The Times: Оточення  Зеленського шоковане “жагою до влади” помічника президента

Високопосадовці в Україні дедалі більше занепокоєні тим, що президент покладається на Андрія Єрмака, керівника свого апарату.

Андрія Єрмака, керівника штабу Зеленського, звинувачують у накопиченні особистої влади та узурпації демократичних процесів.

На авіабазі НАТО в Бельгії президент Зеленський відсвяткував своє найбільше досягнення, привітавши п’ятьох нових українських пілотів F-16. Минулого тижня через його плече, ретельно позиціонуючись перед камерами, з’явилася людина, яка уособлює його найбільшу ваду.

З наближенням кінця першого президентського терміну Зеленського високопоставлені урядові, військові, правоохоронні та дипломатичні джерела, багато з яких побажали залишитися анонімними, висловили занепокоєння його зростальною залежністю від Андрія Єрмака, керівника його апарату, якого звинувачують у зосередженні особистої влади та узурпації демократичних процесів.

З моменту запровадження воєнного стану у 2022 році, який дозволяє Зеленському залишатися на посаді до закінчення війни, влада Єрмака перевищила владу всіх виборних посадових осіб України, за винятком президента. Деякі джерела в низці інтерв’ю навіть називали його “фактичним главою держави” або “віцепрезидентом України”.

Єрмака звинуватили у звільненні віцепрем’єр-міністр Олександра Кубракова минулого місяця

Yermak was blamed for the sacking of the deputy prime minister, Oleksandr Kubrakov, last monthДипломатичні джерела скаржилися, що він повністю контролює доступ до президента, а посли країн G7, які сподівалися на аудієнцію з Єрмаком, натомість потрапляли на неї. Фото: GIAN EHRENZELLER/KEYSTONE/AP

Офіс президента відкинув критику як “пропагандистські атаки”, наполягаючи на тому, що Зеленський регулярно зустрічається з послами, але часто перебуває за межами країни або має більш нагальні справи. Адміністрація стверджує, що критика пов’язана з прямим, але ефективним стилем управління Єрмака, вказуючи на його успіх в ініціативах, які включають залучення міжнародних партнерів до участі в мирному саміті у Швейцарії наступного тижня.

“На цій роботі важко залишатися друзями з усіма, — сказав представник офісу Зеленського. “Але президент Зеленський — це той, хто приймає всі ключові рішення”.

Тим часом військові звинувачують 52-річного Єрмака в тому, що він тримав генерала Валерія Залужного якомога далі від президента і, зрештою, організував його звільнення з посади глави Збройних сил у лютому. Єрмак, за їхніми словами, вважав Залужного конкурентом своїй владі.

“Люди в погонах рідко бувають задоволені політичними рішеннями, — сказав прессекретар президента. “Валерій Залужний не був звільнений, його призначили послом у Великій Британії, що свідчить про високий рівень довіри”.

Zelensky is said to be increasingly reliant on Yermak, centre rightКажуть, що Зеленський все більше покладається на Єрмака (в центрі праворуч). Фото SERGEY DOLZHENKO/EPA

Він додав, що всі операції офісу президента під час воєнного стану регулюються спеціальними протоколами безпеки, і тому Єрмак має легітимну роль у штабі головнокомандувача та в Раді національної безпеки і оборони, відповідно до своїх конституційних повноважень.

Урядові інсайдери також звинувачували Єрмака у звільненні віцепрем’єр-міністра Олександра Кубракова минулого місяця після того, як він повідомив про спроби депутатів партії Зеленського підкупити його.

І генерал, і віцепрем’єр-міністр, який відповідав за інфраструктуру України, користувалися широкою повагою за свою чесність, компетентність і незалежність.

Зростає занепокоєння, що Зеленський дедалі більше покладається на жменьку підлабузницьких внутрішніх голосів, і це побоювання стає ще гострішим, оскільки кількість чиновників, які мають прямий доступ до президента, зменшується, а команда Єрмака зростає.

Zelensky was told to “sure that the fight against corruption continues at home just as the fight against Russia’s aggression continues on the front lines” Зеленському порадили “переконатися, що боротьба з корупцією триває вдома, так само як боротьба з російською агресією триває на фронті”. ПРЕССЛУЖБА ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

“Я був серед п’яти осіб, які мали прямий доступ до президента, це коло радників було надзвичайно обмеженим, — сказав Олег Устенко, колишній радник Зеленського з питань економіки, якого звільнили в березні без пояснення причин. “Тоді, ймовірно, є кілька десятків тих, хто консультує Єрмака, керівника апарату. А також ті, хто займається дрібними справами, всі вони підпорядковуються керівнику офісу, а у нього є кілька заступників”.

Політичне виживання двох із цих заступників, Олега Татарова і Кирила Тимошенка, який зараз є ключовим радником міністра оборони Рустема Умерова, обурило антикорупційні організації, які вказують на повідомлення про їхню ймовірну причетність до хабарницьких скандалів.

“Попри всі вимоги міжнародних партнерів, Татаров досі відповідає за реформу правоохоронних органів, що є божевіллям”, – заявила Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції.

Вона нагадала, що проти Татарова розслідується справа про хабарництво, і додала: “Замість того, щоб звільнити його, Офіс президента дав вказівку новим прокурорам взяти його справу, і вони її закрили”.

За словами високопоставленого співробітника правоохоронних органів, Єрмак використовує Татарова для забезпечення лояльності співробітників системи кримінальної юстиції. “Він надзвичайно ефективний, знає систему і людей, які в ній працюють, — сказав чиновник. “Він не має жодних моральних обмежень і вміє накопичувати гроші”.

Татаров заперечує ці звинувачення, а також нещодавні звинувачення у хабарництві, висунуті колишнім керівником будівельної компанії. Він ніколи не був засуджений за скоєння злочину.

Корупція все частіше стає джерелом тертя між Білим домом і Києвом. Ентоні Блінкен, державний секретар США, під час свого візиту в Україну минулого місяця заявив, що Київ повинен “переконатися, що боротьба з корупцією триває вдома, так само як боротьба з російською агресією триває на лінії фронту”.

У той час українські солдати поспіхом копали окопи для відбиття російського наступу на Харків, дивуючись, чому їх не побудували раніше. Відповідь може полягати в тому, що Єрмак призначив свого колишнього заступника Тимошенка в міністерство оборони, де йому доручили контролювати будівництво фортифікаційних споруд вартістю 647 мільйонів доларів.

The Kremlin has sought to seize on Yermak’s increased influence and the allegations of corruption to claim that Ukraine has become an autocracyКремль намагається скористатися зростальним впливом Єрмака та звинуваченнями в корупції, щоб заявити, що Україна стала автократією. Фото: DENES ERDOS/AP

Минулого року Національне агентство з питань запобігання корупції виявило, що Тимошенко їздив на автомобілі Porsche Taycan і безплатно відпочивав на розкішному курорті, а також зловживав своєю владою, дозволяючи підлеглим виїжджати за кордон всупереч мобілізаційному законодавству країни. Крім того, з’ясувалося, що він представив підроблені документи з метою приховування злочинів, що ставить під сумнів те, як йому була надана така серйозна роль у національній безпеці.

Ярема Дух, колишній співробітник штабу президента попередника Зеленського Петра Порошенка, сказав, що на звинувачення в корупції навколо оборони Харкова є “досить проста” відповідь. “Показати документи, показати плани, які не засекречені, закрити звинувачення — ось що я б зробив в цій ситуації”.

Офіс президента заявив, що критики не надали конкретних доказів на підтримку звинувачень у розкраданні, але що “незалежні антикорупційні органи розслідують діяльність нинішніх чиновників”. Прессекретар сказав “У нас немає недоторканних, але провина має бути доведена в суді”.

Кремль намагався скористатися зростальним впливом Єрмака, звинуваченнями в корупції та закінченням терміну повноважень Зеленського для створення брехливої пропаганди, стверджуючи, що Україна перетворилася на автократію. Попри занепокоєння щодо ролі Єрмака, українці все ще вважають Зеленського легітимним лідером країни, сказав Дух.

“Немає жодного розсудливого українського політика, який би ставив під сумнів його президентську чи парламентську легітимність. Не існує безпечного способу проведення виборів — росіянам достатньо підняти в повітря кілька МіГів, і по всій країні оголошується повітряна тривога, закриваються торгові центри та громадські місця, і це, очевидно, стосується і виборчих дільниць”.

Навіть найзапекліші критики президента кажуть, що у нього ще є час, щоб змінити курс. “Ми бачили, що Зеленський може бути зовсім іншим президентом залежно від того, хто є керівником його штабу, — сказала Каленюк. “Його великою помилкою було довірити стільки повноважень Єрмаку, який явно сп’янілий від влади”.

The Times

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *