Фізики заявили, що подорож у часі теоретично можлива
Людству поки що не вдалося здійснити подорож у часі, але питання про те, чи припустимо це з теоретичного погляду, досі залишається актуальним для вчених. Однак, згідно з новою гіпотезою, подорожі в часі можливі, але дії мандрівників будуть обмежені.
У таких фільмах, як «Термінатор», «Донні Дарко» і «Назад у майбутнє», розглядається ідея подорожей у часі. Але ця концепція призводить до безлічі проблем через фундаментальні закони Всесвіту. Наприклад, якщо вирушити в минуле і завадити зустрічі своїх батьків, то постане питання: як взагалі можна буде існувати, щоб мати можливість повернутися в минуле?
Ця монументальна загадка відома як «парадокс вбитого дідуся». Однак кілька років тому Жермен Тобар, студент-фізик з Університету Квінсленду в Австралії, знайшов спосіб, як зробити подорожі в часі можливими без парадоксів. Він запропонував «піднести числа до квадрата».
«Класична динаміка говорить, що якщо ви знаєте стан системи в певний момент часу, це може розповісти нам усю історію системи, – пояснив Тобар ще 2020 року. – Однак загальна теорія відносності Ейнштейна передбачає існування часових петель або подорожей у часі, коли подія може відбуватися як у минулому, так і в майбутньому, що теоретично перевертає вивчення динаміки з ніг на голову».
Розрахунки показують, що простір-час потенційно може адаптуватися, щоб уникнути парадоксів. Наприклад, є мандрівник у часі, який вирушає в минуле з метою запобігти поширенню захворювання. Якщо йому вдасться виконати свою місію, то після повернення він не матиме тих хвороб, для боротьби з якими він вирушав у минуле.
Однак Тобар припускав, що хвороба все одно вийде якимось іншим шляхом, іншим маршрутом або іншим методом. Що б не робив мандрівник у часі, хвороба не буде зупинена. Робота Тобара непроста для розуміння тим, хто не є математиком, але в ній розглядають вплив детермінованих процесів (без будь-якої випадковості) на довільну кількість областей у просторово-часовому континуумі й демонструють, як замкнуті часоподібні криві (передбачені Ейнштейном) можуть відповідати правилам свободи волі та класичної фізики.
«Математика підтвердилася і результати стали предметом наукової фантастики», – сказав фізик Фабіо Коста з Університету Квінсленду, який керував дослідженням. Згідно з новою гіпотезою, подорожі в часі можливі, але дії мандрівників у часі обмежені, щоб запобігти створенню парадокса.
Хоча цифри можуть спрацювати, насправді викривлення простору і часу для потрапляння в минуле залишається недосяжним завданням – машини часу, які вчені розробили на сьогодні, настільки високотехнологічні, що на цей момент існують тільки у вигляді розрахунків на папері.
Стівен Гокінг не сумнівався в можливості того, що одного разу людство зможе досягти цього завдання. Нове дослідження висуває припущення: якщо це станеться, то в минулому можна буде зробити зі світом усе, що заманеться і він до цього пристосується.
«Хоч би як ви намагалися створити парадокс, події завжди коригуватимуться самі собою, щоб уникнути будь-яких невідповідностей, – сказав Коста. – Виявлена нами низка математичних процесів показує, що подорожі в часі з вільною волею логічно можливі в нашому Всесвіті без будь-яких парадоксів».
Раніше стало відомо, що принесло світло в темну і безформну порожнечу раннього Всесвіту. Згідно з даними космічних телескопів «Габбл» і «Джеймс Вебб», джерелом фотонів, що вільно летять, на зорі космосу стали невеликі карликові галактики. Вони спалахнули й «ожили», розсіявши туман каламутного водню, який заповнив міжгалактичний простір.