Зеленський припускає, що «гаряча фаза» війни в Україні може закінчитися в обмін на членство в НАТО, якщо йому запропонують – навіть якщо захоплену землю не повернуть негайно
Президент України сказав головному кореспонденту Sky News Стюарту Рамзі, що необхідно буде запропонувати членство в НАТО неокупованим частинам країни, щоб покласти край «гарячій фазі війни», якщо саме запрошення до НАТО визнає міжнародно визнані кордони України.
Володимир Зеленський припустив, що угода про припинення вогню може бути досягнута, якщо територію України, яку він контролює, можна буде взяти «під парасольку НАТО», що дозволить йому домовитися про повернення решти пізніше «дипломатичним шляхом».
В інтерв’ю головному кореспонденту Sky News Стюарту Рамзі українського президента попросили відповісти на повідомлення ЗМІ про те, що одним із планів новообраного президента США Дональда Трампа щодо припинення війни може бути поступка Києвом землі, яку Москва взяла в обмін на Росію. за вступ України в НАТО.
Пан Зеленський сказав, що членство в НАТО потрібно буде запропонувати неокупованим частинам країни, щоб покласти край «гарячій фазі війни», якщо саме запрошення до НАТО визнає міжнародно визнані кордони України.
Схоже, він визнав, що окуповані східні частини країни наразі не підпадають під таку угоду.
“Якщо ми хочемо зупинити гарячу фазу війни, нам потрібно взяти під парасольку НАТО підконтрольну нам територію України”, – сказав він.
«Треба зробити це швидко. І тоді на [окупованій] території України Україна зможе їх повернути дипломатичним шляхом».
Пан Зеленський сказав, що припинення вогню потрібне, щоб «гарантувати, що [президент Росії Володимир] Путін не повернеться», щоб захопити більше території України.
Він сказав, що НАТО має «негайно» охопити частину України, яка залишається під контролем Києва, що, за його словами, Україні «дуже потрібно», інакше він повернеться.
«Ми повинні працювати з новим президентом»
У своєму першому інтерв’ю британським ЗМІ після перемоги пана Трампа на виборах пана Зеленського запитали, що він думає про обраного президента, і він сказав, що «ми повинні працювати з новим президентом», щоб «мати найбільшого прихильника».
«Я хочу працювати з ним безпосередньо, тому що навколо нього лунають різні голоси. І тому нам не потрібно [дозволяти] нікому навколо руйнувати наше спілкування», — сказав він.
«Це не буде корисним і буде руйнівним. Ми повинні спробувати знайти нову модель. Я хочу поділитися з ним ідеями і хочу почути від нього».
На запитання, чи спілкувався він із паном Трампом, пан Зеленський сказав, що спілкувався у вересні, коли він був у Нью-Йорку, додавши: «У нас була розмова. Це була дуже тепла, хороша, конструктивна… Це була дуже хороша зустріч. і це був важливий перший крок – тепер ми повинні підготувати кілька зустрічей».
У цьому інтерв’ю пан Зеленський вперше натякнув на угоду про припинення вогню, яка передбачала б контроль Росії над українською територією.
Протягом усього конфлікту пан Зеленський ніколи не заявляв, що поступиться будь-якою окупованою українською територією Росії – включаючи Крим, який Росія окупувала в лютому 2014 року і офіційно анексувала наступного місяця.
Він сказав, що такий крок заборонений українською конституцією, і єдиний спосіб це буде можливим – якщо люди в цих регіонах погодяться відокремитися.
Найдальше він зайшов раніше під час інтерв’ю Le Monde у липні цього року, коли він припустив, що ці території можуть приєднатися до Росії, якщо вони проголосують за це на вільному та чесному референдумі.
Але він сказав, що Києву доведеться повернути територію під свій контроль, щоб провести таке голосування.
Близько п’ятої частини території України залишається під контролем Росії.
У вересні 2022 року Росія в односторонньому порядку оголосила про анексію територій у Донецькій, Херсонській, Луганській і Запорізькій областях України та навколо них після референдумів, які не були міжнародно визнаними.
Давня позиція пана Зеленського полягає в тому, що ця територія залишається українською, що окупація території Росією є незаконною і що Київ не поступиться своєю територією заради досягнення мирної угоди.