На реставрацію Ужгородського замку та старовинної церкви потрібно 18,6 мільйонів гривень – ОДА
Про це із посиланням на офіційний сайт Закарпатської ОДА/
«Зараз два проєкти відповідають усім необхідним вимогам проєктної документації та умовам для отримання фінансування в межах «Великої реставрації». Це замок-фортеця Х-ХVI ст. – пам’ятка архітектури національного значення, охор. № 153, м. Ужгород (13,4 млн грн) та проєкт першочергових протиаварійних робіт пам’ятки архітектури ХVIІ ст. охор. № 216 дерев’яної церкви Зіслання Святого Духа с. Колочава Хустського району (5,2 млн грн)», – повідомив заступник голови облдержадміністрації Ігор Шинкарюк.
Також в ОДА зазначили, що загалом на Закарпатті відібрали інші пам’ятки, які можуть увійти до списку «Великої реставрації». Зокрема, серед них – Палац Плотені в с. Великі Лази, замок Сент-Міклош у смт Чинадієво, замки-фортеці в смт Середнє, с. Невицьке та інші.
Наразі в області визначили першочергові заходи на 2022 рік щодо підготовки об’єктів реставрації й відновлення пам’яток архітектури, церков та культурної спадщини.
«Продовжуємо комунікацію з громадами для якісної підготовки проєктних документів. Мета – отримання у наступному році максимальної кількості готових експертних висновків за проєктами і захист цих проєктів у Мінкульті для отримання фінансування на визначені реставраційно-відновлювальні роботи», – зауважив Шинкарюк.
Як повідомляють в ОДА, розпорядженням КМУ від 11 жовтня 2021 р. № 1248-р затверджено розподіл у 2021 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проєктів ремонтно-реставраційних та консерваційних робіт пам’яток культурної спадщини, що перебувають у комунальній власності. Зараз в області очікують фінансування та обіцяють одразу розпочати відновлювальні роботи.
Експертною радою при Міністерстві культури та інформаційної політики України (МКІП) було обрано ще 26 історичних об’єктів, які оновлять у межах програми «Велика реставрація». Серед них – Ужгородський замок та Святодухівська церква с. Колочава.
Програма «Велика реставрація» розрахована на 2021-2023 роки та має на меті перетворити об’єкти матеріальної культурної спадщини на один з основних ресурсів розвитку України, зробити їх туристичними магнітами.