В Україні банки почнуть відстежувати операції від 50 тисяч гривень, — ЗМІ
Українські банки почнуть більш ретельно контролювати операції фізичних осіб від 50 тис. грн.
Найбільші банки України, що відносяться до системних, можуть до кінця року почати більш суворо відстежувати та перевіряти одноразові операції у розмірі від 50 тисяч гривень і більше, якщо вони здійснюються з внесенням готівки на рахунок фізичної особи.
Ця інформація була надана джерелами в фінансових колах з посиланням на обговорення на закритих нарадах в НБУ, які регулятор проводить регулярно щоп’ятниці із залученням голів правлінь 15 банків.
На нараді обговорювалось добровільне зниження банками порогу фінансового моніторингу з поточних значень до 50 тис. грн після внесення готівки на цю суму. За поточним офіційним курсом НБУ (41,24 грн/$), 50 тис. грн дорівнюють $1,2 тис.
Зазначимо, що відповідно до чинного законодавства обов’язковий фінансовий моніторинг в Україні починається з 400 тис. грн. Інформація про ці операції автоматично надається в Держфінмоніторинг, а банки ретельно перевіряють такі транзакції, визначаючи їх мету та джерела походження коштів клієнтів. Водночас банки, згідно з постановою НБУ №65, зобов’язані перевіряти й інші підозрілі або сумнівні операції клієнтів на основі безлічі різноманітних критеріїв. Їх повний список тримається в таємниці, але за публічними скаргами клієнтів зрозуміло, що зараз банки пильно вивчають угоди з ознаками покупок криптовалют або незаконної підприємницької діяльності (наприклад, коли за товари та послуги платять на карту фізособи, а не ФОП), а також перевіряють ініціаторів транзакцій на предмет діяльності дропів, коли рахунком користується не його власник, а третя особа.
Банки приділяють особливу увагу активним клієнтам, які здійснюють багато невеликих транзакцій з переказу коштів або їх зарахування (по 10-15 на день). А також базуються на своєму власному порозі фінансового моніторингу для кожного банку. Цей поріг не закріплений в законодавстві, а фінансовим установам дозволено його встановлювати на свій розсуд. У деяких банків він становить 150-200 тис. грн, а в інших — 80-100 тис. грн. З цих сум банк не дозволяє клієнтам вільно відправляти або отримувати кошти на рахунок без пояснень, і починає задавати клієнтам додаткові питання про походження коштів і природу операцій.
Тепер же банки планують знизити поріг такого фінансового моніторингу до єдиного рівня в 50 тисяч гривень, якщо перед грошовими переказами на цю суму кошти вносилися готівкою. Неважливо як саме — через касу банку або через платіжний термінал.
Фінансисти повідомили, що пропозиція/рекомендація щодо 50 тис. грн надійшла від Нацбанку та обговорювалася на внутрішніх нарадах в НБУ. На цей час її сприймають як неофіційну пораду від регулятора і ще не впровадили. Проте не виключено, що 15 найбільших банків підпишуть меморандум про співпрацю, в якому закріплять 50-тисячний поріг для посиленого фінмоніторингу. Тобто вимога подаватиметься як ініціатива знизу, а не розпорядження НБУ, хоча остаточного рішення на цей рахунок поки немає.
Якщо воно буде прийняте, то банки розпочнуть повсюдне впровадження нового критерію. Для цього буде потрібно перебудувати їхні внутрішні системи, які автоматично блокують підозрілі операції фізичних осіб.
Єдина порада, яку можна дати українцям в такій ситуації — це не передавати карти третім особам. Якщо ви часто вносите готівку на карти та робите грошові перекази, варто мати рахунки в декількох банках, щоб кожен з них не фіксував транзакції понад 25-30 тис. грн. Тоді ви не привернете уваги відділу фінансового моніторингу, який є в кожному банку.
На поточний момент у список системних банків входять:
1. ПриватБанк;
2. Ощадбанк;
3. Сенс Банк;
4. Укргазбанк;
5. Укрексімбанк;
6. Універсал Банк (monobank);
7. ПУМБ;
8. Абанк;
9. Райффайзен Банк;
10. Кредит Агріколь Банк;
11. Укрсиббанк;
12. Кредобанк;
13. ОТП Банк;
14. Банк Південний;
15. ТАСкомбанк.