Врятувати “Долину нарцисів”!

Європейська асоціація охорони природи (EOCA) оголосила голосування за найкращий проект зі збереження територій та об’єктів дикої природи.  

Проєкт “Врятувати Долину Нарцисів”, поданий  ГО “Дунайсько-Карпатська Програма”, єдиний серед українських проєктів, що потрапив у фінальний етап у номінації “Місця дикої природи”.

Загалом до голосування у трьох номінаціях (“Вода”, “Ліси” та “Місця дикої природи”) було відібрано 17 з понад 250 проєктів з усього світу. Переможець у голосуванні в кожній з номінацій отримає фінансування для реалізації проєктних завдань.

“Зміна клімату є визначеною людством найбільшою загрозою її існуванню та існуванню  унікальних природних комплексів, які безпорадні перед системними та тривалими змінами температурного, водного та інших режимів. Ці зміни призводять до втрати природних цінностей, таких як види рослин й тварин, типи оселищ й ландшафту. Наше завдання підтримати природу у такий критичний період, відповідно запровадити природоохоронні заходи, які допоможуть вижити видам та оселищам. Кліматичні зміни у “Долині Нарцисів” призвели до зниження рівня зволоженості території та природної повеневої динаміки, що відповідно стимулювало експансію кущів та дерев, появу пожеж та зменшення популяцій більшості червонокнижних видів, включаючи нарциса. Без проведення ряду природоохоронних заходів, включаючи традиційне косіння й випас худоби, ця територія може безповоротно втратити свою цінність”, – каже  к.б.н., с.н.с. Богдан Проць, керівник ГО “Дунайсько-Карпатська Програма”, зав. відділом Державного природознавчого музею НАН України.

“Карпатський біосферний заповідник охороняє багато унікальних екосистем, які включають, зокрема, найбільші у світі букові праліси, величезні карстові печерні системи з ендемічною троглобіонтофауною, високогірні постльодовикові ландшафти з озерними та болотними комплексами тощо. Але попри це Долина нарцисів є чи не найбільшою цінністю нашої природоохоронної території, адже це останній у світі прихисток для рівнинної популяції нарцису вузьколистого. І ця ділянка представляє інтерес не тільки у контексті збереження біологічного чи ландшафтного різноманіття, але й через величезне естетичне та рекреаційне значення. Проте її збереження стикається з величезними проблемами. Глобальні кліматичні зміни, наслідки меліорації, занепад традиційного природокористування призводять до регулярного зменшення популяції нарцису. Без системних активних заходів врятувати її практично не можливо. Ці заходи включають широкий спектр дій, спрямованих на підвищення рівня ґрунтових вод, боротьбу із залісненням території, підтримку місцевого біорізноманіття тощо. І без серйозної фінансової й матеріально-технічної підтримки реалізувати їх практично неможливо. Тому ми покладаємо великі сподівання на цей проєкт та на підтримку громадськості!”, – каже директор Карпатського біосферного заповідника Микола Рибак.

У рамках проєкту “Врятувати долину нарцисів” ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” у співпраці з Карпатським біосферним заповідником планують відновити найбільш критичну частину “Долини Нарцисів”, зокрема, підвищити рівень ґрунтових вод, відновити режим підтоплення, організувати скошування трави після плодоношення і регульований випас ділянок, які не викошуються, видалення кущів та дерев а також провести відновлення популяції нарцисів у районах, де він був втрачений.

Щоб підтримати проєкт “Врятувати Долину Нарцисів” перейдіть за посиланням https://www.eocaconservation.org/project-voting-category.cfm?catid=3  , оберіть “Rescue the “Narcissi Valley”, Ukraine”  та  ПРОГОЛОСУЙТЕ!

Це рятувальна місія! Врятуймо “Долину Нарцисів” разом!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *