Люди можуть витримувати дуже низькі температури навіть без джерел тепла

Вчені з Національного центру досліджень людини (CENIEH) і Кельнського університету (Німеччина) проаналізували кліматичні умови, з якими люди стикалися в Західній Європі під час середнього плейстоцену.

Світлина ілюстративна/Image by Lorri Lang from Pixabay

Середній плейстоцен, 125 000-780 000 років тому, був відзначений періодичними коливаннями між кліматом, подібним сьогоднішньому, і більш прохолодними фазами.

У новому дослідженні за допомогою палеотемпературних карт були оцінені температури, які люди повинні були витримувати в Європі протягом декількох з цих кліматичних фаз. На основі цих карт були отримані температури в цілому для 68 ділянок, де зареєстровано присутність людини між 360 000 і 470 000 років тому.

Дослідники оцінювали їх можливу адаптацію до холоду за допомогою моделі терморегуляції, яка імітує втрату тепла людиною під час сну.

Результати цього дослідження показують, що людям доводилося витримувати дуже низькі температури в цей період і, на диво, не тільки під час льодовикових фаз, але і в більш м’які часи, навіть в таких місцях на Піренейському півострові, як Амброне або Атапуерка.

«Те, що люди змогли витримати такі суворі умови, нам важко уявити, якщо мати на увазі, що свідчення використання вогню в Європі в цей період надзвичайно рідкісні. Насправді багато дослідників вважають, що вони не були здатні генерувати й звично використовувати вогонь», – говорить Хесус Родрігес,

Національний центр досліджень людини (CENIEH) Щоб оцінити ефективність інших стратегій боротьби з холодом, дослідники використовували математичну модель, яка імітує втрату тепла під час сну, і застосували її до одного чоловіка та однієї жінки з поселення Сіма-де-лос-Уесос в Атапуерка (Бургос).

Це дозволило їм оцінити ізоляційні ефекти хутряного покриву, товстого шару підшкірного жиру і вироблення внутрішнього тепла в результаті метаболізму, а також врахувати втрату тепла через вплив вітру. Вплив холоду, особливо в нічний час, являє собою серйозну проблему для терморегуляції.

Існує межа метаболічної реакції, що викликається холодними температурами в нічний час, але там, де фізіологічні механізми не досягаються, людською поведінкою можна заповнити прогалину. Люди могли б змиритися з дуже низькими нічними температурами, якби вони спали в хутрі, особливо якщо вони зробили це групою в місці, захищеному від вітру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *