Звичаї середньовіччя, від яких стає дибки волосся сучасної людини
Ті, кому пощастило уникнути голоду і чуми, могли легко піти до предків через туберкульоз, пневмонію або холеру. Оскільки каналізації в містах не було, всі відходи викидалися на дорогу. Крім страшного смороду, антисанітарія неминуче призводила до епідемій.
Середня тривалість життя склала близько 35 років. Жінки, немовлята або обидва часто вмирали під час пологів. Кожна третя дитина не дожила до підліткового віку.
1.
Протягом століть люди вірили, що здоров’я залежить від чотирьох рідин організму: кров’яного балансу, мокротиння, чорної й жовтої жовчі. Більшість хвороб лікували кровопусканням або п’явками.
Рабство щодо жінок
За часів середньовіччя жінки вважалися власністю чоловіків. До заміжжя дівчина належала батькові, після весілля — чоловікові. Якщо молода жінка була вбита, покалічена або зґвалтована, жертвою ставав її чоловік.
2.
Головна роль жінки — народжувати потомство і працювати в полі. Причому гроші за її працю їй не належали: зарплату брав чоловік, відповідальний за жінку. Дівчина не могла володіти майном, а без присутності чоловіка навіть не мала права вступати в спадщину. Середня тривалість життя жінки була меншою, ніж у вічно ворогуючих чоловіків.
Неприваблива доля злочинців
Попри загальну думку, що в середні віки всім без розбору відрубували голови, навіть за найменшу провину, в системі правосуддя також існували штрафи, примусова праця і клеймо.
Жорстоке покарання чекало не тільки вбивць і грабіжників: в ті часи заборонялося бродити, жебракувати, жінка могла порушити закон, навіть якщо говорила занадто багато.
Селянам в Московії не дозволялося одружуватися без дозволу господаря.
3.
Найстрашнішим злочином була зрада царя або імператора. Зрадників страчували довго і витончено. Спочатку віщали недовго, потім потрошили напівживу людину, спаливши його кишки на багатті, і тільки потім сокирою зносили йому голову.
У такі дні на площах збиралися цілі натовпи народу. Роззяви спостерігали за стратою як за театральною виставою.
Відрубані голови часто виставлялися на піках як повчальний приклад для інших.