В Арктиці відтанули рослини, що замерзли 40 тисяч років тому (фото, відео)
Вчені з Університету Колорадо (США) встановили, що зміна клімату все швидше оголює арктичний ландшафт, що не бачив сонця протягом 40 тисяч років і більше. Дослідники оприлюднили дані аналізу ґрунту на Баффіновій Землі — острові в канадській провінції Нунавут. Глибокі фіорди та стародавні льодовики зробили це місце ідеальним для вивчення льодовикового періоду.
Так, геолог і палеокліматолог Гіффорд Міллер з Університету Колорадо щорічно приїжджав сюди протягом останніх 40 років. Він і виявив тривожні зміни. За його словами, Арктика нагрівається у два-три рази швидше, ніж увесь інший світ. Якщо тенденція збережеться, то всі льодовики на острові зникнуть. Це лише питання часу. Частина ґрунтів вже оголилася після танення льодових покривів. Міллер і його команда відібрали 48 зразків мохів та лишайників, що звільнилися з-під крижаного щита. Проби були взяті з 30 різних “крижаних шапок”.
Радіовуглецеве датування показало, що рослини перебували під льодом протягом останніх 40 тисяч років, а деякі з них, можливо, і протягом 120 тисяч років.
“Найдивніше те, що багато хто з цих мохів можуть почати рости знову, вони немов зомбі”, – сказав Міллер. Дослідження також показало, що минуле століття стало найтеплішим в даному регіоні за 115 тисяч років.