Яким був підземний санаторій в Солотвині
Чому ми кажемо про підземний санаторій в Солотвині в минулому часі?
В 1919 році, згідно Сен-жерменської угоди, наш край, як Підкарпатська Русь, увійшов в склад Чехословацької республіки, країни, яка, після Першої світової війни, була створена на руїнах Австро – Угорської імперії. В краї почалось інтенсивне будівництво адмінбудівель, шкіл, доріг, почалася розвивати промисловість, культура, охорона здоров’я. «Окупанти» чехи старалися дотягнути Підкарпатську Русь до європейського рівня.
В 1946 році, згідно з договором між Чехословаччиною та СРСР, наш край, як Закарпатська область Радянської України, увійшов до складу Радянського Союзу. Розвиток краю продовжився, не дивлячись на багато негативних моментів комуністичного режиму. В Ужгороді було відкрито перший вищий навчальний заклад – університет. В містах почала розвиватись електронна, меблева, машинобудівна та інша промисловість.
В 1991 році Україна отримала незалежність. Почався хаос і повний розвал промисловості, руйнування доріг, розкрадання підприємств і колгоспів. Україна перетворилась в один суцільний «базар». Не була винятком і наша область.
Чому?
Були зруйновані й унікальні лікувальні заклади, наприклад, Солотвинська алергологічна лікарня, про яку зараз залишились тільки добрі спогади та матеріали в соціальних мережах.
Сольові шахти в Солотвино були відкриті ще в XVIII столітті, у 1970-х на їх базі відкрили Алергологічну лікарню.
Спелеотерапія була відкрита в Польщі в 1950-х роках, коли лікарі помітили, що шахтарі в соляних шахтах рідко хворіли на туберкульоз.
Просочене сіллю повітря соляних шахт допомагає вивести мокротиння з легких і вбити мікроорганізми, що викликають інфекції дихальних шляхів.
У повітрі соляних тунелів міститься в десятки разів менше мікроорганізмів, ніж у повітрі звичайної операційної.
Крім захворювань органів дихання, насичений солоне повітря допомагає боротися з різними захворюваннями шкіри та наслідки опікової хвороби.
Клініка в селищі Солотвино розташовувалася у тунелях на глибині 300 метрів від поверхні землі. Температура тут весь рік тримається на одному і тому ж рівні — 22 °C.
Солотвинська лікарня була найбільшим у світі закладом, який використовував спелеотерапію як основний метод лікування та оздоровлення після хвороб органів дихання.
Видобуток солі в Солотвині припинили на початку 2000-х через різкий підйом підземних вод. Відділення спелеотерапії закрили у 2008 році після прориву води у вентиляційний стовбур.