“Все закінчено”: Як українські військові переживають відступ з Курщини
Українські військові, які брали участь у боях на Курщині в Росії, описують відступ як сцени “з фільму жахів”. Журналісти BBC зібрали свідчення солдатів ЗСУ, які розповідають про катастрофічний відхід під шквальним вогнем, знищення техніки та безперервні атаки російських безпілотників. Ця стаття розкриває деталі відступу ЗСУ з Курщини в березні 2025 року через слова п’яти бійців, чиї імена змінено заради безпеки.
Чому відступ ЗСУ з Курщини став катастрофою?
Українські війська утримували плацдарм на Курщині понад сім місяців, але до березня 2025 року ситуація різко погіршилася. Обмеження на поїздки журналістів до зони бойових дій ускладнюють повну оцінку подій, однак свідчення солдатів дають уявлення про масштаб кризи. Відступ ЗСУ з Курщини супроводжувався “колапсом” під час втрати міста Суджа, коли російські сили взяли під контроль ключові логістичні маршрути.
Володимир: “Дрони цілодобово атакують колони”
9 березня солдат із псевдонімом “Володимир” надіслав BBC повідомлення через Telegram: “У Суджі паніка і обвал фронту”. За його словами, українські війська намагалися відійти колонами, але російські безпілотники знищували техніку на дорозі. “Виїхати вдень неможливо”, — додав він.
Українські військові вантажівки прямували до Курщини з Сумської області в серпні 2024 року. У березні 2025 року ця дорога опинилася під вогнем
Основний маршрут Суджа-Суми, що з’єднував Курщину з Сумською областю, став пасткою. “Місяць тому дорога була відносно безпечною, але до 9 березня її контролювали російські дрони. За хвилину видно 2-3 БПЛА — це багато”, — розповів “Володимир”. Він наголосив, що командування не передбачило перерізання цієї траси, хоча загроза була очевидною.
Максим: “Уламки техніки блокують шляхи”
11 березня “Максим” повідомив, що ЗСУ намагалися втримати дорогу Суджа-Суми. “Кілька днів тому ми отримали наказ відступити організовано”, — сказав він. Росія зібрала до 70 000 військових, включно з 12 000 північнокорейців, і застосувала елітні підрозділи безпілотників. Дрони-камікадзе та FPV, зокрема з оптоволоконним зв’язком, знищили десятки одиниць техніки, а уламки перекрили шляхи постачання.
Антон: “Логістика зруйнована”
“Антон”, який служив у штабі Курського фронту, назвав відступ 11 березня “катастрофічним”. “Раніше у нас була перевага в безпілотниках, тепер її немає”, — зазначив він. Російські авіаудари та чисельна перевага військ зруйнували логістику ЗСУ. “Організовані поставки зброї, їжі та води стали неможливими”, — додав він.
Російські військові встановлюють прапор РФ у Суджі 12 березня 2025 року
“Антону” довелося йти пішки з Суджі вночі, уникаючи дронів. Він вважає, що Курський напрямок втратив сенс: “Утримувати його більше немає потреби”.
Дмитро: “Сцени з фільму жахів”
“Дмитро” у повідомленнях 11-12 березня описав відступ як “жахливе видовище”. “Дороги всіяні сотнями знищених машин, бронетехніки та квадроциклів. Багато поранених і загиблих”, — розповів він. Його машина застрягла, а FPV-дрон поранив товариша. Дві години в лісі стали випробуванням, перш ніж їх врятували.
Пошкоджений пам’ятник Леніну в центрі Суджі після боїв
“Хлопці йшли пішки 15-20 км. Ситуація стала катастрофічною”, — додав він 14 березня, вважаючи Курську операцію провальною.
Артем: “Ми билися як леви”
“Артем”, поранений дроном біля села Локня, був оптимістичнішим. З госпіталю 13 березня він написав: “Ми чинили опір і билися як леви”. Він вважає, що буферна зона на Курщині врятувала Суми від вторгнення росіян, хоча й визнає втрати.
Що відбувається після відступу ЗСУ з Курщини?
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що війська відійшли на “вигідніші позиції” і залишаться на Курщині, “поки це доцільно”. Він оцінив російські втрати в 50 000 осіб. Проте аналітики зазначають, що Україна втратила понад дві третини плацдарму.
Президент Володимир Зеленський 10 березня сказав, що Курська операція “виконала завдання”, послабивши тиск на Покровськ. Але ціна цього лишається невідомою. Росія 13 березня заявила, що повністю контролює Курщину, захопивши або знищивши значну частину техніки ЗСУ.
Якою була ціна Курської операції?
Відступ ЗСУ з Курщини в березні 2025 року став трагедією для українських військових. Свідчення солдатів показують хаос, спричинений дронами, втрату техніки та логістичний колапс. Понад 12 000 найкращих бійців ЗСУ брали участь у наступі, але операція завершилася втратою Суджі та значними жертвами. Чи виправдала вона себе, покаже час.
За матеріалами: BBC News Україна