Копія пам’ятника орла-турула – це символ Великої Угорщини, історична реліквія…? Чи потрібна вона на бастіоні Мукачівського замку?

Ще 12 жовтня 2018 року Мукачівський історичний музей, що знаходиться в замку «Паланок» на своїй сторінці в мережі ФБ розмістив оголошення про конкурс на розробку та виготовлення державного символу нашої країни – Герба України. Вже тоді планувалося замінити орла-турула, який височів, ще до 13 жовтня на постаменті в замку, на малий герб України – «Тризуб». Але це не відбулося з певних об’єктивних та суб’єктивних причин.

Вчора, 13 жовтня 2022 року виконавчий комітет Мукачівської міської ради доручив історичному музею провести демонтаж з бастіону замку «Паланок» пам’ятного знаку угорської державності, знаку орла-турула та замінити його на малий герб України «Тризуб». Цього ж дня рішення виконкому було виконане, турул був демонтований.

Дана подія викликала досить гучний резонанс в соціальних мережах. Появились дописи простих громадян та офіційних осіб, які виступали «за» і «проти» даного рішення Мукачівської міської ради.

Так хто такий цей містичний турул, що за нього стільки зараз говорять і пишуть?

Міфічний птах турул, який тримає у дзьобі меч, – важливий національний символ для угорців. Хоча він і не є офіційним гербом угорської держави.

Пам’ятик міфічному орлу-турулу в Будапешті

За древніми угорськими легендами, саме турул показав дорогу через «Руські ворота» (Верецький перевал) давнім уграм до місця сучасної Угорщини. Як відомо, раніше вони мешкали за Уралом, потім у районі Дону та степах Причорномор’я. Отож ще в ті прадавні часи «спустився з неба турул і вигукнув, щоб усі йшли за ним, а він відведе їх у країну Атілли. Спочатку угри не послухалися турула, тому розпочався страшний падіж їхніх табунів, а турул знову спустився з неба й покликав їх за собою. Ось тоді вони вже його послухалися і пішли за ним. І полетів він спочатку до Карпатських високих гір, а мадяри за ним. А потім перелетів гори, і мадяри їх перейшли. І поселився турул у Паннонії, а мадяри слідом ішли й поселилися там також. І побачили там милі їх оку рівнини з поживною травою і ріки з чистою як сльоза водою. І віднайшли вони тут свою нову батьківщину, як і обіцяв їм турул».

Окрім того, за деякими даними, турул був зображений на гербі та щиті Аттіли – вождя племен гунів, від яких, за різними версіями та легендами, походять давні угорці. Турул є на гербі першої угорської королівської династії Арпадів, що володарювала країною понад 300 років, а також на багатьох угорських геральдичних знаках.

За іншими інтерпретаціями, турул має риси орла та крука або являє собою велику птицю, що нагадує сокола і є вісником богів як пережиток угорського анімізму. Він є міфічним прабатьком угорського народу – святим тотемом Арпадів або постаттю найвищого бога Іштена, містичним батьком Аттіли та Альмоша, котрий перевів угорців через Верецький перевал.

Турул в Ужгородському замку

У літописі Аноніма знаходимо таку легенду: «Цар скіфів Юдек женився на дочці вождя Денту-Модерії за йменням Емеше. У них народився син, наречений Альмошем («пов’язаний зі сновидінням»), в якому Емеше бачила свого майбутнього сина у вигляді сокола-турула. Це свідчило про те, що від неї, через сина, виникне династія доблесних королів, але ця династія буде правити в далеких землях».

В честь тисячиліття Угорського королівства, в 1896 році в Угорщині було встановлено сім пам’ятників торулу, один з яких був встановлений в Мукачівському замку «Паланок», який було демонтовано Чехословацькою владою в 1924 році, коли наш край, «угорські землі русинів на південь від Карпат» (Підкарпатська Русь), був частиною Чехословаччини. Чехословацька влада добре розуміла символічне значення турула для угорців («де турул там угорські землі»). В 1945 році, коли Червона Армія звільнила (зайшла) в наш край, майже 1 тонну бронзову оригінальну скульптуру було розплавлено на Фрідяшівському чавунно-ливарному заводі. В 2008 році скульптор Михайло Белені виготовив репліку даної скульптури, яка і була встановлена на бастіоні Мукачівського замку. Це не була реставрація. Це був повністю новий пам’ятник орла-турула, пам’ятник символу могутності Угорського королівства. Проєкт встановлення нового пам’ятника було профінансовано вихідцем з Мукачева, американським бізнесменом угорського походження Імре Паком.

Чи доцільно було повторно встановлювати вже тільки репліку пам’ятника турула на бастіоні Мукачівського замку «Паланок» в 2008 році? Думаю, що ні. Я й тоді і зараз проти. Але спрацювала політична доцільність. Президент України Віктор Ющенко мав тоді приятельські стосунки з тодішнім  прем’єр-міністром Угорщини Ференцом Дюрчань.

У зверненні Президії ГО «Демократична спілка угорців України» чітко написано, що Турул – це знак, «оригінал якого був там встановлений за часів Угорського Королівства на честь тисячоліття угорської державності в кінці ХІХ століття, демонтований чехословацькою та знищений радянською владою у кінці 40-х років XX століття..».

Тут виникають декілька запитань:

Турул – це знак угорської державності? Так.

В Мукачівському замку 13 жовтня демонтували оригінал знаку? Ні, тільки репліку, тобто копію.

Репліка пам’ятника турула має якусь історичну цінність? Думаю що ні. Але це питання, я переадресую спеціалістам.

Варто відмітити ще один історичний факт. Турул – це не тільки символ угорської державності, а й символ, який використовували (і продовжують використовувати)  представники правоконсервативних націоналістичних сил, частина з яких тоді перебувала при владі та здійснювала політику мадяризації національних меншин. Відтоді для багатьох представників інших народів, в тому числі і русинів, які жили в угорській частині Австро-Угорської монархії, турул стає символом угорського панування та націоналізму. Мало що змінилося з того часу.

Відкриваю портал КМКС (одним з керівників КМКС – партії угорців України є депутат Закарпатської обласної ради Йосип Борто) Karpatalja публікує ряд обурливих звернень, а на сторінці у ФБ фотоколаж з написом VisszajovokЯ повертаюсь», «поверніть». Приблизно так можна перекласти цю неоднозначну фразу). Як можна трактувати це?  Турул – символ угорської державності, то пан Борто збираєтесь повернути репліку пам’ятника турула на бастіон Мукачіівського замку чи Угорщину на терени Закарпаття?

Приведу ще декілька уривків з різних звернень:

«Сьогодні Виконавчий комітет Мукачівської міської ради… прийняв рішення про демонтаж пам’ятного знаку птаху Турул у Мукачівському замку «Паланок». Знаку – оригінал якого був там встановлений за часів Угорського Королівства на честь тисячоліття угорської державності в кінці ХІХ століття…(прим.-виділено мною).

…Зазначаємо, що це рішення є унікальним. Унікальність її полягає у тому, що за роки незалежності є першим рішенням органу місцевого самоврядування в Закарпатті, відповідно до якого не дозволяється встановлення (відновлення) певного пам’ятного знаку пов’язаного з історією – культурою закарпатських угорців, а розпоряджається про його ліквідацію (прим. – виділено мною). Яка причина такої зневаги до етнокультурних інтересів і уподобань багатотисячної угорської громади Мукачівщини? (прим.-виділено мною)

Вважаємо це рішення таким, що призводитиме до ускладнення міжетнічних стосунків як у місті, так і в області… (прим.-виділено мною)

Звернення президії ГО «Демократична спілка угорців України» (Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség)”

«Угорське культурне товариство Закарпаття було шоковане, дізнавшись про нібито рішення виконавчого комітету міської ради Мукачева демонтувати пам’ятник Турулу, встановлений на бастіоні замку Мукачева. Рішення дивне ще й тому, що статуя турула, яка є одним із символів міста (з яких це пір?прим.), була повернута на колишнє місце ще в 2008 році з ініціативи міської адміністрації Мукачева, в дусі спільного історичного минулого і мирного співіснування національностей (прим. – виділено мною).

Арпад Янош Потапі, державний секретар з питань національної політики Офісу прем’єр-міністра Угорщини, сказав у зв’язку з новиною: «Прикро, що в розпал війни найважливішим для керівництва міста Мукачева є знесення пам’ятника, який є одним з найважливіших символів місцевого і одним з найважливіших символів угорського населення на Закарпатті, в той час як Угорщина проводить найбільшу в своїй історії операцію з гуманітарної допомоги для допомоги воєнним  біженцям в Україні (прим. – виділено мною). У країні з європейськими цінностями взаємна повага і збереження історичних пам’яток і пам’ятників має важливе значення, а по відношенню до національних меншин це один з орієнтирів політики меншини країни.»

Цей крок є вкрай непродуманим і несвоєчасним у період збройної агресії в Україні, яка могла б діяти проти стабільності багатонаціонального Закарпаття». (прим. – виділено мною)

Деякі цікаві слова в цих звернення мною виділені і спробую зробити їх аналіз. На совковий стиль звернень не будемо звертати увагу.

Оригінал знаку Турула  був встановлений за часів Угорського Королівства на честь тисячоліття угорської державності в кінці ХІХ століття…», а точніше в 1896 році. З точки зору історії зовсім недавно, якихось 126 років. Це була своєрідна мітка земель, які в той час входили в склад Угорського королівства. В 2008 році була повторно встановлена тільки репліка (копія) знаку, яка немає ніякої історичної цінності, хіба що нагадуєм нам, що до Тріанонського договору наша земля теж була угорською.

Яким чином рішення виконкому Мукачівської міської ради «…не дозволяється встановлення (відновлення) певного пам’ятного знаку пов’язаного з історією – культурою закарпатських угорців, а розпоряджається про його ліквідацію… Яка причина такої зневаги до етнокультурних інтересів і уподобань багатотисячної угорської громади Мукачівщини»? Чи могли б автори цих рядків пояснити свою маячню?

Чи могли б лідери ГО «Демократична спілка угорців України» пояснити, яким чином  рішення виконкому Мукачівської міської ради … «…призводитиме до ускладнення міжетнічних стосунків як у місті, так і в області…»?

Постарався і шанований мною Йосип Борто

На думку лідерів  КМКС «статуя турула, яка є одним із символів міста, була повернута на колишнє місце ще в 2008 році…» Статуя турула була розплавнена ще в 1945 році, а на бастіоні замку «Паланок» була встановлена тільки її копія (репліка). Яким чином репліка статуї символу угорської державності може бути символом українського багатонаціонального Мукачева?

Так, в русинів та угорців є спільне історичне минуле і знаковим є те, що вони мирно співіснували більше 1000 років, але яке має відношення символ угорської державності до  «спільного історичного минулого і мирного співіснування національностей» в Закарпатті?

Так, сьогодні Угорщина «проводить найбільшу в своїй історії операцію з гуманітарної допомоги для допомоги воєнним  біженцям в Україні». За це велика подяка громадянам та Уряду Угорщини. Але не забуваймо, що Угорщина сьогодні себе позиціонує, як союзник Росії, не надає жодної воєнної допомоги Україні, не пропускає доставку зброї через свою територію, блокує в ЄС всі, практично, санкції проти Росії. Максимально, як тільки можливо, гальмує вступ України в НАТО та ЄС. Зовсім недавно в одному з своїх інтерв’ю інтерв’ю на CNN Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто сказав:

 “Ми ухвалили одне рішення і це рішення таке: ми не беремо участі в  постачанні озброєння. Чому? Тому що ми сусідня держава і головна мета для нас не бути втягнутими в цю війну жодними методами…На Закарпатті проживає 150 000 угорців і якщо через Угорщину буде поставлятись зброя, то це потенційна мішень для обстрілів, а Угорщина не хоче, щоб обстрілювалась територія, де проживають угорці”.

Якщо позиція деяких угорських активістів Закарпаття та офіційної Угорщини в питанні знаку угорської державності на бастіоні замку «Паланок» зрозуміла і про неї вже сказано, то чому в цьому питанні мовчать громадські русинські організації? Дехто, навіть, критикує рішення виконкому Мукачівської міської ради.

Як було б добре, щоб на бастіоні Мукачівського замку «Паланок» рядом українським гербом знаходився герб нинішнього Закарпаття, який на в період Першої Чехословацької республіки був гербом Підкарпатської Русі.

Русини, а ви як думаєте?

Степан Сікора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *