США сподіваються на мирну угоду в Україні, але Путін не поспішає

США шукають миру в Україні на тлі ескалації з боку Росії

Сполучені Штати прагнуть досягти широкого припинення вогню у війні Росії проти України протягом найближчих тижнів із цільовою датою 20 квітня 2025 року, коли святкуватиметься Великдень за західним і православним календарями. Однак, як повідомляє Bloomberg (23 березня 2025), Білий дім визнає, що цей термін може зсунутися через значні розбіжності між позиціями сторін. Водночас Росія нарощує удари по українських містах, демонструючи небажання поспішити з угодою, пише Reuters (17 березня 2025).

Президент США Дональд Трамп обіцяв швидке завершення трирічного конфлікту ще до вступу на посаду, але прогрес залишається обмеженим. Найближчими днями американські офіційні особи проведуть паралельні переговори з представниками Росії та України в Саудівській Аравії — перші такого формату з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році. Ця стаття розкриває деталі переговорів, позиції сторін і міжнародну реакцію.

TOPSHOT-UKRAINE-RUSSIA-CONFLICT-WAR
Працівники ходять по руїнах торгового центру, зруйнованого внаслідок атаки безпілотника в Одесі 21 березня: Олександр Гіманов/AFP/Getty Images

Плани США: припинення вогню до 20 квітня

За інформацією Bloomberg (23 березня 2025), США націлені на укладення угоди про перемир’я до 20 квітня. Цей символічний дедлайн має об’єднати Захід і Схід у прагненні до миру. Проте джерела, знайомі з планами, зазначають, що значні розбіжності між Києвом і Москвою можуть відкласти досягнення домовленостей. Трамп, виступаючи перед журналістами у п’ятницю, заявив: “Я вірю, що ми скоро матимемо повне припинення вогню”, посилаючись на нещодавню домовленість із Путіним про 30-денну паузу в ударах по енергетичних об’єктах.

Як пише The Guardian (15 березня 2025), Росія активізувала атаки дронами на українські міста напередодні переговорів. У неділю вранці внаслідок удару по житлових будинках у Києві загинули щонайменше троє людей, зокрема п’ятирічна дівчинка та її батько, повідомив мер міста Віталій Кличко (24tv.ua, 23 березня 2025). Україна у відповідь завдає ударів по російських військових об’єктах — за добу Росія збила 224 українські дрони, стверджує Міноборони РФ.

TOPSHOT-RUSSIA-UKRAINE-CONFLICT
Російський солдат заходить у пошкоджену православну церкву в селі, яке раніше утримували українські війська, а нещодавно захопили російські збройні сили в Курській області, 18 березня.Фотограф: Тетяна Макеєва/AFP/Getty Images

Переговори в Саудівській Аравії: технічні деталі

Зустрічі в Саудівській Аравії, заплановані на найближчі дні, зосередяться на технічних аспектах реалізації 30-денного перемир’я щодо енергетичної інфраструктури, узгодженого Трампом із Путіним і Зеленським минулого тижня. За даними Atlantic Council (11 березня 2025), обговорюватимуться також розширення перемир’я на судноплавство в Чорному морі. Україна відправляє високопоставлених чиновників, зокрема міністра оборони та двох ключових радників президента, тоді як Росія делегувала посадовців нижчого рівня, включно з ветераном спецслужб, якого в Києві пов’язують із початком війни (Bloomberg, 23 березня 2025).

“Це технічні люди, які можуть сповільнити темп переговорів, щоб стримати Трампа”, — зазначає Михайло Виноградов із Фонду політики Санкт-Петербурга. Кремль, за словами джерел, не погодиться на саміт Трампа з Путіним, доки не буде укладено всеосяжну мирну угоду, що навряд чи станеться до середини квітня.

UKRAINE-RUSSIA-CONFLICT-WAR
Українські рятувальники працюють на місці зруйнованої будівлі в результаті повітряної атаки, в Запоріжжі, 21 березня.Фотограф: Марія Потоцька/AFP/Getty Images

Український президент Володимир Зеленський наголосив: “Ми готові до конкретних і швидких переговорів” (Reuters, 13 лютого 2025). Він закликав до жорсткіших санкцій проти Росії, щоб зупинити удари, які лише за останній тиждень завдали значних збитків цивільній інфраструктурі.

Позиція Росії: максималістські вимоги

Росія висуває жорсткі умови для угоди: припинення поставок зброї Україні, нейтралітет Києва та визнання анексованих територій. Як пише NPR (13 березня 2025), ці вимоги відкинуті Україною та її союзниками. Білий дім тимчасово призупинив постачання зброї цього місяця, щоб чинити тиск на Київ, але не погодився на обмеження, зазначають джерела Bloomberg. Президент Литви Гітанас Науседа в інтерв’ю Bloomberg Television (20 березня 2025) заявив: “Росія імітує переговори, але не дотримується навіть обіцянок не атакувати критичну інфраструктуру”.

Європейські лідери побоюються, що Трамп, прагнучи дипломатичного тріумфу, поступиться інтересами України. “Путін грає на час, щоб отримати більше поступок і просувань на фронті”, — пише Politico (12 лютого 2025).

Реакція світу: підтримка і занепокоєння

Трамп стверджує, що ситуація “під контролем” завдяки його “хорошим” відносинам із Путіним і Зеленським (CNN, 7 березня 2025). Спеціальний посланник Трампа Стів Віткофф в інтерв’ю Такеру Карлсону (21 березня 2025) додав: “Ми досягли більше прогресу за вісім тижнів, ніж будь-хто очікував. Мета — 30-денне перемир’я, за яким піде постійне”.

Однак Європа скептична. Прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер (BBC, 23 лютого 2025) переключився на підтримку з повітря та моря, оскільки знайти достатньо наземних військ для миротворчої місії не вдалося. Французькі та польські офіційні особи в Парижі цього тижня обговорюють плани, але Росія категорично проти будь-якого європейського розгортання в Україні (Euronews, 22 лютого 2025).

“Росія намагається виторгувати максимум, розуміючи, що це найкращий шанс на реальну угоду”, — зазначає Емма Ешфорд із Stimson Center (The Guardian, 15 березня 2025).

 Чи вдасться США зупинити війну?

США сподіваються на мирну угоду до 20 квітня 2025 року, але Путін не поспішає, нарощуючи удари та висуваючи максималістські вимоги. Переговори в Саудівській Аравії стануть тестом для стратегії Трампа, який бачить себе ключовим миротворцем. Як пише CSIS (28 січня 2025), успіх залежатиме від здатності США поєднати дипломатію з тиском на Москву.

Поки що прогрес обмежений, але Трамп залишається оптимістичним. Чи вдасться йому досягти тривалого миру, чи перемир’я стане лише паузою перед новою ескалацією? Відповідь залежить від результатів найближчих тижнів.

За матеріалами українських та закордонних медіа

Степан Сікора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *