Оксамитова революція в Чехословаччині

17 листопада 1989 року в Празі чеська поліція жорстоко розігнала студентську демонстрацію, що привело до масових маніфестацій у всій Чехословаччині і політичної кризи, в результаті якої в країні була повалена гегемонія комуністичної партії і президентом був обраний лідер опозиції Вацлав Гавел.

Перші антикомуністичні демонстрації з часів Празької весни, які були розігнані поліцією, відбулись у Чехословаччині 25 березня 1988 року в Братіславі, коли понад 5 тисяч осіб всупереч забороні влади вийшли в центрі міста, і в Празі, коли в січні 1989 року пройшло кілька маніфестацій з нагоди 20-річчя самоспалення студента Яна Палаха, котрий 16 січня 1969 року таким чином висловив протест проти окупації Чехословаччини військами СРСР і країн Варшавського договору.

Протестуючі і поліція на вулицях Праги, листопад 1989 року

Увечері 16 листопада 1989 року в Братіславі почалась демонстрація студентів проти проекту закону про вищу освіту, яка наступного дня, 17 листопада, була підтримана студентами Праги — почавшись як акція, присвячена до 50-ї річниці з дня розправи нацистських окупантів над чеськими студентами, коли було розстріляно 9 з них і майже 1200 відправлено до концтаборів, вона поступово переросла у політичну маніфестацію і була жорстоко розігнана поліцією.

Наступного дня, після чуток про вбивство поліцією одного з маніфестантів, студенти практично всіх вишів Чехословаччини оголосили загальний страйк, підтриману працівниками ряду промислових підприємств, які 23 листопада приєднались у Празі до студентів. Під тиском маніфестантів, очолених «Громадянським форумом», створеним з-поміж кількох опозиційних організацій, 24 листопада керівництво Комуністичної партії на чолі з Мілошем Якешем подало у відставку, а опозиції було запропоновано чверть місць в уряді. Відхиливши цю пропозицію, 26 листопада опозиція скликали багатотисячний мітинг, на який у Празі зібралось до 800 000 чоловік, і закликала до загальнодержавного страйку.

Вацлав Гавел тисне руку главі уряду Чехословаччини і голові Компартії Чехословаччини Ладиславу Адамецу (зліва) перед початком переговорів. Прага, 28 листопада 1989 року

Це змусило уряд піти на переговори й провести 28 листопада зустріч з «Громадянським форумом» на чолі з Вацлавом Гавелом і керівництвом Компартії Чехословаччини, в результаті якої було прийнято рішення скасовувати закріпленого в конституції положення про керівну роль комуністичної партії й відставки 10 грудня президента Густава Гусака. Натомість було створено уряд національної єдності, в якому опозиція отримала половину місць, а 29 грудня 1989 року парламент обрав ініціатора Празької весни Олександра Дубчека своїм головою, а правозахисника і письменника Вацлава Гавела — 10-м президентом Чехословаччини.

Спрямовуючи рух Чехословаччини по шляху демократичних перетворень, Гавелу не вдалось запобігти розпаду країни, яка відбулась 1 січня 1993 року внаслідок прийняття Словаччиною декларації про незалежність. 2 лютого 1993 року у новоствореній Чеській республіці Вацлав Гавел став її першим президентом і пробув на цьому посту наступні 10 років.

Цей день в історії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *