The Telegraph: Нові українські винищувачі F-16 будуть знищені, як тільки вони прибудуть

Протягом жорстоких і жахливих трьох днів Росія завдала шкоди крихітним, пошарпаним українським військово-повітряним силам – підняла безпілотники для спостереження за передовими аеродромами ВПС, а потім випустила балістичні ракети, щоб знищити військові літаки, які важко замінити.

У міру того, як ракетна кампанія триває, а кількість жертв зростає – чотири або п’ять літаків було знищено за 72 години – стає все більш очевидним, що лише одна річ може врятувати те, що залишилося від українських військово-повітряних сил. Більше протиповітряної оборони західного виробництва.

Але їм краще прийти швидко.

Нинішня хвиля атак почалася 1 липня, коли російський безпілотник помітив шість винищувачів Су-27 ВПС України, припаркованих під відкритим небом серед білого дня на злітній смузі авіабази Миргород, за 100 миль від північного кордону України з Росією.

Російська балістична ракета “Іскандер” завдала удару, знищивши два надзвукові винищувачі.

Наступного дня це повторилося. Російський безпілотник пролетів колами над українською авіабазою в Полтаві, на схід від Миргорода. Після кількох годин спостереження вдарила ще одна ракета “Іскандер”, яка пошкодила, якщо не знищила, бойовий вертоліт української армії Мі-24.

Обстріли продовжилися і 3 липня. Цього разу росіяни цілили по авіабазі Долгінцево під Кривим Рогом, за 45 миль від лінії фронту на півдні України. Безпілотник просканував базу, і цілих три “Іскандери” посипалися, знищивши винищувач МіГ-29 ВПС України Мікояна-Гуревича.

Кожній з атак можна було запобігти. Якби українці оперативно збили дрони, росіяни не знали б, куди спрямовувати свої “Іскандери”. Але вони не збили дрони. Немає жодних доказів того, що вони навіть намагалися.

Зрозуміло чому. Як правило, українські військово-повітряні сили захищають свої більшість баз за допомогою шарів ракет класу “земля-повітря”. Але українці намагаються одночасно захистити міста, прифронтові бригади та вразливі бази, такі як аеродроми Миргород, Полтава та Долгінцеве.

Між ними українська армія та військово-повітряні сили розпочали ширшу війну Росії проти України, застосувавши близько 400 зенітно-ракетних комплексів. Двадцять вісім місяців потому українці втратили близько 140 цих систем і придбали – переважно від своїх іноземних союзників – близько сотні на заміну.

Теоретично українці все ще мають 90 відсотків своїх довоєнних сил протиповітряної оборони. Але вона розкидана ширше, ніж була до лютого 2022 року. Російські бомбардування українських міст змусили військово-повітряні сили зосередити свої найкращі засоби протиповітряної оборони навколо найбільших населених пунктів. Це зробило багато військових об’єктів менш захищеними.

Це означає більше російських безпілотників, які безкарно літають над головою, і більше російських ракет летять усередину. У ВПС України може залишитися менш як 100 винищувачів і штурмовиків, тоді як армія може скоротитися до 50 або близько того бойових гвинтокрилів Мі-24. ЗСУ отримує від своїх європейських союзників 85 винищувачів Lockheed Martin F-16 і, можливо, дюжину винищувачів Dassault Mirage 2000. Але ці літаки будуть такими ж вразливими на своїх базах.

Настає деяке полегшення. До минулого місяця Україна мала лише три батареї своїх найкращих ракет класу “земля-повітря” великої дальності Patriot американського виробництва. З тих пір Німеччина, Нідерланди і Сполучені Штати пообіцяли надати три додаткові батареї плюс кілька запасних пускових установок.

А пакет допомоги на 2,3 мільярда доларів, про який Сполучені Штати оголосили 3 липня, включає великі партії ракет для батарей Patriot, а також для окремих засобів протиповітряної оборони середньої дальності.

Але цих додаткових батарей Patriot недостатньо. Одна з них могла захищати Миргород і Полтаву, а друга – Долгінцеве. А як щодо інших 20 або близько того великих українських авіабаз? А як щодо десятків великих міст, які досі не мають значного захисту від повітряного нападу?

Масштаби потреб України в протиповітряній обороні величезні – і зростають у міру того, як Росія вдосконалює свої методи спостереження та бомбардувань і розширює список українських баз, які перебувають під загрозою. Якщо союзники України не зможуть надіслати набагато більше засобів протиповітряної оборони, а незабаром російські атаки можуть звести нанівець те, що залишилося від військово-повітряних сил України.

The Telegraph

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *