Несподіване відкриття. Вода на Землі набагато старша за Сонце: як це може бути

Автори дослідження припускають, що насправді вода, якою багата наша планета, виникла в міжзоряному середовищі.

Учені, які опублікували дослідження в журналі Nature, встановили, що вода на планети потрапляє з газових хмар, у яких народжуються зірки. Таким чином вода, яка потрапила на Землю, виникла за мільярди років до появи Сонця. Ці результати були отримані під час вивчення за допомогою радіотелескопа ALMA диска з газу і пилу, що оточує протозірку V883 Оріона, яка знаходиться на відстані 1300 світлових років від нас, пише Sky at Night Magazine.

Учені вже багато років сперечаються про те, звідки взялася вода в Сонячній системі і яким чином вона потрапила на Землю. Існує кілька теорій, але дослідники запропонували ще одне пояснення.

Автори дослідження провели вивчення протопланетного диска, тобто хмари з газу і пилу, де формуються планети, що оточує протозірку V883 Оріона. Протозірками називають об’єкти, які відносно недавно сформувалися і ще не стали звичайними зірками. Приблизно 4,6 млрд років тому протозіркою було і наше Сонце, довкола якого під дією гравітації з газу та пилу були створені всі відомі планети, астероїди та комети.

Під час дослідження вчені виміряли хімічні характеристики води, що знаходиться в протопланетному диску та її шлях з хмари, в якій з’явилася зірка до майбутніх планет. У той час як вода на Землі складається з 1 атома кисню і 2 атомів водню, вчені проаналізували більш важку версію води, в якій один з атомів водню замінений дейтерієм, тобто важким ізотопом водню. Оскільки звичайна і важка вода утворюються в різних умовах, вчені змогли використовувати співвідношення води, щоб визначити, коли і де вона з’явилася.

протопланетний дискАвтори дослідження провели вивчення протопланетного диска, тобто хмари з газу і пилу, де формуються планети, який оточує протозірку V883 Оріона
Фото: ESO

Попередні дослідження комет показали, що вони містять таке ж співвідношення, як і вода на Землі, що призвело до припущення, що комети могли доставити воду на нашу планету. За словами вчених, склад води в диску навколо V883 Оріона дуже схожий на склад води в кометах у Сонячній системі.

Таким чином учені вважають, що вода в Сонячній системі утворилася за мільярди років до появи Сонця. Тобто вода на Землю потрапила з міжзоряного простору, наповненого газовими хмарами. Цю воду потім отримали і комети. При цьому вчені виявили в диску навколо V883 Оріона в 1200 разів більше води, ніж зараз знаходиться на Землі.

Вчені кажуть, що через те, що навколо протозірки вода перебуває в газоподібному стані, їм вдалося її виявити, адже здебільшого в протопланетних дисках вода перебуває у вигляді льоду. Такий водяний лід справді присутній на околиці диска з газу і пилу, але газоподібну воду було виявлено набагато ближче до протозірки, де найвища температура не дає змоги їй замерзнути.

Фокус

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *