США можуть обмежити доступ України до Starlink через корисні копалини

Американські переговірники, які вимагають від України доступу до стратегічно важливих корисних копалин, обговорюють можливість припинення доступу України до супутникової інтернет-системи Starlink Ілона Маска. Про це повідомили три джерела, знайомі з ситуацією, передає Reuters.

Starlink, який належить компанії SpaceX, забезпечує життєво важливий інтернет-зв’язок для України, зокрема для її військових. Продовження доступу до цієї системи стало предметом переговорів між американськими та українськими офіційними особами після того, як президент України Володимир Зеленський відхилив початкову пропозицію міністра фінансів США Скотта Бессента.

Трасери видно в нічному небі, коли українські військовослужбовці стріляють по безпілотнику під час удару російського безпілотника під час нападу Росії на Україну в Києві, Україна, 21 лютого 2025 року. REUTERS/

Джерела повідомляють, що питання Starlink знову підіймалося під час зустрічі між спеціальним представником США з питань України Кітом Келлоггом та Зеленським. Україні було заявлено, що вона може зіткнутися з відключенням послуги, якщо не досягне угоди щодо доступу до стратегічних корисних копалин.

«Україна працює на Starlink. Вони вважають його своєю Полярною зорею», – зазначило одне з джерел. «Втрата Starlink буде величезним ударом».

Starlink відіграє ключову роль у військовій стратегії України, зокрема у використанні безпілотників. Мелінда Харінг, старший науковий співробітник Атлантичної ради, підкреслила, що втрата доступу до Starlink «змінила б правила гри». За її словами, Україна зараз має паритет з Росією у використанні безпілотників та артилерійських снарядів.

Ілон Маск швидко надав Україні тисячі терміналів Starlink після російського вторгнення у лютому 2022 року, що дозволило відновити зв’язок, зруйнований війною. Однак восени 2022 року Маск тимчасово обмежив доступ до системи, виразивши критику щодо дій України у війні.

Україна пропонувала відкрити доступ до своїх стратегічних корисних копалин для інвестицій союзників у рамках «плану перемоги», спрямованого на посилення позицій на переговорах. Президент США Дональд Трамп підтримав цю ідею, заявивши, що Україна могла б постачати США рідкоземельні метали та інші корисні копалини в обмін на фінансову підтримку.

Однак минулого тижня Зеленський відхилив детальну пропозицію США, яка передбачала передачу 50% українських мінералів, включаючи графіт, уран, титан та літій, американським компаніям. Це призвело до напруженості між лідерами: Трамп назвав Зеленського «диктатором без виборів», на що український президент відповів, що Трамп потрапив під вплив російської дезінформації.

За матеріалами Reuters

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *