Цікаві факти про Землю – чому саме тут існує життя

Нам пощастило жити на такій чудовій планеті, де повітря являє собою саме таку  суміш хімічних елементів, яка нам потрібна, де є багато води, а температура якраз  придатна для існування життя(як мінімум на більшій частині території майже весь час). Звичайно, насправді ми тут як раз завдяки всім цим обставинам, які й дали можливість розвиватися життя в нашому розумінні.

Нижче наведено перелік цікавих та пізнавальних фактів про Землю.

1. Третя за рахунком.

Є чітке обґрунтування, чому життя є саме на Землі і ніде більше. Наша домівка обертається по орбіті навколо Сонця саме на відповідній відстані. Тільки в цій жилій зоні вода може існувати в рідкому вигляді, а це є основною вимогою для існування життя.

2. Місяць.

Слід дякувати провидіння і за те, що у нас є чудовий супутник. Без місяця людство могло б і не з’явитися. Його гравітаційне поле створює приливні сили (за допомогою сонця), і згідно з одною з теорій,  життя зародилося саме в регіоні, схильним діям припливів.

Інша гіпотеза припускає, що припливи могли створити умови для перетворення морських істот і дати їм можливість стати першими земними тваринами.

3. Постійне обертання.

Обертання Землі щоранку приносить нам сонячні промені і, на щастя, кожен вечір приховує їх від нас. Якби не воно, одна сторона планети була б нестерпно пекучою, тоді як інша перетворилася на бурульку.

Вам, напевно, відомо, що місяць забирає певну частину енергії обертання планети, зупиняючи нас приблизно на 1,5 мілісекунди на століття.

От якби вам вдалося прожити близько 140 мільйонів років, то ви в результаті отримали б ту саму додаткову годину в день, про яку  так давно мрієте.

 4. Постійна гравітація.

Ніхто не очікує будь-яких змін з гравітацією в досяжному  майбутньому, але цікаво відзначити, що вчені по-справжньому не розуміють, як діє гравітація. Ми приймаємо її як належне, але це явище також внесло свою частку у формування хомо сапієнс — людини розумної — нас з вами. Гравітація визначає нашу фізичну силу і зовнішній вигляд кожної живої істоти.

На Марсі середньостатистичний дорослий чоловік зміг би вкласти м’яч у баскетбольне кільце висотою 8 метрів (завдяки зменшеній гравітації, яка імовірно дала інопланетянам їхні довгі шиї))). 60-кілограмовий чоловік, який намагається постояти на Юпітері (Удачі!), важив би 150 кілограмів і був би змушений набрати неабиякої фізичної сили, щоб просто пересунутися на кілька сантиметрів.

5. Захисне магнітне поле.

Якби у Землі не було сильного і постійного магнітного поля, нас би всіх підсмажили космічні промені й сонячні шторми.

Відверто, поле, випромінюване від полюсів яке огинає планету, не таке вже й постійне. З початку 1800-х років північний магнітний полюс зрушився на північ більш ніж на 1100 кілометрів. Темп пересування склав близько 64 кілометрів на рік, що приблизно у два рази швидше, ніж століття тому.

Приблизно кожних 300 000 років магнітний полюс зсувається, і процес займає тисячі років. Вчені заявляють, що в цей час наступний зсув вже навіть запізнюється, а це означає, що нашим віддаленим нащадкам доведеться купувати новий компас.

6. Температурні зони.

Деякі форми життя пристосувалися до найхолодніших (таким як Антарктика, де найнижча температура була зафіксована на рівні мінус 89,2 градуса Цельсія) і до найспекотніших  місць на Землі (включаючи лівійське місто Ель-Азізія, де температура підіймалася до 57,8 градуса Цельсія).

Але найбільше біологічне різноманіття з’явилося в місцях з помірним кліматом, наприклад, в тропіках.

7. Глибоке синє море.

Близько 70 відсотків нашої планети покрите океанами. Їх роль важко переоцінити. Цікаво зазначити, надлишок  води — це найзначніший факт на нашій планеті Земля, що підтримує життя.

8. Рівень моря.

Океани можуть бути й благословенням, і прокляттям. До недавнього часу рівень моря був незмінною величиною. Це було зручно для людей, що будують будинки на узбережжі. Але ситуація змінюється. Тануть льодовики, а також потепління  моря викликають підвищення рівня світового океану. Деякі острова занурюються під воду, і прибережні регіони по всьому світу потрапляють під загрозу затоплення.

9. Зелене, не пурпурове.

Ми вважаємо зелене само собою зрозумілим, але цей колір насправді дуже важливий. Це природний покажчик, що сонячні промені, вуглекислий газ і вода переробляються в рослинну їжу за допомогою фотосинтезу — процесу, що забезпечує основу для тваринного життя.

Згідно з однією теорією життя на планеті могло стати пурпуровим, тобто мікроби використовували б інші молекули замість хлорофілу. Ніхто не знає, як би це відбилося на процесі формування життя.

10. Електрика Землі.

Сотні людей помирають від ударів блискавки щороку. Але це явище природи може стати ключем до виникнення життя. Використовуючи воду, метан та інші хімічні речовини з атмосфери блискавки можуть створювати амінокислоти і цукор, що є будівельними блоками життя.

Відомий експеримент Міллера-Урея в 1953 році вказав на те, що блискавка могла стати причиною зародження життя.

11. Основне перероблення.

Деякі світи досить статичні, навіть мертві з точки зору геологічної перспективи. Їм не вистачає внутрішнього руху, який ми називаємо тектонікою плит. Земля ж постійно змінюється, переробляючи свою кору в мантію і переносячи перегріті матеріали з надр на поверхню. Так, це викликає небезпечні землетруси й смертельні виверження вулканів.

Але одна теорія говорить, що життя зародилося близько глибоководних жерл вулканів, де досить тепла і цікавих мінералів.

Таким чином, перероблення в таких величезних масштабах може бути причиною появи життя.

12. Космос.

Земля існує не у вакуумі. Космос в нашій сонячній системі заповнений астероїдами, кометами, пилом і слідами газу. Навіть зараз маленькі камені щодня падають дощем на Землю. Великі вдаряються об планету, примушуючи космічні агентства залишатися завжди напоготові. А в ранні роки формування планети траплялися і масштабні зіткнення з кометами та астероїдами, в результаті яких на Землю потрапляли вода та інші важливі хімічні елементи.

13. Тривала життєздатність.

Земля сформувалася близько 4,54 мільярда років тому. До появи перших простих форм життя пройшли тисячі мільйонів років. Але лише дуже недавно, близько 585 мільйонів років назад, розвинулися більш-менш складні багатоклітинні тваринні організми, і це були крихітні створення, схожі на слимаків. Люди ходять по планеті всього лише близько 4 мільйонів років — мить з точки зору геологічного часу.

Якби наша зірка і наш світ мали меншу тривалість життя (як у багатьох інших), ми б ніколи не стали на ноги і не розвинули б досить великий мозок, щоби надалі замислитися, як же нам пощастило з нашою домівкою – планетою Землею…

lДжерело

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *