В Угорському домі ім. Мігая Мункачі відкрилася виставка картин про замки Карпатського басейну
Художник Томаш Потьок із міста Дебрецен (Угорщина), лауреат Премії ім. Ласло Голло, досі намалював 41 картину замків і храмових укріплень Карпатського басейну за підтримки Угорської Академії Мистецтв. Виставковий зал Угорського дому ім. Мігая Мункачі став одинадцятим майданчиком, де 7 листопада відкрилася виставка цих картин. 41-шу роботу, яка зображає Мукачівський замок, першими змогли побачити закарпатські глядачі.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2021/11/dsc09937-1536x1026.jpg)
![](https://fenixslovo.com/wp-content/uploads/2021/11/2021-11-09-246.jpg)
Меценат серії виставок, представник Міністерства людських ресурсів Угорщини, уповноважений міністра, відповідальний за угорсько-угорські відносини Аттіла Петнегазі повідомив: «Ця виставка – ідея художника Томаша Потьока, який вирішив намалювати п’ятдесят замків і церков-фортець Карпатського басейну. Його ініціативу підтримала Угорська Академія Мистецтв, і з тих пір художник малює замки. Два з половиною роки тому він відкрив першу виставку в румунському Синтімреу (Hegyközszentimrе), у каплиці Святого Імре». «Тоді, здається, не було і десяти картин, і з того часу на полотні з’являється дедалі більше чудових історичних об’єктів. Тепер кількість картин становить 41, серед них і остання – про Мукачівський замок, представлена вперше тут, у Мукачеві. На виставці в Угорському домі ім. Мігая Мункачі експонується 20 робіт, з якими можна ознайомитися протягом двох тижнів. Всім пропоную до уваги ці роботи», – наголосив Аттіла Петнегазі.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2021/11/dsc09960-1536x1026.jpg)
![](https://fenixslovo.com/wp-content/uploads/2021/11/2021-11-09-246-01.jpg)
Сам художник Томаш Потьок долучився до відкриття виставки онлайн. Він висловив вдячність за те, що його роботи експонують і в такому важливому місці в історії Угорщини, як місто Мукачево.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2021/11/dsc09945-1536x1026.jpg)
![](https://fenixslovo.com/wp-content/uploads/2021/11/2021-11-09-246-02.jpg)
Голова місцевого осередку ТУКЗ-КМКС села Чомонин під час виступу намагався розширити історичні знання присутніх розповіддю про фортифікацію та будівництво замків, виділивши особливий угорський тип земляних укріплень і фортифікаційний стиль будівництва Modus Hungaricus, типовий для XV та XVI століть, який є адаптацією технології касетних земляних укріплень до потужних метальних машин і гармат. Він підкреслив, що замки, побудовані на території сьогоднішнього Закарпаття, до кінця зберігали оборонний характер.
![](https://life.karpat.in.ua/wp-content/uploads/2021/11/dsc09953-1536x1026.jpg)
![](https://fenixslovo.com/wp-content/uploads/2021/11/2021-11-09-246-03-1.jpg)
Художник Аттіла Коприва, член Товариства угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса, оцінюючи виставку, наголосив, що роботи мають оптимістичний, насичений кольоровий світ, а це створює певний статичний ефект, що добре, адже замки та укріплення – це статичні будівлі, які символізують силу, але водночас є і сакральною, цінною історичною спадщиною.
Томаш Потьок нині живе та працює у місті Дебрецен. У 1995 році закінчив Угорський університет образотворчих мистецтв, член Національної спілки художників Угорщини та Асоціації угорських художників образотворчого та прикладного мистецтва. Зображаючи об’єкти попередніх епох, максимально зберігає їхні основні елементи і традиційні цінності. Його мистецтво одночасно і класичне, і сучасне, і водночас позачасове.
Урочисте відкриття виставки, до якого долучилися поціновувачі мистецтва з Берегова, доповнила музичним супроводом піаністка Ілона Барта.