«Звичайно, страшно, але краще постраждати за чесність, ніж мати сумління»

Як не зрадити себе і висловити свою позицію проти війни, перебуваючи у Росії? Відповідають читачі “Медузи

Росія воює вже більше трьох місяців. За цей час багато ЗМІ були заблоковані, активісти були змушені виїхати за кордон, а тим, хто продовжує висловлюватися, загрожують штрафи за «дискредитацію» армії (з початку березня суди вже встигли розглянути понад дві тисячі таких справ) і кримінальне переслідування за «фейки». У росіян майже немає можливості юридично продемонструвати протест. «Медуза» попросила читачів відповісти на питання, як вони зараз висловлюють свою антивоєнну позицію – ми публікуємо деякі відповіді з незначними абревіатурами.

Катя

Москва

Я не приховую своєї позиції, але намагаюся бути більш обережним. Тепер ви можете сказати те, що ви дійсно думаєте, тільки в приватних розмовах, людям, яким ви довіряєте.

Ми не можемо вийти на вулиці, ми не можемо відкрито протестувати, але ми можемо принаймні змінити наш спосіб життя, щоб він працював менше для зміцнення нинішнього режиму. Я підписую петиції, значно скорочую споживання, до найважливіших речей (щоб не підтримувати економіку країни і не фінансувати війну), повністю відмовився від сервісів Яндекса (мої персональні санкції), я точно не буду користуватися послугами компаній, які «замінюють» бренди, які пішли через війну..

Спілкуючись з людьми, які виправдовують і підтримують чинну владу, я зосереджуюся на внутрішніх проблемах, які об’єктивно існують, і люди не можуть їм заперечувати: свавілля з боку влади (зокрема, поліції) і нашої абсолютної незахищеності перед нею, економічної незахищеності, декриміналізації домашнього насильства, корупції, низької якості шкільної освіти і бюджетної медицини і, в принципі, принизливої ситуації, в якій зараз живе більшість населення, — у Росії достатньо проблем, про які ще можна говорити, і це важливо зробити. Ми не тільки проти війни, ми проти політики, яка проводилася протягом останніх 20 років і яка призвела до війни. Важливо показати недосконалість цієї політики у всіх її проявах.

Поліна

Москва

Я не соромлюся висловлювати свою антивоєнну позицію серед своїх друзів, сім’ї, знайомих і колег, не ухиляюся від термінів і кажу про все відкрито: «Друзі, йде повномасштабна війна». Мені пощастило, тому що мене слухають: я випускник факультету міжнародних відносин. Тому мені часто задають питання, просять допомогти з аналізом тих чи інших політичних ситуацій.

Я намагаюся якомога частіше піднімати антивоєнні дискусії і наводити якомога більше аргументів проти. Мені здається, що якщо кожен проведе таку «роз’яснювальну роботу» (звичайно, за взаємним бажанням співрозмовників) у своєму оточенні і поділиться своїми поглядами, то в нашій країні буде більше політично розсудливих людей, хоча ми не можемо вийти на вулицю і продемонструвати свою незгоду з владою. Починати треба з людей, влада вже все знає.

Звичайно, я також боюся переслідувань. Останній (але далеко не перший) мітинг, на якому я був присутній, відбувся з приводу повернення Олексія Навального в Росію після отруєння. І там я був дуже наляканий. Більше, ніж будь-коли. Тому зараз я вибираю дещо іншу стратегію висловлення своєї думки.

Одним з найстрашніших наслідків початку війни є розкол у суспільстві. Я закликаю росіян перестати ненавидіти один одного в першу чергу. Думки про війну і Путіна буквально фрагментують наше суспільство, і це найстрашніше. Деякі росіяни ненавидять українців, але з тією ж силою ненавидять тих росіян, які люблять українців. Цю ненависть все важче стримувати.

Алекс

Москва

[Нові закони] заважають мені виступати публічно, але я розмовляю з колегами, друзями та новими знайомими. Переважна більшість – проти війни. Ті, хто нейтральний або підтримує теорії змови, йдуть на тимчасову (фізичну) заборону, немає сил спілкуватися з ними. Він позбувся фанатиків в навколишньому середовищі ще до війни.

Як я справляються: я вчуся напам’ять “Кобзар», я купив значок з українським прапором, але поки що у мене немає сміливості його надіти.

Марія

Народилася в Криму, живе в Санкт-Петербурзі.

Я підтримую правозахисні організації, перераховую гроші до фонду допомоги біженцям, плету і ношу браслет в кольорах українського прапора і синьо-жовтий манікюр (до речі, боюся в метро). Я закрив свій акаунт в Instagram і опублікував посилання на подкасти, матеріали недержавних ЗМІ, фотографії про війну, але цього недостатньо. Є відчуття безпорадності, і я хочу піти з Росії.

Алекс

Орел

Вони допомагали родичам переїхати з Дніпра. Їх не випускали через Росію – їм довелося виїхати через Молдову. Потім вони допомогли знайти тимчасове житло в Стамбулі у друзів. Загалом, ми відкрито засуджуємо війну Путіна серед друзів і знайомих.

Анна

Санкт-Петербург

Коли я зрозуміла, з чим зіткнулася за свою антивоєнну позицію, я злякалася за своїх трьох молодших дітей: що станеться з ними, якщо я дістануся до станції. Але я взагалі нічого не можу зробити.

Тому я вибираю для себе анонімний протест – наприклад, підтримку грошей на антивоєнні рухи. З іншого боку, в особистих контактах з колегами або друзями відкрито кажу, що категорично проти війни; Я підтримую розмови на тему війни з сторонніми, під час яких задаю незручні питання. Особисто для себе я намагаюся не дати війні стати фоном.

Юлія

Із Криму

Звичайно, потрібно говорити, не можна мовчати. Але це не завжди можливо. Бувають випадки, коли ви говорите те, що думаєте, знайомим або друзям, які виступають за всю цю нісенітницю. І тоді ви думаєте: “Що, якщо хтось повідомляє …”

Тепер, якщо я можу, я віддаю речі біженцям. Я дуже сподіваюся, що цей жах скоро закінчиться.

Єлена

Московська область

Цензура стає на заваді. Після початку війни я не дуже багато говорю в Інтернеті серед тих, кого не знаю. Практично всі знайомі, як це буває, дивляться на те, що відбувається подібним чином, як і я. Хтось займає більш активну позицію, хтось покинув країну, хтось залишається і переслідується, хтось став волонтером і допомагає біженцям – про всіх їх можна говорити відкрито.

Намагаюся не світитися сильно себе, але при цьому розумію, що рано чи пізно вони можуть почати посадку на лайки. Я намагаюся спілкуватися з тими, хто не здається безнадійним. Я залишаю графіті в громадських місцях. Звичайно, це страшно, але краще страждати за чесність, ніж не мати совісті.

Антон

Передмістя

Я розміщував антивоєнну рекламу. Звичайно, сенсу від цього мало, але це допомагає відновити суб’єктність. Вийшла досить цікава гра – не потрапити під камери або в очі поліції.

Репресії не заважають вам спілкуватися з людьми. Запитуйте їхню думку, слухайте, висловлюйте свою. Я багато подорожую по країні, і на роботі мені доводиться багато спілкуватися. З 24 лютого я зустрічався лише з однією людиною, яка відкрито підтримувала війну. Всі інші, від таксиста в Новокузнецьку до чиновника середньої ланки в Москві, проти цього.

Олег

Волгоградська область

Важко говорити відкрито [репресивне законодавство], але у мене є однодумці, з якими я можу дозволити собі робити будь-які заяви.

Я запустив YouTube-канал, де публікую антивоєнні заяви відомих росіян. Вони набрали тисячі переглядів. Я пишу різні офіційні запити: наприклад, в лютому і березні я писав місцевим депутатам із закликами виступити проти [війни]. Зараз пишу в “Держслужбу” з проханням прибрати з парканів “об’єкт вандалізму” – один іноземний лист.

Сергій

Москва

Репресії ускладнюють висловлення позиції, я мовчу. [Але] кожен день, оскільки війна почалася рівно о 21:00.m. Я вимикаю всі вогні в квартирі на одну хвилину. Це дуже легко зробити, у мене є будильник о 20:59. Я розмовляв з деякими сусідами, і вони теж це роблять [зараз]. Я стою біля вікна хвилину, мовчки дивлюся на темні вікна сусідських квартир, потім вмикаю світло і займаюся своїми справами. На піку [в нашій акції брали участь] кілька десятків квартир, здається, але зараз деякі вже втомилися.

Олег

Москва

Ви завжди можете заступитися за мир, просто підібравши менш «злочинно небезпечні» слова. Я думаю, що важливо, щоб нормальне і хороше не приховувалося. Так, тоталітаризм має свої обмеження. Але людина завжди знайде можливість обдурити систему придушення. Я знаю, що дзвінок у двері може дзвонити. Але в Москві, чесно кажучи, доведеться дзвонити занадто багато дверей.

Для протесту залишається особисте спілкування, соціальні мережі. «Беззетні» вулиці столиці, як ви думаєте, звідки вони взялися? Де антивоєнні написи в кожному парку, на кожному паркані? Москва не сприймає війну. Так, москвичів розігнали з вулиць. Але антивоєнний індивідуальний протест нікуди не зник.

Антон

Санкт-Петербург

Як висловити свою антивоєнну позицію? Я називаю війну війною. Я намагаюся донести до своєї дитини те, що відбувається насправді.

Всеволод

Москва

Я пробиваю колеса автомобілів Z і V. Залишаю написи в останніх вільних і без цензури носіях нашої країни – ліфті.

[Заборона на антивоєнну мову] заважає нам виступати перед великою аудиторією, але адже людина – соціальна тварина, у кожного з нас сотні контактів. Майже всі ті люди, з якими у мене хоч якийсь контакт, позначені в голові за принципом ставлення до цієї війни. Майже всі родичі та інші вікові члени суспільства опинилися в червоній зоні, всі мої друзі і майже всі колеги опинилися в синій зоні. Напевно, незабаром це [відкрите обговорення] буде покарано, тоді ми знайдемо один одного за виразом очей.

Олег

Хімки

Я купив пару маркерів і ходив вечорами на прогулянки, залишаючи по дорозі антивоєнні гасла. Так, вандалізм, але зараз він здається прийнятним. Я не знаю, наскільки це ефективно, необхідно, корисно і так далі все це, але я сам щасливий, коли бачу написи: «Ні війні» на стінах і парканах.

Ілля

Сибір

По-перше, я залишаюся в Росії. Буде дивно, якщо всі люди з опозиційними поглядами поїдуть за кордон. Адже коли тут почнеться рух, до влади прийдуть радикали, а люди ліберальних поглядів будуть сидіти за кордоном і говорити, що наших людей не вистачає. По-друге, я підтримую себе і свою сім’ю на ресурсі, щоб бути готовим взяти участь у політичних подіях найближчого майбутнього. Росія потребує всіх нас!

Я спілкуюся з багатьма людьми – люди навколо мене не соромляться висловлювати свою позицію. Я також.

Про.

Єкатеринбург

На початку війни почуття страху відступило перед нищівним почуттям катастрофи, обману — не від влади (я від неї нічого не очікував), а скоріше від реальності, в якій такому було дозволено статися. Я виступав у соцмережах, підписував петиції, листи, писав депутатам, вішав листівки, виходив на акції протесту. Після прийняття закону про “фейки”, хоча вона і не припиняла писати в соцмережах, закрила їх – тепер їх можуть прочитати тільки друзі. І двічі перевіряв список передплатників на незрозумілих людей.

Тепер я продовжую вишати зелені стрічки та саморобні інформаційні наклейки, вживаючи запобіжних заходів. Я підтримую ЗМІ та волонтерів, долучаюся до акцій ФРОНТ (Завдяки їм, я не відчуваю себе так самотньо). І я також намагаюся виховувати себе: дізнатися більше про війну, про нашу історію, про імперське мислення, про механізми ненависті та пропаганди. Я обговорюю це зі своїми друзями. Я веду щоденник. Я вивчаю українську мову (адже через мову можна краще зрозуміти культуру, плюс саме по собі це дослідження здається мені внутрішнім вираженням солідарності).

І я змушую себе уявити собі світ, в якому більше немає війни, і думати, як ми будемо жити далі – зрештою, нам доведеться.

Я дійсно побив себе за те, що не зробив більше, але, звичайно, я не хочу, щоб мене заарештували. Я уникну цього будь-якими способами і продовжу відчувати страх. Але я розумію ризики і, здається, морально готовий до можливих наслідків краще, ніж раніше. Неможливо сподіватися на шанс.

Євгенія

Санкт-Петербург

Моя робота пов’язана з публікацією матеріалів про репресії 1930-х років, тільки це тримає мене на плаву і надає сенсу. Здається, що всі навколо вас збожеволіли, тому що навколо вас нічого не відбувається! Коли ви гуляєте по прекрасному місту, в якому все цвіте, хочеться кричати: чому ми руйнуємо чужий будинок? Що відбувається?

Айгул

Татарстан ( Нижньокамськ)

Я волонтер. Пишу листи до політичних в’язнів. З перших днів війни я ношу зелену стрічку на лівій руці як символ проти війни, на іншій біло-синьо-білій стрічці проти путінського режиму. Минуло 100 днів, і його ніколи не зупиняли. І я дуже голосно слухаю антивоєнні пісні спеціально.

Аліна

Москва

Майже щодня, починаючи з 24 лютого, я проводжу велосипедну прогулянку: їду на велосипеді на роботу і назад з білим аркушем А4 з великим тихим океаном і написом Стоп війна! на спині. Спочатку був напис: «Ні війні!», Потім його замінили англійською версією (strusila). Три-чотири рази на тиждень я проїжджаю 25 кілометрів на день, з початку війни проїжджав більше тисячі кілометрів вулицями Москви. Поки що негативної реакції на листівку від перехожих ніколи не було – втім, відкритої підтримки не було.

Я дуже пригнічений тим, що антивоєнних знаків в Москві майже немає, жителі мовчать і спокійно сидять. Моя велосипедна політика навряд чи переконає кого-небудь, але принаймні це допомагає мені відректися від війни. Багато разів мене обганяли машини ДАІ або патрульні машини – реакції немає. Напевно, вони ліниві і не встигають відпрацювати таке правопорушення.

Мені 42 роки, у мене троє дітей. Я боюся переслідувань, а точніше, я цього не хочу. Заборони не заважають мені спілкуватися з друзями, близькими родичами, моїми дітьми. Ми з коханими часто зустрічаємося на кухонних зборах. Всі хочуть поговорити з однодумцями, тому що відкрито висловити позицію неможливо – і це дуже пригнічує.

Єгор

Москва

Коли ви живете в Росії в 2022 році, важливо розуміти, на які ризики ви готові піти, а на які ні. Особисто, з одного боку, я не хочу відчувати себе абсолютно пасивною і безсилою людиною на вулиці, яка мовчки і бездіяльність потурає війні, з іншого боку, я не хочу опинитися у в’язниці і в’язниці. Тому доводиться шукати не найбільш ризиковані способи висловитися або допомогти комусь мовчки.

Я допомагаю біженцям (перераховую гроші »Громадська допомога” і деякі інші організації), періодично вночі вставляю саморобні антивоєнні наклейки, намагаюся назвати лопату лопатою в соціальних мережах і особистих розмовах. Це не так вже й багато, і такі скромні зусилля не зупинять війну, але зробити все це не складно і, принаймні поки що, не надто карається – і це допомагає відчувати себе трохи краще. Незважаючи на те, що “трохи краще”, звичайно, все ще означає “досить ***** [паршивий]”.

Денис

Сибір

Я пішов з організації, яка безпосередньо підтримує будь-які витівки гангстерської влади. Довгий час я намагався сперечатися з родичами, але це не дуже допомогло. Я не дивлюся новини, і коли родичі вмикають телевізор, я виходжу з кімнати.

Арман

Москва

У перші дні він виходив на акції протесту, навіть був затриманий. Зараз висловлюю свою позицію в розмовах з людьми, ношу футболку з написом Займайтеся любов’ю, а не війноюЩе один вихід, який я знайшов: партія «Яблуко», завдяки їм сьогодні ви можете висловити свій протест юридично, їх діяльність поки не заборонена. Я розумію, що це все крапля в океані, але щось краще, ніж нічого взагалі.

Заборони мене не турбують. Я не думаю, що є чого боятися. Головне – не почати боятися всього: так з’являються параноя і самоцензура. Коли йдеться про життя українців, які вмирають сьогодні, потреба в особистій безпеці відходить на другий план.

Михайло

Москва

Заборони стають на заваді висловитися. У мене є сім’я і діти. Але ми з колегами-ветеринарами допомагаємо українцям безкоштовно – власникам тварин, які перебувають у зоні бойових дій або не мають фінансової можливості звернутися до лікаря. За три місяці я проконсультувалася з близько 250 людьми. Ми працюємо в спеціальному телеграм-чаті.

Аня

Томськ

Я нічого не приховую, але я теж не виходжу з плакатами на площу. І навіть з родичами перестала сперечатися: це все одно марно.

Для мене з початку війни стало важливо зберігати новини, нотатки, посилання у великій кількості. Медуза щодня онлайн і Медіазони з уривком “Головне на день”. Це важко, у мене немає часу і заплутатися – в той же час я відчуваю, що мені не вистачає інтелекту і тону в морі інформації.

Я не зовсім розумію, чому і кому це може знадобитися, напевно, є фахівці, крім мене, які роблять те ж саме краще. Але так мені якимось чином вдається переконати себе, що я щось роблю.

Наталія

Москва

Я злий на себе, тому що боюся переслідувань. Я безмежно поважаю тих, хто не боявся.

І.

Центральний федеральний округ

У ситуації, коли всі правові форми протесту заборонені, я вважаю, що громадяни мають право на пряму дію. Я підпалив проектну дошку з кількома довіреними друзями. Ми вибрали будівлю далеко від місця проживання і зі зручним маршрутом втечі. Ми вирушили на розвідувальну місію. Через кілька днів вони прибули на місце і вночі розбили два вікна першого поверху, облили пляшками бензин і підпалили.

Тетяна Володимирівна

Санкт-Петербург

Спочатку я взагалі не хотілва жити. На питання: “Як справи?” – відповіла вона: “Війна, ганьба, болить серце”. Таким чином, за півтора місяці всі мимоволі дізналися мою антивоєнну позицію. Потім я поклявся, намагався донести ідею миру, розвіяти заклинання пропаганди, інші були «переконані» в моєму безумстві. Але чия корова буде мучити!

Зараз я піднімаю публічну дискусію на соціальні теми. Я закликаю людей задавати питання, закликаю до зустрічей з депутатами. Я надсилаю повідомлення (і закликаю всіх це зробити) в «Суспільні служби» і «Наш Санкт-Петербург» про сміття, ями, аварійні дитячі майданчики. Ну, виходить такий образ: антивоєнний я, жива людина, яка хвилюється, намагається щось зробити, проти муніципалітетів, які закликають до війни. У друзів є сумніви: “Якщо вона знає, коли вивозиться сміття, може, у неї є дані про війну?”

Віталій

Смоленськ

Пікетування. З 24 лютого. До сих пір. І я закликаю інших бути наполегливими. Нам намагаються нав’язати порядок денний беззаконня, і важливо з ним не погоджуватися. Спілкуйтеся з копами під час затримань, наполягаючи на своїх правах, посилаючись на Конституцію. Фразу «Розумієш, у нас є наказ» слід нагадати, що вони зобов’язані не виконувати незаконний наказ, і більш того, вони зобов’язані повідомляти органи влади про незаконність цього наказу.

Взагалі, наполегливість допомагає, я перевірив. Якщо мова йде про постанову про 20.3.3, можна сміливо пікетувати рішення другої інстанції (подача апеляції). Це дійсно може затягнутися в регіонах. Для мене, наприклад, експертиза зайняла місяць і постановила, що плакат: «Ні **йне» не містить ознак дискредитації (я виходжу просто так, з двома зірочками, після прийняття нових законів).

Євген

Санкт-Петербург

Я працюю захисником від “ОВД-Інфо“, оскільки люди все ще виходять на одиночні пікети в Санкт-Петербурзі.

“Моніторинг соціальних мереж” співробітниками центру “Е”, як я зрозумів, працює так: вони просто шукають найбільш грубі і радикальні заяви, щоб було легше зібрати доказову базу статті 20.3.3 Адміністративний кодекс Російської Федерації або інші. Тому я просто знизив ступінь тверджень або написав дещо завуальований, не змінюючи значення самого повідомлення (щоб не бути привабливим для “Ашников»).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *