Чи відбудуться вибори в Україні у 2025 році?

Питання проведення президентських виборів в Україні залишається актуальним на тлі триваючої війни з Росією. Чи зможе Україна провести голосування в умовах воєнного стану? Які шанси на вибори у 2025 році? DW звернулася до західних експертів, щоб з’ясувати деталі.

Чому вибори в Україні відкладаються?

Президент України Володимир Зеленський неодноразово підкреслював, що вибори можуть відбутися лише після завершення активної фази війни та скасування воєнного стану. У інтерв’ю британському ведучому Пірсу Моргану 5 лютого 2024 року Зеленський заявив: “Вибори відбудуться після завершення гарячої фази війни”. Ця позиція залишається незмінною, попри тиск з боку міжнародних партнерів.

Тиск з боку США та Росії

Спецпосланець адміністрації США з питань України та Росії Кіт Келлог

Питання виборів в Україні активно обговорюється на міжнародній арені. З одного боку, США через спецпосланця Кіта Келлога висловили бажання провести вибори до кінця 2024 року, особливо у разі досягнення перемир’я з Росією. Келлог наголосив, що це було б “корисно для демократії”.

З іншого боку, Росія наполягає на проведенні виборів, стверджуючи, що Зеленський втратив легітимність через їх відсутність у 2024 році. Президент Путін неодноразово заявляв, що переговори з Україною можливі лише після нових виборів.

Чи є вибори частиною плану США?

За словами експертів, вибори в Україні можуть стати частиною посередницького плану США для завершення війни. Джон Гербст, колишній посол США в Україні, вважає, що Росія використовує тему виборів для затягування переговорів. Він також підкреслив, що проведення виборів у воєнний час може бути небезпечним, оскільки Росія скористається цим для посилення своїх позицій.

Навіщо Росія наполягає на виборах?

Німецький експерт Вінфрід Шнайдер-Детерс вважає, що мета Росії – посіяти занепокоєння серед українського населення та дестабілізувати ситуацію. “Росія хоче розколоти суспільство під час виборчої кампанії”, – зазначив він. Шнайдер-Детерс також підкреслив, що Україні не варто піддаватися тиску з боку США щодо проведення виборів.

Ризики проведення виборів під час війни

Колишній генеральний секретар ОБСЄ Томас ҐремінґерКолишній генеральний секретар ОБСЄ Томас Ґремінґер вважає, що проведення виборів у воєнний час неможливе через відсутність умов для справедливого голосування. “У нинішніх умовах просто неможливо провести вільні та чесні вибори”, – сказав він. Ґремінґер також наголосив, що швидкі вибори після війни можуть мати дестабілізаційний ефект, як це було на Балканах.

За яких умов вибори можливі?

Експерти виділяють кілька ключових умов для проведення виборів:

  1. Стабільне припинення вогню – без цього неможливо забезпечити безпеку виборчого процесу.
  2. Свобода пересування – громадяни та кандидати повинні мати можливість вільно переміщатися країною.
  3. Свобода ЗМІ – незалежність медіа є ключовим фактором для чесних виборів.
  4. Підтримка міжнародних організацій – ОБСЄ може надати допомогу у проведенні виборів.

Чи реальні вибори у 2025 році?

Більшість експертів сходяться на думці, що шанси на проведення виборів у 2025 році мінімальні. Джон Гербст вважає це “дуже малоймовірним”, а Вінфрід Шнайдер-Детерс підкреслює, що “цього року Україна не проведе вибори”. Томас Ґремінґер додав, що для проведення виборів знадобиться щонайменше пів року після стабільного припинення вогню, що наразі є малоймовірним.

Висновки

Питання проведення виборів в Україні залишається складним і багатоаспектним. Наразі основним пріоритетом є завершення війни та створення умов для безпечного та демократичного голосування. Шанси на вибори у 2025 році залишаються мінімальними, але Україна продовжує підтримувати готовність до компромісів за належних умов.

За матеріалами DW

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *