“1000 від Зеленського”: економічний стимул чи політичний хід?
Що стоїть за ідеєю роздачі “народної тисячі” і наскільки така ініціатива сприятиме економіці?
Президент Володимир Зеленський ініціював програму “1000 гривень для кожного українця”, яка має стартувати з 1 грудня. За задумом, гроші можна буде витратити на українські товари та послуги: оплату комуналки, ліків, транспортних послуг та книжок. Але є деталі — використати цю суму потрібно впродовж трьох зимових місяців. Чи принесе це справжню підтримку економіці? Чи насправді це передвиборчий хід?
Ідея роздачі “народної тисячі” не нова. У 2008 році таку ж суму на особу започаткувала Юлія Тимошенко, щоб компенсувати людям втрачені заощадження радянського Сбербанку, у 2012 — “копію” ініціативи підтримав Віктор Янукович, і вже у 2021-му президент Зеленський реалізував подібну ідею, запровадивши виплати вакцинованим в рамках “єПідтримки”. Сьогодні, коли кожен другий українець шукає економічної стабільності, Зеленський вирішує повернути “народну тисячу”, але з можливістю витрачання лише на визначені товари та послуги.
Чи справді така ініціатива сприятиме економіці? Очевидно, що роздати мільярди гривень не допоможе розв’язувати масштабні проблеми нашої економіки, особливо якщо врахувати, що сьогодні Україна покриває майже половину свого бюджету завдяки фінансовій підтримці міжнародних партнерів. Так, бюджет на 2025 рік очікує приблизно 40% коштів від зовнішніх кредитів і грантів, що робить нас залежними. І хоча підтримка партнерів рятує нашу соціальну сферу, є певні обмеження: ці кошти не можна витрачати на оборону чи військові цілі. Військові витрати — це лише внутрішні ресурси країни.
На що реально підуть кошти від міжнародної підтримки? Лише Європейський Союз надає Україні 50 мільярдів євро на 2024-2025 роки, з яких 18 мільярдів спрямовані на конкретні цілі, як-от кредитування бізнесу, розвиток енергетики, підтримка прифронтових міст. Частину цієї суми передбачено на програми для розвитку українського бізнесу, на що щороку йде приблизно 4 мільярди доларів. Схоже, Зеленський вирішив підтримати українських виробників та споживання вітчизняних товарів через формат “українського кешбеку”.
Ідея цієї програми — стимулювати економіку в умовах війни, зберегти попит на українські товари, які можуть конкурувати із закордонними. Ніхто не зобов’язує отримувати виплату — кожен сам вирішує, чи активувати 1000 гривень у застосунку “Дія”. Якщо ж комусь здається, що ці кошти варто направити армії, то вони можуть витратити тисячу на ліки, оплатити комунальні послуги, а заощаджене — направити на підтримку військових або інші благодійні збори, які зараз актуальні на кожному кроці.
Негативний торговий баланс у 44 мільярди доларів на 2024 рік — це реальна загроза економіці. Ми значно більше імпортуємо, ніж експортуємо, і беззаперечно важливо підвищувати конкурентоспроможність вітчизняної продукції. Тому, навіть якщо хоча б частина цих коштів буде витрачена на українські ліки чи послуги, це зменшить витрати на імпорт і допоможе підтримати український бізнес.
Критики ж кажуть, що ця ініціатива — політичний хід. Одразу виникають асоціації з прийдешніми виборами і щедрістю політиків до виборців, хоча президент Зеленський неодноразово зазначав, що під час війни в Україні перегонів не буде.
Нагадаємо, у рамках нової програми допомоги, анонсованої президентом Володимиром Зеленським, українці отримують тисячу гривень. Ця сума буде зарахована на рахунок “Національного кешбеку”, яку можна оформити через мобільний додаток “Дія”.