Мережі доріг рвуть екологію Землі на частини (відео)

Негативний вплив людини на навколишнє середовище неймовірно багатогранний. Але далеко не всі люди замислюються над тим, що, завдаючи шкоди природі, вони в підсумку роблять гірше самі собі, ставлячи під загрозу своє нормальне існування на планеті.

Один з таких факторів – це дороги. Так, без них не обійтися, але вплив цієї невіддільної складової діяльності людини на природу необхідно знати й враховувати. Річ у тому, що як тільки починається будівництво дороги й особливо коли вона входить в експлуатацію, екосистема, через яку вона прокладена, неминуче змінюється. І чим далі, тим сильніше.

Навколо магістралі починають селитися люди, вона обростає безліччю відгалужень, вирубуються ліси, руйнуються водні шляхи, скорочуються місця проживання тварин і цей список можна продовжувати досить довго.

Екологи, тверезо оцінюючи ситуацію, роблять спроби проаналізувати її, зробити прогноз на майбутнє і виробити концепцію дій, що влаштовує всі сторони, для максимального збереження природи. Так, міжнародна команда дослідників, очолювана П’єром Ібішем (Pierre Ibisch), у рамках розв’язання цієї задачі склала першу глобальну карту областей, вільних від будь-яких доріг, причому не тільки від зареєстрованих, але і стихійних, а також нелегальних.

Згідно з новою оцінкою, на Землі прокладено близько 36 мільйонів кілометрів доріг. Вони розрізають сушу більш ніж на 600 тисяч шматків, половина з яких менше одного квадратного кілометра. Всього 7% з них мають площу понад 100 квадратних кілометрів, сюди входить зона тундри й бореальні ліси (тайга) Північної Америки і Євразії, а також деякі тропічні області Південної Америки, Африки і Південно-Східної Азії.

«Наша глобальна карта визначає місцеперебування найбільш цінних ділянок бездоріжжя, — розповідає доктор Ібіш. – У багатьох випадках вони являють собою збереженні ділянки колись великих функціональних екосистем, які мають ключове значення для екологічних процесів, таких як регулювання гідрологічного циклу і клімату».

Створення глобальної карти доріг – це колосальна праця. Але на цей час проєкт все ж не можна вважати завершеним. Дослідники просили офіційні дані по дорогах, а також ідентифікували їх на супутникових картах і навіть вдавалися до даних краудсорсингових проєктів. Але є країни, наприклад, Швейцарія, де будь-яка стежка задокументована, і є Борнео, де, крім офіційних доріг, є вдвічі більше незаконних, які не нанесені на офіційні карти.

І з супутниковими знімками не все так гладко. Наявний на цей час алгоритм ідентифікації іноді приймає за дороги те, що ними не є і явно потребує доопрацювання. Хай там як, але початок доброї справи покладено, і вчені сподіваються, що з часом всі недоліки будуть усунені. Головною метою проєкту автори вважають залучення уваги громадськості до проблеми збереження біорізноманіття з нової сторони. На жаль, в конвенцію ООН про біологічне різноманіття не входить стратегія захисту ділянок суші, вільних від доріг. При цьому за деякими даними до 2050 року їх мережа збільшиться на 60%. Вчені закликають ООН в терміновому порядку звернути особливу увагу на захист незайманих територій, поки не стало надто пізно

Цікавості

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *