Гарвардський психолог Стівен Пінкер: помилка №1 у спілкуванні, якої припускаються навіть розумні люди

“Багато битв у нашій історії програно через невдалі переговори”, – Стівен Пінкер, професор психології Гарвардського університету.

Сьогодні, коли електронна пошта та мляві розмови на роботі є звичним явищем, ніхто не застрахований від непорозумінь.

Стівен Пінкер, автор книжки “Почуття стилю”, каже, що головною перешкодою для ясного спілкування є феномен (когнітивне спотворення) під назвою “прокляття знання”.

Це поняття в загальних рисах означає, що “коли ви щось знаєте, вкрай складно усвідомлювати, як інші цього можуть не знати”. Тобто ваші власні знання здаються настільки очевидними, що ви схильні думати, що всі це теж знають.

За словами Пінкера, проблема полягає в тому, що ви скоріше використовуватимете професійний сленг, який більшість людей не розуміє, щоб уникнути роз’яснень і покластися на абстрактні поняття, замість того, щоб описувати речі за допомогою конкретних термінів.

Отже, що ви можете зробити для того, щоб подолати “прокляття знання”, коли ви пишете або говорите? Пінкер рекомендує такі чотири стратегії.

Зверніть увагу на головну думку

Незалежно від того, виголошуєте ви промову чи пишете нотатку, головне, що ви можете зробити, — це показати свою головну думку іншим людям і дати можливість їм чесно висловитися про те, наскільки їм усе зрозуміло.

“Ви будете приголомшені, виявивши, що очевидне для вас, не є очевидним для будь-кого ще. – каже Пінкер. – І це не обов’язково має бути людина, пов’язана з іншою, незнайомою, галуззю знань”.

Уважно вибирайте свої слова

Інша річ, про яку потрібно пам’ятати, полягає в тому, що самі слова не є кінцевою точкою спілкування. “Слова — це вікно у світ”, – каже Пінкер.

Ви використовуєте слова, щоб подумки малювати картинки, передавати ідеї та розповідати історії. Ось чому важливо обирати ті слова, які допоможуть людям зрозуміти, що ви намагаєтеся донести, а не ті, що заплутують і відволікають. Щоб пояснити суть питання, подумайте про те, щоб замінити сленг, ідіоми та незрозумілі метафори короткими, поширеними словами й прямими поясненнями.

“Якщо ці слова не допоможуть слухачеві або читачеві намалювати уявну картину, вони не будуть ефективні як засіб спілкування”, – пояснює психолог.

Робіть перерву

Спробуйте відкласти написаний вами текст убік, а потім повернутися до нього через деякий час і заново прочитати. Якщо ви почекаєте кілька годин або навіть кілька днів, ви подивитеся на речі свіжим поглядом і помітите різницю.

“Автор часто дивується власним словам після того, як повертається до тексту через деякий час”, – зазначає Пінкер.

Редагуйте жорстко

Найчастіше найважливіша частина полягає в коригуванні тексту, і Пінкер рекомендує ретельне редагування.

“Переробіть і перепишіть текст кілька разів з єдиною метою — щоб зробити його більш зрозумілими, — каже він. – У кожному реченні запитуйте: “Чи справді хтось інший зрозуміє те, що я намагаюся донести? Чи можу я сформулювати це стисліше, наочніше і конкретніше?”

Зрештою, чітке формулювання вашого повідомлення допоможе вам стати щасливішими й успішнішими в житті та на роботі.

“Якби більше уваги приділяли ясності в написанні та спілкуванні, — вважає Пінкер, — ми могли б підвищити ефективність бізнесу, освіти та управління і зменшити рівень невдоволення в повсякденному житті”.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *