамках складного політичного сценарію, до традиційної роботи західних розвідувальних центрів. Матіас Руст був визнаний радянським судом винним у хуліганстві й засуджений до чотирьох років виправних робіт. Трохи більше року по тому його відпустили за амністією. Іржа повернулася додому в серпні 1988 року. З того часу він двічі одружувався і ще двічі постав перед судом — за напад на жінку і за крадіжку з універмагу. Він заробляв на життя грою в покер, а також викладанням йоги та фінансової аналітики.
Cessna Rust’s довгий час належала багатому японському бізнесмену, який зберігав літак в ангарі, сподіваючись, що з часом його вартість зросте. У 2008 році Cessna була куплена Берлінським німецьким технічним музеєм, де вона виставлена у фоє.