The New York Times: Мир між Україною та Росією такий же недосяжний, як і раніше. Але у 2022 році вони вели переговори

У перші тижні російського вторгнення представники воюючих країн проводили мирні переговори. Вони були безрезультатними. Документи з тих переговорів показують, чому будь-які нові переговори зіткнуться з серйозними перешкодами.

Проєкт українсько-російського договору від квітня 2022 року вперше публікується тут у повному обсязі.

Оскільки Росія та Україна вже третій рік перебувають у стані тотальної війни, жодна зі сторін не має чіткого шляху до воєнної перемоги. Не існує також найближчих перспектив для припинення вогню та можливого мирного плану, оскільки обидві сторони дотримуються непримиренних позицій.

Проте питання, які необхідно буде вирішити в будь-якому майбутньому мирному врегулюванні, очевидні, і фактично були в центрі переговорів два роки тому, коли мирні умови обговорювалися в найдрібніших подробицях.

Документи, з якими ознайомилося видання The New York Times, проливають світло на розбіжності, які доведеться подолати.

Документи з’явилися в результаті переговорних сесій, які відбулися через кілька тижнів після початку війни, з лютого по квітень 2022 року. Це був єдиний випадок, коли українські та російські посадовці, як відомо, вели прямі мирні переговори.

Переговори провалилися, оскільки обидві сторони окопалися на полі бою, але не раніше, ніж учасники переговорів підготували кілька проєктів договору, який мав гарантувати майбутню безпеку України, одночасно виконуючи деякі вимоги президента Владіміра В. Путіна.

Сьогодні, навіть попри сотні тисяч загиблих і поранених, Москва і Київ виглядають більш далекими від миру, ніж будь-коли з моменту повномасштабного вторгнення. У п’ятницю пан Путін заявив, що Росія погодиться на припинення вогню лише за умови, що Україна передасть чотири регіони, які Кремль оголосив частиною Росії, і відмовиться від своїх прагнень до НАТО. По суті, це була вимога капітуляції, яку український уряд негайно засудив.

Нинішні вимоги України — виведення всіх російських військ з української території — також видаються нереалістичними з огляду на очевидну рішучість пана Путіна і нинішню перевагу його армії. Це стосується і Кримського півострова, який Путін анексував у 2014 році в результаті швидкої операції, яку він вважає головною у своїй спадщині.

Але в якийсь момент обидві сторони можуть знову повернутися за стіл переговорів — сценарій, який, як очікується, буде обговорюватися, оскільки Україна збирає десятки країн, але не Росію, на мирну конференцію у Швейцарії на цих вихідних. Якщо і коли Україна і Росія відновлять прямі переговори, питання, порушені в документах, підготовлених на початку війни, включаючи статус окупованих українських територій і майбутні гарантії безпеки України, залишатимуться актуальними.

Умови росії:

“Україна визнає Республіку Крим та місто Севастополь невід’ємною частиною (суб’єктами) Російської Федерації і, у зв’язку з цим, має внести комплексні зміни до національного законодавства”.

«Пункт 1 статті 2 і статті 4, 5 і 11 цього Договору не застосовуються до Криму і Севастополя”.

Вивчення документів показує, що сторони конфліктували з таких питань, як рівень озброєнь, умови потенційного членства України в Європейському Союзі, а також конкретні українські закони про мову і культуру, які Росія хотіла скасувати. Українській сторона на переговорах запропонували відмовитися від членства в НАТО і змиритися з російською окупацією частини своєї території. Але вони відмовилися визнати російський суверенітет над ними.

Україна запропонувала ніколи не вступати до НАТО чи інших альянсів:

“Україна не вступає до жодних військових союзів, не розміщує іноземні військові бази та контингенти…”

Росія вимагала від України зробити російську мову офіційною.

“Україна протягом 30 (тридцяти) днів після підписання цього Договору знімає всі обмеження на використання російської мови в будь-якій сфері відповідно до Додатку 2”.

Росія, приголомшена запеклим опором України, здавалося, була готова до такої угоди, але врешті-решт не погодилася на її найважливіший компонент: домовленість, яка зобов’язувала інші країни стати на захист України, якщо вона знову зазнає нападу.

На той час про ці мирні переговори було мало що відомо, а те, що просочилося за два роки, кожна зі сторін намагалася втиснути в тези воєнного часу. Пан Путін стверджує, що Захід тиснув на Україну, щоб вона відмовилася від мирної угоди; Міністерство закордонних справ України заявляє, що “якщо Росія хотіла миру у 2022 році, чому вона напала на Україну?“.

The Times публікує отримані документи в повному обсязі. Це проєкти договору від 17 березня і 15 квітня 2022 року, в яких викладено конкуруючі пропозиції та пункти згоди обох сторін; а також приватне “комюніке” на особистих переговорах у Стамбулі 29 березня, в якому підсумовано запропоновану угоду.

Документи були надані українськими, російськими та європейськими джерелами і підтверджені як автентичні учасниками переговорів та іншими близькими до них людьми. Деякі аспекти цих документів були оприлюднені, але більша частина матеріалу раніше не розголошувалася.

Окрім вивчення документів, The Times провела кілька місяців, інтерв’юючи понад десяток українських, російських і західних чинних і колишніх посадовців та інших осіб, наближених до переговорів; серед них — троє членів української переговорної команди. Багато з них говорили на умовах анонімності, оскільки не були уповноважені обговорювати переговори.

Переговори розпочалися

28 лютого 2022 року помічники президента Польщі зустріли групу українських високопосадовців на кордоні та переправили їх гелікоптером на військову базу поблизу Білорусі. Потім українці самостійно в’їхали в Білорусь і зустрілися з делегацією росіян на чолі з радником пана Путіна Владіміром Медінським.

Це був незвичайний момент в історії війни: початок прямих переговорів між загарбниками і загарбаними, всього через кілька днів після початку найбільшої загарбницької війни в Європі за останні три покоління.

Деякі з українських переговірників, які спілкувалися з The Times, вважали, що пан Путін так швидко сів за стіл переговорів, бо не очікував, що його армія так ефектно спіткнеться. Але, наскільки вони могли судити, росіяни, які сиділи навпроти них, не мали жодного уявлення про те, наскільки погано йдуть справи у їхніх військах.

“Нам вдалося знайти дуже реальний компроміс, — сказав Олександр Чалий, член української переговорної групи, на панельній дискусії в Женеві в грудні минулого року. “Ми були дуже близькі в середині квітня, в кінці квітня, щоб завершити нашу війну якимось мирним врегулюванням”.

Міністр оборони України Олексій Резніков (третій праворуч) з радником президента Володимира Путіна Володимиром Мединським і російським чиновником Леонідом Слуцьким у Білорусі. Фотографія була опублікована білоруськими державними ЗМІ. BeITA, via Shutterstock

Коли Олексій Резніков, тодішній міністр оборони України, сказав, що його сторона нарахувала 3 000 російських солдатів, загиблих у боях, пан Мединський здивувався і подивився на вищого російського військового чиновника, який сидів за столом.

“Ні, у нас загинуло лише 80 солдатів”, – сказав військовий чиновник Олександр Фомін, згадує пан Резніков.

Незабаром учасники переговорів перейшли на відеозв’язок, причому українці телефонували з конференц-залу в президентському офісі пана Зеленського, як розповіли українські учасники переговорів, або, кілька разів, з підземного бункера.

Україна пішла на значну поступку: вона була готова стати “постійно нейтральною державою”, яка ніколи не вступить до НАТО і не дозволить іноземним військам базуватися на своїй території. Здавалося, що ця пропозиція розв’язувала основну проблему пана Путіна — те, що Захід, за версією Кремля, намагався використати Україну, щоб знищити Росію.

Ранній проєкт

Хоча після зустрічі в Білорусі сторони регулярно проводили відеосесії, проєкт договору від 17 березня показує, наскільки далекими залишалися їхні позиції. Видання The Times проаналізувало англомовну версію, яку Україна надала західним урядам.

Україна прагнула отримати згоду Росії на міжнародні “гарантії безпеки”, за якими інші країни — в тому числі союзники України, які також підпишуть угоду, — стануть на її захист, якщо вона знову зазнає нападу. Вона хотіла, щоб договір поширювався на “міжнародно визнані кордони України”, навіть коли російські війська все ще намагалися захопити Київ.

Україна хотіла, щоб її союзники були зобов’язані за договором втрутитися, якщо на неї знову нападуть, наприклад, шляхом
“…закриття повітряного простору над Україною, надання необхідної зброї, використання збройних сил з метою відновлення і подальшого підтримання безпеки України як постійно нейтральної держави”.

Російська команда хотіла, щоб Україна і всі інші підписанти договору скасували санкції проти Москви, які вони застосовували з 2014 року, і публічно закликали інші країни зробити те ж саме. Україна повинна була віддати весь східний Донбас і визнати Крим частиною Росії. Список із семи пунктів стосувався національної ідентичності України, включаючи заборону називати міста на честь борців за незалежність України.

Остання вимога проілюструвала одне із заявлених Путіним обґрунтувань початку війни: він назвав Україну штучною країною, яку слід вважати частиною Росії.

Російські договірні пропозиції нагадують перелік вимог Кремля, включаючи передачу контрольованих Києвом частин Східної України маріонетковим “народним республікам” Росії.
“Україна визнає незалежність Донецької Народної Республіки та Луганської Народної Республіки в адміністративних межах колишніх Донецької та Луганської областей України і, у зв’язку з цим, має внести комплексні зміни до національного законодавства”.

Україна скасовує і надалі не застосовує, а також публічно закликає всі держави та міжнародні організації скасувати і надалі не застосовувати будь-які санкції та обмежувальні заходи, запроваджені з 2014 року проти Російської Федерації”.

“Заборонити, із запровадженням кримінальної відповідальності, героїзацію та пропаганду в будь-якій формі нацизму та неонацизму, нацистського руху та пов’язаних з ним організацій, у тому числі проведення публічних демонстрацій і походів, спорудження пам’ятників і пам’ятних знаків та найменування топонімів, зокрема, вулиць, населених пунктів та інших географічних об’єктів”.

Проєкт містив обмеження на чисельність українських збройних сил і кількість танків, артилерійських батарей, військових кораблів і бойових літаків, які країна могла б мати в своєму арсеналі. Українці були готові прийняти такі ліміти, але вимагали значно більших обмежень.

Колишній високопоставлений американський чиновник, який був поінформований про переговори, відзначаючи, як російські війська відбиваються на півночі України, сказав, що пан Путін, схоже, “пускав слину” від цієї угоди.

Американські чиновники були стурбовані умовами. На зустрічах з українськими колегами високопосадовець згадував: “Ми тихо говорили: “Ви ж розумієте, що це одностороннє роззброєння, чи не так?”

Проросійські демонстранти перед захопленою урядовою будівлею в Сімферополі, Крим, 2014 рік. Сергій Пономарьов для The New York Times

За словами європейського дипломата, лідери Польщі, які раніше були сильними прихильниками України, побоювалися, що Німеччина або Франція можуть спробувати переконати українців прийняти умови Росії, і хотіли не допустити цього.

З цією метою, коли президент Польщі Анджей Дуда зустрівся з лідерами НАТО в Брюсселі 24 березня, він підняв текст від 17 березня, розповів присутній на зустрічі дипломат.

“Хто з вас його підпише?” запитав пан Дуда у своїх колег, сказав дипломат.

Жоден з лідерів НАТО не відгукнувся.

Прорив у Стамбулі?

Через кілька днів, 29 березня, представники Росії та України зустрілися в стамбульському палаці на Босфорі. Декому ці переговори здалися проривом, зумовленим боротьбою Росії на полі бою.

Після кожної військової невдачі, за словами одного з членів української переговорної групи, пан Путін “зменшував свої вимоги”.

На фото, опублікованому турецьким урядом, президент Реджеп Таїп Ердоган на відкритті українсько-російських переговорів у Стамбулі в березні 2022 року. Мурат Четін Мухурдар / Прес-служба президента Туреччини, через Agence France-Presse – Getty Images

У Стамбулі росіяни, схоже, схвалили українську модель нейтралітету та гарантій безпеки і менше наголошували на своїх територіальних вимогах. Згодом пан Мединський, головний переговірник від Росії, заявив, що пропозиція України про нейтралітет означає, що вона “готова виконати ті принципові вимоги, на яких Росія наполягала всі останні роки”.

Україна підсумувала запропоновану угоду у двосторінковому документі, який вона назвала Стамбульським комюніке, але так і не опублікувала. Статус Криму мав бути визначений протягом 10-15 років, при цьому Україна обіцяла не намагатися повернути півострів силою; пан Зеленський і пан Путін зустрінуться особисто, щоб завершити мирний договір і домовитися про те, яку частину української території Росія продовжуватиме окупувати.

Зеленський і Путін зустрінуться, щоб обговорити остаточні розбіжності, згідно з дискусіями в Стамбулі.

“Сторони вважають за можливе проведення зустрічі … … 2022 року між президентами України та Росії з метою підписання угоди та/або ухвалення політичних рішень щодо питань, які залишилися неврегульованими”.

У комюніке, наданому The Times українським учасником переговорів, описано механізм, за яким інші країни будуть здійснювати військове втручання, якщо Україна знову зазнає нападу – концепція, яку українці позначили як статтю 5, відсилаючи до угоди про взаємну оборону, що міститься у статті 5 договору про НАТО.

На думку українців, обов’язкові гарантії безпеки були основою потенційної мирної угоди, яку підписали б багато країн.
“Можливі держави-гаранти: Великобританія, Китай, Росія, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Польща, Ізраїль”.

“Держави-гаранти і Україна погоджуються, що в разі агресії, будь-якого збройного нападу на Україну або будь-якої військової операції проти України кожна з держав-гарантів після термінових і негайних консультацій між ними … надасть … допомогу Україні, як постійно нейтральній державі, що зазнала нападу …”

Але російські офіційні особи публічно посилали змішані сигнали про те, чи дійсно Кремль готовий підписати угоду. За словами учасників переговорів, росіяни та українці повернулися до багатогодинних переговорів по відеозв’язку, обмінюючись проектами договорів через WhatsApp.

“Бос”

На початку квітня, після того, як Росія відійшла з околиць Києва, світ шокували кадри вбитих мирних жителів у передмісті Бучі, деякі з яких були зі зв’язаними білою тканиною руками. Для українців ідея про те, що їхня країна може досягти компромісу з Росією, здавалася більш віддаленою, ніж будь-коли.

Але пан Зеленський, відвідавши Бучу 4 квітня, заявив, що переговори триватимуть, навіть незважаючи на те, що Росія відкинула звірства в Бучі як інсценовану “провокацію”.

Тіла в Бучі вивозять на судово-медичну експертизу у квітні 2022 року. Даніель Берегуляк для The New York Times
“Колеги, я розмовляв з РА”, – написав 10 квітня провідний переговірник від України Давид Арахамія в повідомленні у WhatsApp українській команді. “Він говорив вчора півтори години зі своїм босом”.

“Бос” – це Роман Абрамович, російський мільярдер, який відігравав закулісну роль у переговорах. Його “бос”, пан Путін, закликав учасників переговорів сконцентруватися на ключових питаннях і працювати над ними швидко, написав пан Арахамія. (Учасник групи WhatsApp показав це повідомлення та інші журналістам The Times).

Прес-секретар пана Абрамовича заявив, що його роль “обмежувалася представленням представників обох сторін один одному” і що після цього початкового етапу він “не був залучений до процесу”.

Повідомлення пана Арахамії свідчить про те, що Путін здійснював мікроменеджмент не лише російського вторгнення, але й мирних переговорів. В інший момент провідний переговірник від Росії пан Мединський перервав відеоконференцію, заявивши, що пан Путін телефонує йому безпосередньо.

“Бос дзвонить”, – сказав пан Мединський, за словами двох українських учасників переговорів.

За словами українських та американських посадовців, участь та наміри пана Путіна під час переговорів 2022 року були предметом дискусій у Києві та Вашингтоні. Чи був він справді зацікавлений в угоді? Чи він просто намагався затягнути Україну в глухий кут, поки його війська перегруповуються?

Були ознаки того, що пан Путін здійснював мікроменеджмент не лише російського вторгнення, але й мирних переговорів. Нанна Хайтманн для The New York Times

“Ми не знали, чи налаштований Путін серйозно, – сказав колишній високопоставлений американський чиновник. “Ми не могли сказати, по обидва боки паркану, чи були ці люди, які говорили, наділені повноваженнями”.

Один український учасник переговорів сказав, що вважає переговори блефом з боку Путіна, але двоє інших охарактеризували їх як серйозні.

15 квітня, через п’ять днів після того, як пан Абрамович розповів українцям про свою зустріч з паном Путіним, російські учасники переговорів надіслали на стіл свого президента 17-сторінковий проект договору.

Суперечливі моменти

Подібно до версії до 15 квітня, проект від 15 квітня містить текст, виділений червоним кольором, що підкреслює спірні питання. Але такі позначки майже повністю відсутні на перших сторінках договору, де з’явилися пункти, щодо яких досягнуто згоди.

Учасники переговорів домовилися, що Україна оголосить себе постійно нейтральною, хоча їй буде дозволено приєднатися до Європейського Союзу.

Росія відмовилася від своїх попередніх заперечень проти повноправного членства України в ЄС.
“Сторони цього Договору поділяють розуміння того, що статус України як постійно нейтральної держави є, за умови дотримання положень цього Договору, сумісним з можливим членством України в Європейському Союзі”.

Значна частина договору “не поширюватиметься” на Крим та іншу частину території України, яка буде визначена пізніше – це означає, що Київ змириться з російською окупацією частини своєї території, не визнаючи російського суверенітету над нею.

Але залишалися суттєві розбіжності. Росія хотіла, щоб дальність польоту українських ракет була обмежена 25 милями, в той час як Україна хотіла 174 милями – достатньо для ураження цілей по всьому Криму. Росія все ще хотіла, щоб Україна скасувала закони, пов’язані з мовою і національною ідентичністю, і відвела українські війська в рамках припинення вогню.

У російській пропозиції щодо припинення вогню зазначалося, що Україна має вивести свої війська на власній території.
“Україна здійснює виведення (повернення) підрозділів своїх Збройних Сил, інших збройних формувань, озброєння і військової техніки в місця постійної дислокації або в місця, узгоджені з Російською Федерацією”.

Найбільша проблема, однак, виникла у статті 5. У ній йшлося про те, що в разі чергового збройного нападу на Україну “держави-гаранти”, які підпишуть договір – Великобританія, Китай, Росія, США і Франція – стануть на її захист.

Військова машина прямує до польського кордону з Німеччини на навчання НАТО у квітні. Лаетія Ванкон для The New York Times

На превеликий жах українців, відбулося суттєве відхилення від того, що, за словами українських переговірників, обговорювалося в Стамбулі. Росія вставила пункт про те, що всі держави-гаранти, включно з Росією, мають схвалити відповідь у разі нападу на Україну. По суті, Москва могла знову вторгнутися в Україну, а потім накласти вето на будь-яку військову інтервенцію від імені України – на перший погляд абсурдна умова, яку Київ швидко визначив як таку, що розриває угоду.

Росія намагалася забезпечити собі право вето на гарантії безпеки України, вставивши пункт, що вимагає одностайної згоди.
“Держави-гаранти і Україна погоджуються, що в разі збройного нападу на Україну кожна з держав-гарантів … на підставі рішення, погодженого всіма державами-гарантами, надасть … допомогу Україні як постійно нейтральній державі, що зазнала нападу…”

Після цієї зміни, за словами одного з членів української переговорної групи, “ми не були зацікавлені в продовженні переговорів”.

Що тепер?

Два роки по тому все ще немає жодних ознак того, що Росія і Україна можуть повернутися за стіл переговорів. На швейцарському курорті цими вихідними пан Зеленський намагатиметься переконати високопосадовців з близько 100 країн та організацій, включно з віце-президентом Камалою Гарріс, що перемога залишається реалістичною.

Росія не запрошена, а Китай, його найпотужніший партнер, вирішив не їхати. Пан Зеленський пообіцяв продовжувати боротьбу, описавши свій мирний план як такий, що передбачає виведення російських військ з усієї території України, виплату репарацій і покарання за воєнні злочини.

“Якщо ми не досягнемо прогресу цього року, ми спробуємо знову наступного року”, – сказав пан Зеленський нещодавно в приватній розмові з європейським колегою, за словами європейського дипломата, який був присутній на зустрічі. “І якщо ми не досягнемо прогресу в наступному році, ми спробуємо ще раз наступного року, і ще через рік”.

Президент України Володимир Зеленський цими вихідними зустрінеться у Швейцарії з високопосадовцями з понад 100 країн та організацій. Даніель Берегуляк / The New York Times

В останні місяці Путін активізував зусилля, спрямовані на розпалювання розбіжностей на Заході, зображуючи мир як такий, що знаходиться в межах досяжності у 2022 році, і заявляючи, що він готовий відновити ці переговори. Українські лідери відкинули заяви пана Путіна на цю тему як обман.

“Путін – звичний брехун, і його нещодавні просторікування не є винятком”, – йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України.

У п’ятницю пан Путін перейшов до більш жорсткої лінії, наполягаючи на тому, що він віддасть наказ про припинення вогню і піде на переговори тільки в тому випадку, якщо Україна піде з чотирьох регіонів, які Москва вважає своїми, і відмовиться від своїх прагнень вступити в НАТО.

Ще до останньої вимоги Путіна експерти говорили, що важко уявити повернення до угоди, яка обговорювалася у 2022 році. Україна як ніколи рішуче налаштована на вступ до НАТО, і вона ще раз підтвердить це під час зустрічі лідерів країн-членів Альянсу у Вашингтоні наступного місяця.

Натомість, більш вірогідним завершенням бойових дій може стати непросте перемир’я. Марк Веллер, професор міжнародного права в Кембриджі, який спеціалізується на мирних переговорах, сказав, що він очікує, що провідні західні країни зосередяться на захисті майбутньої лінії зіткнення України з Росією, “а не на пошуках компромісу по той бік цієї лінії”.

“Залізна завіса тепер впаде на лінію окупації, яку проводять росіяни по всій Україні”, – сказав пан Веллер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *