Обирайте людей свого рівня цінностей

Раніше я думала, що людина може бути будь-якою: хоч злодієм, хоч хамом, хоч дурисвітом. Значить, так склалося її життя в сім’ї, так виховали батьки, або душі треба саме такі уроки пройти.

Я і зараз це розумію, що навколо себе хочу мати людей іншого порядку, зовсім іншого. Це люди, для яких честь, слово, гідність, совість мають значення.

Напевно, через ту ж побутову зайнятість жінки рідко замислюються над цими категоріями. Точніше, заведено вважати, що до жіночності вони не мають стосунку, тож і не варто працювати над характеристиками, які не розвивають жіночність, не допомагають знайти чоловіка й вийти заміж і, схоже, тільки заважають у реалізації в зовнішньому світі. Це хибна думка. Будь-які стосунки можуть бути довгостроковими та якісними лише в одному випадку: якщо цінності людей збігаються.

У мене викликає великі побоювання чоловік, який не може пояснити, що означає для нього честь і вміння тримати слово. Якщо совість він визначає як “я намагаюся не брехати, максимум — просто промовчу”, то як особистість він представляє сумну картину. Совість — це точно щось більше. Якщо людина не може самостійно для себе визначити моральні категорії, контролювати себе, оцінювати свої вчинки, то це дуже сумно.

Психологи можуть пояснити будь-яку поведінку людини. З точки зору, як знайти собі виправдання, це дуже зручна наука. Людина має незліченні сексуальні контакти, маніпулює, уникає відповідальності? Виходить, вона недолюблена дитина, у неї порушення прив’язаності внаслідок травматичних стосунків із матір’ю та ще багато всього.

Але якщо ти виріс, став дорослим, виховуй себе сам! Завжди можна знайти виправдання болю, який ти заподіюєш іншим людям, але найчастіше ти бачиш, що робиш, хоча б за відповідною реакцією розумієш. Якщо в тебе здоровий мозок (без органічних уражень із дитинства), ти маєш уміти аналізувати. Навіть якщо невідома сила штовхає тебе вкрасти чи скористатися тілом іншої людини на один раз, ти в змозі зрозуміти, побачити, відчути, що робиш іншому погано. І ти бачиш! Але волієш засунути ці сумніви в дальній кут свідомості й виправдати себе.

Якщо людиною керують цінності низького порядку: гроші за будь-яку ціну, задоволення за будь-яку ціну, потурання своїм примхам, вона перетворюється на брудну, низькорівневу тварюку.

Говорячи психологічною мовою, тваринне “Воно” бере гору над “Я” за повної відсутності “Над-я”. “Я” усвідомлює і задовольняє неусвідомлені бажання і потреби “Воно” за допомогою норм і законів “Над-я”. Наявність усіх трьох складових – “Воно”, “Я” і “Над-я” – у психіці людини робить її завершеною, закінченою особистістю. В іншому разі виходить сурогат, недороблена людина, з такою неможливо побудувати нічого повноцінного.

Ні розум, ні інтелект, ні освіта самі по собі не визначають цінності високого порядку. Ці цінності формуються від внутрішньої чистоти і наповненості, від невпинної роботи над собою. Вони роблять людину не просто живою істотою, а Людиною. Тільки цінності високого порядку: гідність, повага, самоповага, сила волі і сила духу, совість – задають високі вібрації душі і роблять людину чистою і світлою.

Таким людям не можна жити, дружити, працювати з брудними персонажами. Їх ніколи не зможуть зрозуміти. Їх неминуче прагнутимуть придушити і знищити. Несвідоме багаторазово могутніше й сильніше за надсвідомість.

Обирайте людей свого рівня цінностей, і буде вам щастя!

Лілія Ахремчик

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *