Думка «стороннього спостерігача»: Хто саботує діяльність Мукачівської районної ради й чому?
22 грудня вже втретє депутати Мукачівської районної ради не могли обрати голову Мукачівської районної ради та вирішити дуже багато нагальних питань.
А таких нагальних питань багато.
Для прикладу, через неспроможність Мукачівської районної ради розпочати роботу з 1 січня у закладах освіти, які мають перейти до Мукачівської міської територіальної громади освітяни можуть залишитися без заробітних плат, а навчальний процес може бути зірвано. Йдеться про школи та садочки у селах Барбово, Завидово, Залужжя. Форнош, Макарьово, Ключарки, Пістрялово.
«Районна рада через блокування її роботи окремими фракціями не може передати на баланс міста ці освітні заклади, тому виник ризик, що з початку року їх не будуть фінансувати», – зазначив на позачерговій сесії міськради міський голова Андрій Балога. Звичайно вихід з ситуації буде знайдено. Але потрібно певний час. Міський голова запропонував створити нові освітні заклади – гімназії, ліцеї, ДНЗ. Це дозволить фінансувати освітян з міського бюджету та проводити навчання.
Не забуваймо також, що до Мукачівського району відносяться ОТГ ще двох колишніх районів: Свалявського та Воловецького. А там ситуація аналогічна.
Так що сталося? Хто блокує діяльність Мукачівської районної ради?
Три політичні сили, які створили «коаліцію» в районній раді: «Рідне Закарпаття», «Слуга Народу» та «Батьківщина», на голову райради висувають відомого підприємця, колишнього голову Федерації футболу та ексдепутата Верховної Ради України Михайла Ланя.
Ну і що? Може сказати читач. Кожен депутат має право бути висунутий на посаду голови. Так, то так. Але тут невеличка «дрібниця». Названа «коаліція», з певних причин, про які ми розкажемо далі, робить всі можливі дії, які можуть привести до фальсифікації результатів виборів, починаючи зі створення тимчасової президії, головуючих на сесії до виборів голови ради та створення лічильної комісії тощо.
Чому відбувається таке жорстке протистояння?
П’ятивідсотковий бар’єр подолали 6 партій: «Команда Андрія Балоги», «Опозиційна платформа – За життя», «За майбутнє», ВО «Батьківщина», «Слуга народу», «Рідне Закарпаття». Депутатські фракції розділились на дві рівні групи (Примітка. На місцевому рівні політичні партії, згідно діючого законодавства, створювати коаліції не можуть).
1 група – «Команда Андрія Балоги», «Опозиційна платформа – За життя», «За майбутнє» – 21 депутат.
Назвемо її “групою Михайла Лабоша”. Михайло Михайлович Лабош — лідер фракції “Команда Андрія Балоги” в Мукачівській районній раді.
2 група — ВО «Батьківщина», «Слуга народу», «Рідне Закарпаття» – 21 депутат.
Назвемо її “групою Михайла Ланя”. Михайло Іванович Ланьо — лідер фракції “Батьківщина” в Мукачівській районній раді.
Створилась патова ситуація. Ні одна з депутатських груп не має більшості й самостійно вибрати голову районної ради не можуть. Потрібно домовлятися або переманити хоча б одного депутата з групи опонента.
Варто зрозуміти ще одне, що серед депутатів «групи Михайла Ланя» можна знайти не одного, а 5-6, а може більше, депутатів, які готові підтримати кандидата від «групи Михайла Лабоша». От якраз і страх, що хтось із «групи Михайла Ланя» переметнеться до «групи Михайла Лабоша» і заставляє «групу Михайла Ланя» блокувати діяльність Мукачівської районної ради та затягувати всіма законними й незаконними способами нормальну роботу районної ради.
А інтереси громадян району, вчителів тощо? Я вони тут до чого, коли Михайло Івановичу хоче сісти на «трон» голови Мукачівської районної ради?
Я пропрацював майже 4.5 роки заступником голови Мукачівської районної (2002-2006 роки) і добре знаю специфіку діяльності даного органу місцевого самоврядування. Знаю добре багатьох нинішніх депутатів районної ради, за багатьох з них я б проголосував, якби був депутатом Мукачівської районної ради, але категорично ніколи б не голосував за Михайла Івановича Ланя, який у 2002 році теж був депутатом Мукачівської районної ради. Чим він відзначився тоді, як депутат? Та нічим.
Не розумію, для чого успішному бізнесмену, два рази депутату Верховної Ради України потрібно скромне крісло голови районної ради? Тим більше, що можливості та повноваження районної ради, після децентралізації та створення ОТГ, значно обмежені. Хіба що Михайлу Івановичу потрібне крісло та кабінет, а ще посвідчення та візитна картка. Це в тому випадку, якщо він самостійний «політичний гравець», а не виконує чиїсь забаганки.
Пишучи попередню статтю з циклу «Погляд стороннього спостерігача», я спробував звернути увагу на декількох заслужених і авторитетних депутатів обласної ради, які могли б зайняти крісло голови обласної ради. На жаль, тоді зрадницька позиція фракції «Батьківщини» дозволила зайняти крісло голови «слузі» Олексію Петрову.
Так, кого б можна б було обрати головою Мукачівської районної ради, на мою думку?
- Лабош Михайло Михайлович – «Команда Андрія Балоги»
- Паук Іван Федорович – «Команда Андрія Балоги»
- Дерев’яник Віктор Петрович – “Команда Андрія Балоги”
- Гарапко Михайло Васильович – «За Майбутнє»
- Фітас Василь Юрійович – «ОПЗЖ»
- Данканич Андрій Андрійович – «Батьківщина»
- Анталовський Василь Васильович – «Батьківщина»
- Микуланинець Марія Іллівна – «Рідне Закарпаття»
Я назвав тільки тих депутатів, яких я добре знаю. Думаю, що читач назвав би ще декілька достойних молодих депутатів. Але головою Мукачівської районної ради вперто хоче бути Михайло Іванович Ланьо. Ще раз питаю: чому?
Степан Сікора