Що було б, якби Земля різко «загальмувала» в одну мить і перестала обертатися навколо своєї осі
Уявіть собі щось, чого просто не може статися в реальному світі: наша планета миттєво перестає обертатися навколо своєї осі і різко «зупиняється». І як зміниться світ у тому вигляді, в якому ми його знаємо, у такій ситуації?
При різкій зупинці в обертанні планети перші секунди стануть фатальними для більшості форм життя на Землі. З огляду на, що умовні «точки», розташовані на поверхні нашої планети поблизу екватора, зараз рухаються (обертаються) зі швидкістю майже тисяча сімсот кілометрів на годину, раптова «зупинка» цього руху, звичайно ж, викличе катастрофічні наслідки. Всі об’єкти на поверхні Землі, від піщинок до хмарочосів, будуть просто зметені жахливою силою інерції. Світовий океан, не підкоряючись миттєвій зупинці «твердої поверхні», продовжить рух, породжуючи гігантські цунамі, які просто знищать всі прибережні регіони.
Припинення обертання також призведе до «переформатування» всієї поверхні планети. Води Світового океану досить швидко «перерозподіляться» і в кінцевому підсумку утворять два гігантські океани на полюсах Землі. Звична для нас фізична карта світу просто стане неактуальною: під водою нових океанів опиняться Австралія, Антарктида, Гренландія, частина Європи, Канада, Сибір, Китай, Нова Зеландія. У той же час у всій екваторіальній зоні з’являться нові континентальні маси зі своїми гірськими системами.
Докорінно зміниться вся система циркуляції атмосфери. Замість руху повітряних мас паралельно звичному нам сьогодні екватору, вони почнуть рухатися в меридіональному напрямку – від екватора до полюсів. Це спровокує глобальну перебудову кліматичних поясів і напрямків вітру на планеті.
Магнітне поле Землі зникне, адже воно існує внаслідок обертання «металевого» ядра планети. Захисний механізм Землі від сонячної радіації буде втрачено. Його відсутність зробить поверхню планети практично непридатною для життя.
Зміниться і звичний нам добовий цикл. Один оборот Землі навколо Сонця буде дорівнює одній добі – 365 діб. Це означає, що в кожній півкулі шестимісячний період безперервного дня буде по черзі змінюватися таким же періодом безпросвітної ночі. Між цими періодами будуть короткі сутінкові «інтервали».
У нових надекстремальних умовах переважна більшість сучасних видів тварин і рослин вимре. Однак не виключено, що деякі організми, особливо ті, які еволюційно пристосовані до екстремальних умов (наприклад, «мікромешканці» полярних регіонів), зможуть вижити.
Хоча сценарій повної зупинки обертання Землі є фантастичним, він дає уявлення про те, наскільки крихким є баланс взаємопов’язаних «систем і умов», які підтримують життя на Землі.