100 років від дня народження польського фантаста Станіслава Лема

12 вересня 1921 року народився Станіслав Лем — польський письменник, фантаст, філософ, публіцист, футуролог.

Станіслав Герман Лем (пол. Stanisław Herman Lem) з’явився на світ у Львові в родині лікаря і продовжив «сімейну» професію. Він закінчив Ягеллонський медичний університет у Кракові в 1948 році і згодом деякий час був практикуючим лікарем, а у вільний час почав писати оповідання.

Вперше його твори були опубліковані в 1946 році — у світ вийшли науково-фантастичні повісті. Пізніше це захоплення переросло в основне заняття, і перший літературний успіх прийшов до Лема після публікації роману «Астронавти» в 1951 році, який потім неодноразово публікувався за кордоном і завоював широку популярність.

Але на високий п’єдестал визнаного авторитету в області наукової фантастики Станіслава підняв інший його роман – «Магелланова хмара» (1955). З цього часу Лем — професійний письменник. Популярність прийшла до нього швидко. За чверть століття він створив кращі свої науково-фантастичні твори, в яких викривав споживацьке ставлення до життя і мілітаризм.

Також перу Лема належить кілька циклів гумористичної фантастики, вірші, науково-фантастичні й психологічні есе, розповіді, повісті, романи. За творами Лема знято кілька фільмів. Наприклад, роман «Солярис» (1961), який неодноразово було екранізовано — зокрема в СРСР режисером А. Тарковського.

У всьому світі фахівці-футурологи знають ґрунтовну наукову розвідку Лема «Фантастика і футурологія» (1970). Протягом останніх десятиліть творчості письменника відзначені переважним інтересом до філософії, соціології, методології, а не до художньої літератури.

Проза Лема — це філософія, викладена читачеві в художніх образах, де він брав під сумнів все, аж до найпростіших істин. Головний «ворог» на його думку — розумова лінь, небажання вникнути в суть речей і в закони, що керують всесвітом.

Твори Лема — високоосвіченої людини, яка прекрасно розбиралася в астрономії та біології, кібернетиці та фізиці — рясніють інтелектуальним гумором і грою слів. Його книги перекладені на 41 мову, їх тираж становить близько 30 млн примірників. Він член Польської Асоціації письменників, лауреат багатьох національних і закордонних премій, володар кількох наукових ступенів …

Помер Станіслав Лем 27 березня 2006 року о Кракові. Письменник не хотів безсмертя і безпосередньо говорив про це, але дуже дбайливо ставився до часу. «Для мене немає нічого дорожчого часу», – говорив він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *