Янош Недецеї (Nedeczey János 1852–1934) — талановитий адвокат, юрист, політик, очільник Мукачева (1931–1933)

Народився 23 жовтня 1852 року в Мукачеві в родині Ференца Недецеї, який у 1864 році заснував Мукачівську ощадну касу.
Початкову освіту отримав в рідному місті. Навчався в гімназії м. Сотмар. А після її завершення поїхав до Пряшева вчитися на юриста.
Вищу юридичну освіту здобув у Будапешті. Там талановитий юнак блискуче склав державні іспити, завдяки чому зміг отримати перспективну роботу — юристом у графа Шенборна-Бухгейма.
За сімейними обставинами змушений був повернутися працювати в Мукачево. Через те, що його батько — Ференц Недецеї після банкрутства Мукачівської ощадної каси, продав родовий будинок міській управі. Яка пообіцяла повернути його сім’ї Недецеї, якщо Янош повернеться на службу в Мукачево.
Повернувшись до Мукачева, Янош Недецеї працював керуючим справами виконавчого комітету, керував гуманітарними та культурними організаціями, торгівлею, промисловістю.
Активно займався доброчинністю та підтримував найбідніші верстви населення. Організував на громадських засадах і з державною підтримкою інтернат для 80 гімназистів.
Активно займався політикою. 1892 року на виборах до Державних Зборів (парламенту) Угорщини був обраний депутатом від Березького комітату. Переобирався в парламент повторно ще три рази: на виборах 1896, 1901 та 1905 року.
У 1902 році Яношу Недецею надали звання «Почесний громадянин міста Мукачева».
1931 році Я. Недецеї обрали на посаду міського старости Мукачева. Мером він був до 1933 року.
З ініціативи Яноша Недецеї була збудована Мукачівська тютюнова фабрика, засновано дитячий будинок на нинішній вулиці І. Франка, він вклав особисті кошти на будівництво Мукачівської педагогічної гімназії, Мукачівської торговельної академії (пізніше там розміщався Будинок офіцерів), якою керував шість років особисто, організував в Мукачеві Мукачівську угорську церковну школу, Мукачівський будинок для одиноких старих людей з безплатним харчуванням. В роки Першої світової війни за дорученням Міжнародного Червоного Хреста відкрив у місті польовий шпиталь, працював над організацією в місті електричного освітлення.
Похований на території костьолу римо-католицької церкви.
Вулиця на якій проживав Янош Недецеї, названа його іменем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *