Церква з Хустщини прикрашає чеське містечко Бланско (фото)

Церква Св. Параскеви з Нижнього Селища на Хустщині зараз прикрашає чеське містечко Бланско. Дослідник Михайло Маркович стверджує, що це одна з найдавніших церков Хустщини, пише ZAK.DAYNEWS.

Джерела називають різні дати зведення церкви: одні впевнено стверджують, що це 1613 р., у шкільній хроніці села початком будівництва вказують 1608 р., а роком завершення – 1645. Нарешті шематизм Мукачівської єпархії 1883 р. роком спорудження церкви називає 1541 p.У 20-х роках минулого століття громада Нового Селища побудувала собі більшу кам’яну церкву, тому ця – менша й дерев’яна – більше не використовувалася для богослужінь.

У січні 1936 р. на засіданні консисторії єпархії розглядали питання про перенесення церкви до Ужгорода. Її хотіли встановити у замковому парку. Інженер Емиліян Еґреші, священник Уриїл Сільвай та др. Юлій Марина мали виїхати в село для обстеження пам’ятки. Але з невідомих причин цей проєкт також не реалізували. Саме тоді споруду запропонували Чехословацькій гуситській церкві. Рада старійшин моравського містечка Бланско вирішила купити цю церкву.

Сума, яку заплатили за саму церкву – 6 000 чеських крон, а враховуючи демонтаж та перевезення загальна сума склала 89 000 крон.У вересні 1936 року церкву викупили, розібрали і залізницею тринадцятьма вагонами доставили в Бланско, де пам’ятку можуть зараз відвідати всі охочі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *