Financial Times: Формується офіційний уряд Доналда Трампа
Дональд Трамп наввипередки висмикує лояльних йому людей з периферії американської політики, щоб заповнити ключові посади — низка кадрових рішень, покликаних забезпечити безперешкодне проходження його програми та сконцентрувати владу у своїх руках.
Призначення новообраного президента приголомшили політичний істеблішмент у Вашингтоні, викликавши обурення серед демократів і розгубленість навіть серед деяких республіканців на Капітолійському пагорбі, що може призвести до напруженого голосування за затвердження кандидатур.
Але вони відповідають меті Трампа: упередити опір і укомплектувати уряд людьми, які проштампують і виконають його радикальний порядок денний.
«Він особисто хоче мати якомога більше влади та менше контролю, — сказав Стівен Майроу, керуючий партнер вашингтонської консалтингової компанії Beacon Policy Advisors.
«Є певні позиції, які, як він тепер зрозумів, йому потрібно повністю контролювати», – додав Майроу, вказуючи на Міністерство юстиції, армію та розвідувальну спільноту.
Протягом двох днів новообраний президент призначив Роберта Кеннеді-молодшого, активіста руху проти вакцинації, міністром охорони здоров’я, Тулсі Габбард, колишнього проросійського конгресмена від Демократичної партії, директором національної розвідки, Піта Хегсета, ведучого телеканалу Fox News, міністром оборони, і Метта Гаца, ультраправого консерватора, проти якого в Конгресі ведеться етичне розслідування щодо сексуальних порушень, генеральним прокурором.
У четвер ввечері Трамп оголосив, що Тодд Бланш — адвокат-бульдог, який представляв його під час судового процесу про «гроші за мовчання», що закінчився засудженням колишнього президента, — став його кандидатом на посаду заступника генерального прокурора.
Пізніше він призначив губернатора Північної Дакоти Дага Бургума на посаду міністра внутрішніх справ, передавши одному з найвідоміших своїх прихильників у передвиборчій кампанії вплив на ліцензування буріння нафтових і газових свердловин.
Спільною рисою цих призначенців є їхня відданість Трампу. Багато з них активно агітували за нього на фінальному етапі виборів проти віцепрезидента Камали Гарріс. Багатьох з них любить нинішнє оточення колишнього президента, включно з мільярдером-інвестором Ілоном Маском та його онлайн-прихильниками.
Цей вибір знаменує собою контраст з кабінетом, який Трамп зібрав на початку першого терміну, до якого входили зовнішні фігури та члени традиційного республіканського політичного істеблішменту, яких він зрештою звинуватив у підриві своїх планів.
Його нова команда також відрізняється від тих, які збирали інші президенти, навмисно залучаючи до них колишніх опонентів або людей з інакшими поглядами.
«Це не буде «команда суперників», – сказав Кріс Крюгер, керуючий директор консалтингової компанії TD Cowen’s Washington Research Group, посилаючись на книгу історика Доріс Кернс Гудвін про кабінет Авраама Лінкольна.
«Це команда, яка поділяє бачення президента Трампа і може дійсно втілити це бачення в життя в перший же день», – додав Крюгер.
Одночасно з тим, як Трамп обрав найвідданіших політичних сурогатів на керівні посади в уряді, він також прагне призначити політичних царів у Білому домі, які будуть фізично ближче до Овального кабінету і відповідатимуть за керівництво урядовими діями. Вони цілком можуть мати більший вплив на реалізацію його планів, ніж члени кабінету міністрів.
Трамп обрав Тома Гомана, прихильника жорсткої імміграційної політики, своїм прикордонним царем. Хоману і заступнику голови адміністрації Стівену Міллеру буде доручено втілити в життя заплановану новообраним президентом жорстку політику щодо мігрантів, включно з масовими депортаціями.
Трамп також планує призначити «енергетичного царя», який скасує регуляторні норми і стимулюватиме видобуток викопного палива.
Ці високі посади в Білому домі не потребуватимуть схвалення Сенату, але можуть дати широкі повноваження для реалізації планів Трампа.
Однак призначення на посади в уряді потребують схвалення верхньої палати Конгресу. Деякі республіканці в Сенаті, де вони матимуть більшість, починаючи з січня, були заскочені зненацька деякими призначеннями — хоча вони, здається, схильні надавати їм перевагу перед сумнівами.
«Взагалі кажучи, я голосую за затвердження незалежно від партійних чи особистих почуттів, тому що це моя конституційна роль як сенатора», – написав Ліндсі Грем, сенатор-республіканець від Південної Кароліни і близький союзник Трампа, на сайті X у четвер.
«Я зроблю те ж саме для номінантів президента Трампа. Американський народ висловився голосно, і президент Трамп здобув рішучу перемогу. Я вважаю це питання закритим», – додав він.
Але може виникнути певна протидія з боку невеликої групи поміркованих і скептично налаштованих республіканців, включаючи Сьюзан Коллінз зі штату Мен.
Майроу сказав: «Трамп очікує, що республіканці в Конгресі повністю зігнуть коліно, будуть у повній покірності, тому це буде випробуванням».
Трамп зробив кілька традиційних виборів для своєї нової адміністрації — таких, які могли б увійти до будь-якого республіканського Білого дому. Серед них — Марко Рубіо, сенатор від штату Флорида, на посаду держсекретаря, Майк Вальс, конгресмен від штату Флорида, на посаду радника з національної безпеки, і Джей Клейтон, колишній голова Комісії з цінних паперів і бірж, на посаду прокурора США в південному окрузі Нью-Йорка.
Йому також ще потрібно прийняти рішення щодо вищих посад у сфері економічної політики — від міністра фінансів до міністра торгівлі, директора Національної економічної ради та торгового представника США.
Але загальна картина така, що Трамп, який зіткнувся з численними кримінальними розслідуваннями й двома замахами, і який пообіцяв взяти під контроль «глибинну державу» як основний фокус свого президентства, прагне поставити вірність вище за інші міркування.
«Спільною ниткою є вірність», – сказав Крюгер.