Готується до запуску перший в світі дерев’яний супутник

Цьогоріч на орбіту вирушить перший в своєму роді дерев’яний супутник. Апарат Woodsat, розроблений Європейським космічним агентством (ЄКА), має корпус з фанери.

Woodsat являє собою типовий кубічний супутник класу CubeSat, але виконаний він з нетипових матеріалів. Всі поверхневі панелі супутника виготовлені з березової фанери. Єдиними не дерев’яними зовнішніми деталями є алюмінієві напрямні, які необхідні для розгортання супутника, і металева селфі-палиця.

Деревина та сенсори

Woodsat – дітище фінського наукового журналіста Ярі Макієна, який також очолює компанію Arctic Astronauts. Компанія продає репліки супутників CubeSat для освітнього використання і колекціонування.

«Мені завжди подобалося робити модельні літаки, в яких багато дерев’яних деталей. Робота в області космічної освіти змусила мене замислитися. Чому б нам не використовувати дерев’яні матеріали в космосі? Спочатку у мене була ідея підняти дерев’яний супутник до стратосфери на борту повітряної кулі. Це сталося у 2017 році з дерев’яною версією KitSat. Оскільки все пройшло успішно, ми вирішили піти далі та відправитися на орбіту», – каже Макієн

Макієн вже знайшов партнера – аерокосмічну компанію Rocket Lab, яка надасть свою ракету Electron для запуску. ЕКА тим часом працює над набором датчиків супутника, які разом з бортовими камерами відстежуватимуть його роботу в космосі.

Готується до запуску перший в світі дерев'яний супутник

Одна камера буде встановлена ​​на селфі-палиці для знімання дерев’яних поверхонь супутника. Також на борту буде знаходитися діодний індикатор, датчик для моніторингу рівня тиску в корпусі Woodsat і датчик забруднення, так званий мікродатчик кварцового кристала. Він буде відстежувати міні відкладення, які формуються на супутнику. Ці відкладення можуть виникати в результаті руйнування бортової електроніки або поверхні деревини.

Деревина супутника пройшла спеціальну обробку.
«Звичайна фанера занадто волога для використання в космосі, тому ми поміщаємо нашу деревину в термовакуумну камеру, щоб висушити її. Потім ми також виконуємо осадження атомного шару, додаючи до дерева дуже тонкий шар оксиду алюмінію. Зазвичай ця технологія використовується для захисту електроніки. Це повинно звести до мінімуму виділення будь-яких небажаних парів з деревини, відомих як «викид газу» в космічному просторі. Водночас шар захищатиме дерево від ерозійного впливу атомарного кисню. Ми також будемо тестувати інші лаки та покриття на деяких ділянках деревини», – пояснює головний інженер проєкту Woodsat Самулі Найман.

Організатори місії очікують, що завдяки покриттю Woodsat зможе витримати вплив атомарного кисню. Цей кисень утворюється поблизу кордонів атмосфери, коли молекули кисню руйнуються ультрафіолетовим випромінюванням Сонця. Супутник буде обертатися на орбіті на висоті від 500 до 600 км. Запуск відбудеться до кінця 2021 року.

«Врешті-решт, Woodsat просто красивий об’єкт з точки зору традиційного нордичного дизайну і простоти. Його має бути дуже цікаво побачити на орбіті. Ми сподіваємося, що це допоможе підвищити інтерес людей до супутників і вивчення космосу», – каже Макієн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *