Після путіна залишаться руїни, деморалізована країна і гидливе презирство всього світу

Зі світовим порядком не вийшло — лідером антиамериканського світу путіна не визнає ніхто. Дехто думав, що він створив ефективну армію. Але судячи з того, з якою швидкістю Росія наближається до ганебної поразки у війні з Україною, з армією у російського президента не склалося, як і з багато іншим.

Але досягнення у нього теж є. І їхній характер змушує згадати не стільки про Петра Першого, з яким путін так любить себе порівнювати, скільки про Івана Грозного, до якого він, утім, теж ставиться з повагою.

путін, як і ті два його попередники на російському троні, створив нову державу. Опричнина царя Івана була не просто одним із його безумств. Його не влаштовувала держава — апарат, механізм ухвалення рішень, — і Іван Грозний спробував побудувати нову державу, вільну від слабкостей і недоліків колишньої. У міру свого розуміння.

Петру теж не подобалася держава, що дісталася йому у спадок, і він послідовно зводив нову, часом залишаючи старі структури просто тихо вмирати, позбавляючи їх реальної справи й переводячи все на нові, підпорядковані безпосередньо йому інститути. У нього не було опричників, але була гвардія, що являла собою аж ніяк не тільки військову організацію. Гвардійські офіцери й навіть сержанти могли призначатися на цілком цивільні й дуже високі пости, що давали їм владу набагато більшу, ніж у колишніх вельмож.

путіну, зі свого боку, не подобалася держава, отримана ним від Єльцина. Але, будуючи нову, він — формально — жодного колишнього інституту державної влади не закрив: є і Федеральні збори, і Конституційний Суд, і багато іншого. Але вони не працюють, нічого не вирішують, як свого часу — Іноземний наказ за Петра. Парламент навіть не імітаційний — адже ніхто в цю імітацію не вірить — а суто декоративний. До управління державою він має не більший стосунок, ніж Цар-гармата до Збройних сил. Конституційний Суд існує лише тому, що його забули або не вважали за потрібне закрити: не заважає, та й коштує недорого. З усім іншим — так само. Навіть Уряд перестав відігравати будь-яку політичну роль, виконуючи лише суто технічні функції.

Зате, як отруйний гриб після дощу, виросла Рада Безпеки — орган мутний і незрозумілий. Чи є в неї реальні повноваження, неясно: судячи з того “відкритого засідання”, яке нам показали напередодні війни, там теж суцільна клоунада і страх перед начальником. Але хоча б не суперечить фактам уявлення, що там принаймні щось важливе обговорюють. Інших органів, які можна було б назвати органами державної влади, у системі путіна немає. Можливо, є щось на кшталт кухонного кабінету, але невідомо як слід, хто туди входить, наскільки стабільний його склад, та й узагалі — чи не виконує його функції якийсь віртуальний співрозмовник путіна: хтось з улюблених ним історичних персонажів або сам Господь Бог?

путін не став переносити столицю, як це зробив Петро, — він вчинив простіше. путін виселив із Москви всіх, хто йому заважав. Відправив когось у вигнання, а когось на неоголошене заслання, коли людини взагалі не видно, начебто вона довічно перебуває у своєму далекому маєтку. Чиновницька Москва сьогоднішнього дня населена зовсім не тими людьми — не тієї якості, не з тією освітою і не з такими біографіями, — як на початку царювання вождя.

І гвардія у нього теж є. Це ФСБ — справжня кузня кадрів держави путіна. Знайти серед призначених останніми роками губернаторів і міністрів людину, яка не закінчила Академії ФСБ, напевно, можна знайти, але треба постаратися.

Втім, від Петра путін рухається до Івана. Сина не вбив за відсутністю такого, але опричники, які відкрито вимагають визнати себе частиною державної структури, вже з’явилися.

Рамзан Кадиров щойно фактично звільнив генерал-полковника Лапіна — принаймні, його звільнення відбулося після відкритих заяв Кадирова про некомпетентність генерала. При цьому Кадиров поводився не просто як стурбований ситуацією на фронті громадянин, а як людина, наділена владними повноваженнями. Наприклад, він обурювався тим, що три дні не може зв’язатися з генералом. Не на захист генерала Лапіна, але чому один із вищих воєначальників країни має зв’язуватися з губернатором регіону, розташованого так далеко від театру військових дій? А тому, що Кадиров не просто губернатор: у системі влади путіна у нього дуже велика, ніде не прописана посада. Посада, яка дозволяє йому, як розпоряднику феодальної армії, вести власну війну, паралельну тій, яку веде держава. Після загибелі кількох десятків своїх бійців в Україні Кадиров оголосив “операцію відплати”, тобто пообіцяв здійснити військові дії, не пов’язані з планами формально поки що чинного командування ЗС РФ.

Так само поводився й інший опричник путіна- Євген Пригожин. Його “приватна військова компанія” перебувала поза правовим полем Росії, що не заважало йому дедалі частіше й гучніше виступати як господареві ПВК. Він відкрив її офіційний центр у Петербурзі, він зажадав заборонити Youtube і оголосити небажаною організацією Google. Кому, крім нього самого, підпорядковувалась його армія, невідомо. путіну? Або вже нікому?

Звичайно, очевидні історичні паралелі не означають тотожності. Хоча за рівнем збитків, завданих країні, путін, звісно, дуже близький до Івана, але не до Петра, результати діяльності якого були хоч і не такими однозначними, як це описувала радянська історіографія, а й не тільки руйнівними, — багато чого в нього вийшло.

А після путіна залишаться руїни, деморалізована країна, гидливе презирство всього світу. Створена ж путіним держава годиться тільки для нього — вона зникне разом із ним. І все треба буде робити заново.

Леонід Гозман

*****************

Шановні добродії, дорогі українці, долучайтесь до допомоги ЗСУ. За ваші кошти БФ “Полонія” придбає для наших ЗСУ автомобілі та іншу необхідну техніку і матеріали. Вся інформація про використання Ваших коштів буде публікуватись на сайті fenixslovo.com:

Одержувач:  БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ “БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “ПОЛОНІЯ”

 Код Одержувача:        45182991

Банк Одержувача:       АТ «ОТП БАНК» в м. Київ

МФО                                300528

Рахунок №                     UA743005280000026000000034874

 Для допомоги ЗСУ.

 РАЗОМ МИ ПЕРЕМОЖЕМО!!!

Контактні дані для зв’язку:

stepansikora@gmail.com,   fenixslovo@ukr.net,  +380501657803, telegram, Viber, WhatsApp

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *