Україна критикує заклик Шольца до Путіна, оскільки союзники ставлять під сумнів дії Німеччини

  • Перша розмова Шольца з Путіним за два роки викликає скептицизм.
  • Лідер України та союзники ЄС кажуть, що відкритий канал не працюватиме.

Німеччина заявила, що годинний дзвінок у п’ятницю мав на меті спонукати лідера Кремля розпочати переговори про припинення його війни з Україною. Але перше за майже два роки пряме спілкування між Шольцем і Путіним ознаменувало відхід від зусиль союзників з ізоляції російського лідера після його вторгнення та викликало швидку критику.Телефонна дипломатія Олафа Шольца з Володимиром Путіним, оскільки багато союзників Києва негативно сприйняли телефонну розмову канцлера Німеччини з президентом Росії.

Німеччина заявила, що годинний дзвінок у п’ятницю мав на меті спонукати лідера Кремля розпочати переговори про припинення його війни з Україною. Але перше за майже два роки пряме спілкування між Шольцем і Путіним ознаменувало відхід від зусиль союзників з ізоляції російського лідера після його вторгнення та викликало швидку критику.

«Це саме те, чого Путін давно хотів», — заявив президент України Володимир Зеленський у відеозверненні до нації в п’ятницю. «Для нього вкрай важливо зменшити свою ізоляцію, ізоляцію Росії, і вести звичайні переговори, які нічим не закінчаться».

Володимир Путін (ліворуч) і Олаф Шольц у Москві в лютому 2022 року на фото, опублікованому російськими державними ЗМІ.
На цій фотографії столу, розповсюдженій російським державним агентством Sputnik, Володимир Путін і Олаф Шольц у Москві в лютому 2022 року. Фотограф: Михайло Кліментьєв/Sputnik/AFP/Getty Images

Цей крок відбувається в критичний момент для Києва, який готується до чергової зими під ударом Росії, коли значні частини енергетичної інфраструктури країни пошкоджені або зруйновані. Майбутнє повернення до Білого дому Дональда Трампа, який поставив під сумнів підтримку України, поглибило сумніви щодо того, чи може союзницька підтримка Києва згаснути.

Обрання Трампа означатиме, що «війна закінчиться швидше», – сказав Зеленський в інтерв’ю сайту «Суспільне», опублікованому в п’ятницю.

Відновлені зусилля Шольца можуть узгоджуватися з неодноразовими обіцянками Трампа швидко припинити конфлікт – обраний президент заявив, що зможе вирішити війну до своєї інавгурації 20 січня. В інтерв’ю німецькій газеті Sueddeutsche Zeitung Шольц сказав, що після телефонної розмови з обраним президентом у нього склалося враження, що Трамп має «більш тонку позицію» щодо України, якої більшість очікує від нього в Німеччині.

Шольц, який зазнав політичних труднощів після розпаду його правлячої коаліції минулого тижня, матиме можливість пояснити своє рішення лідерам Групи 20, які збираються в Бразилії.

«Канцлер закликав Росію продемонструвати готовність вести переговори з Україною з метою справедливого та тривалого миру», — заявив речник Шольца Штеффен Хебештрайт у п’ятничній заяві.

“Сильна ескалація”

Шольц засудив повітряні атаки Москви на цивільну інфраструктуру та назвав розгортання північнокорейських військ серйозною ескалацією у війні, яка триває понад два з половиною роки, за словами чиновників у Берліні, які побажали залишитися анонімними.

Шольц і Путін домовилися продовжувати контакт, повідомили офіційні особи. Про телефонний дзвінок вперше повідомило Bloomberg News у п’ятницю.

Але дипломатична спроба роздратувала союзників по Європейському Союзу, які давно вважали прямі переговори з Путіним безглуздими заняттями. За словами чиновника ЄС, п’ятничний обмін не був позначений для більшості країн-членів.

Шольц обговорював можливий дзвінок з лідерами США, Великої Британії та Франції, але час такого кроку не був ясним, сказав чиновник, близький до президента Франції Еммануеля Макрона. Зусилля Макрона підтримувати відкриту лінію з Кремлем у перші місяці війни провалилися — і також розлютили Київ.

Один європейський урядовець висміяв крок Шольца як марний. Чиновник з іншого уряду сказав, що канцлер діє з позиції слабкості, і припустив, що йому буде краще мати справу зі своїми домашніми труднощами.

Інший європейський чиновник висловив нерозуміння дипломатичного кроку – і поставив під сумнів цінність такої розмови з лідером, який може не бути на посаді через кілька місяців. Усі говорили на умовах анонімності.

«Детальний і відвертий»

Про свій план Шольц повідомив Зеленського під час розмови в середу, але український лідер відповів, що такий крок зіграє на руку Путіну, і закликав його не робити, повідомляє джерело, знайоме з розмовою.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, який довгий час виступав проти Путіна, привітав критику лідером Німеччини воєнних цілей Росії після того, як Шольц поінформував його про розмову.

«Мені було приємно почути, що він не лише засудив російську агресію, але й повторив позицію Польщі: «Нічого про Україну без України», — сказав він у дописі на X.

Кремль підтвердив обмін, зазначивши в заяві, що Путін зазначив, що Росія «ніколи не відмовлялася і залишається відкритою» для переговорів. Але будь-яка угода повинна враховувати інтереси безпеки Росії, включаючи «нові територіальні реалії», йдеться в заяві.

У російській заяві розмова названа «детальною та відвертою», причому Путін підтвердив свою позицію, що криза стала результатом «агресивної політики» НАТО.

Німеччина є другою за величиною підтримкою України після США і пообіцяла надати мільярди євро додаткової допомоги. Цього року Шольц заявив про свою готовність вступити в прямий контакт з Путіним вперше з грудня 2022 року напередодні Бразильської G-20. Але він підкреслив, що буде тісно спілкуватися з США та європейськими союзниками перед будь-яким таким телефонним дзвінком.

Політичні важелі Шольца підірвані його труднощами вдома — і достроковими виборами 23 лютого, коли він відстає в опитуваннях.

У своєму зверненні до парламенту в середу Шольц запевнив законодавців, що його адміністрація, яка покидає свою посаду, дотримуватиметься своїх зобов’язань перед Україною, хоча він підтвердив свою відмову від доставки зброї великої дальності, як-от крилаті ракети Taurus, рішення, яке критикували інші союзники України. .

— За сприяння Семі Адгірні, Андреа Паласіано та Мілди Сепутите

Bloomberg

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *