Кланова система перемогла”: Верховна Рада провалила закон про скасування спецпенсій для прокурорів – що це означає?

Верховна Рада провалила скасування спецпенсій для прокурорів

26 березня 2025 року Верховна Рада України відхилила законопроєкт №12278, який передбачав скасування спеціальних пенсій для прокурорів. За нього проголосували лише 223 депутати за необхідних 226, що викликало обурення серед реформаторів. Голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев назвав це перемогою «кланової системи». Чому скасування спецпенсій для прокурорів не відбулося, і які наслідки це матиме для України? Розбираємося в деталях.

Що передбачав законопроєкт №12278?

Законопроєкт №12278 мав на меті скасувати привілейовані пенсії для прокурорів, які дозволяють їм отримувати сотні тисяч гривень уже в 35 років. Як зазначає rada.gov.ua, документ пропонував:

  • Призначати пенсії за вислугу років прокурорам лише після звільнення з органів прокуратури.
  • Перераховувати пенсії силовиків і прокурорів з урахуванням зростання доходів населення та інфляції, відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
  • Встановити, що зміни до пенсійного законодавства можуть вноситися лише окремим законом.

Ці зміни мали на меті усунути «середньовічний привілей», якого немає в жодній європейській країні, як підкреслив Гетманцев у своєму Telegram. Але кланова система, за його словами, знову перемогла, зберігши привілеї для тих, хто «реально керує державою».

Хто підтримав і хто провалив голосування?

За даними rada.gov.ua, законопроєкт підтримали лише 168 депутатів від «Слуги народу» (із 231), 11 із 27 від «Європейської солідарності», 6 із 24 від «Батьківщини», 1 із 21 від «Платформи за життя та мир», 12 із 20 від «Голосу», 3 із 19 від «Довіри», 9 із 16 від «Відновлення України», 7 із 17 від «За майбутнє» та 6 із 23 позафракційних.

Нестача трьох голосів стала вирішальною. Після провалу депутати 229 голосами направили документ на повторне перше читання, але прискорена процедура знову не набрала необхідних 226 голосів. Це свідчить про брак політичної волі для боротьби з корупційними привілеями, які роками живлять кланову систему в Україні.

Скільки коштують спецпенсії Україні?

За оцінками Мінсоцполітики, держава щороку витрачає на спецпенсії близько 120 мільярдів гривень. Загалом такі пенсії отримують 160 тисяч осіб, із них 77 тисяч – працівники силових органів і правоохоронці. Як зазначає minfin.com.ua, ці кошти могли б піти на підвищення пенсій для звичайних громадян або на підтримку армії в умовах війни.

Данило Гетманцев підкреслив, що спецпенсії – це не основне джерело доходів для прокурорів, але сам факт привілею важливий для кланової системи. «Вони живляться нашими грошима і майбутнім наших дітей», – написав він, наголосивши на необхідності знищити цю систему.

Реакція суспільства: обурення і вимога змін

Провал законопроєкту викликав хвилю обурення в суспільстві. На платформі X користувачі називають рішення Ради «зрадою інтересів народу». Один із дописувачів пише: «Прокурори в 35 років отримують пенсії, більші за зарплати звичайних українців, а Рада їх захищає. Це ганьба!» (@UkrainianNews).

Експерти також критикують парламент. Як зазначає pravda.com.ua, провал законопроєкту №12278 – це черговий доказ, що кланова система в Україні міцно тримає владу, ігноруючи європейські стандарти справедливості. Суспільство вимагає реформ, які усунуть привілеї для силовиків і забезпечать рівність у пенсійній системі.

Чи вдасться подолати кланову систему?

Провал законопроєкту №12278 – це не просто невдача в пенсійній реформі, а символ перемоги кланової системи, яка роками паразитує на державному бюджеті. Спецпенсії для прокурорів, які коштують Україні 120 мільярдів гривень щороку, залишаються недоторканними, а звичайні громадяни продовжують жити на мінімальні виплати.

Данило Гетманцев переконаний, що боротьба з цією системою триватиме. Але чи вистачить політичної волі у Верховної Ради, щоб подолати кланову корупцію? Суспільство чекає змін, і час покаже, чи зможуть депутати поставити інтереси народу вище за привілеї еліт.

Що думаєте ви? Чи підтримуєте скасування спецпенсій для прокурорів? Діліться думками в коментарях!

За матеріалами українських медіа

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *