Її тіло замерзло до 13,7°C. Чудовий порятунок лижниці з-під льоду, що змінив медицину назавжди
Ця дивовижна історія звучить, як фантастика. Але чудесний порятунок дівчини, яка застрягла в льодах, стався насправді.
Історія Анни Богенхольм увійшла в підручники з медицини, як випадок дивовижного виживання в умовах екстремального охолодження. Дівчина провела понад годину в крижаній воді й змогла вижити. Розберім докладніше історію її порятунку і що нового їй вдалося внести в медицину.
Анна народилася в невеликому шведському місті Венерсборг у багатодітній родині — у неї ще семеро братів і сестер.
У 1999 році, коли трапилася подія, дівчині виповнилося 29 років. На той момент Анна вивчилася на хірурга і влаштувалася в лікарню асистенткою. Ця обставина ще зіграє свою позитивну роль, адже Анна зможе максимально докладно описати медикам, що саме вона пережила і як на це реагував організм.
Анна часто каталася на лижах після роботи. І цей день не віщував біди. Вона виїхала разом із двома колегами надвечір. Анна спускалася крутим схилом гори. Цей маневр вона здійснювала вже десятки разів до цього і йшла максимально впевнено. Але несподівано втратила контроль. Лижі повело і дівчина впала вниз головою просто на лід замерзлої річки біля водоспаду. Пробила дірку в льоду — це був розпал весни і шар був відносно тонким. Дівчину затягнуло всередину під воду. Анна опинилася в пастці під льодом завтовшки 20 сантиметрів.
Колеги не змогли її витягнути й викликали підмогу. Щоправда, перекинувшись парою фраз, на особливий успіх операції не розраховували. Занадто багато часу пройшло, поки прибули дві рятувальні команди.
Однак лижниця, наслідуючи знаменитий приклад активної жаби в банці з молоком, старанно боролася за життя. Анна знайшла повітряну кишеню під льодом, і сховалася в ній. Питання з диханням було вирішено, але прийшла друга біда — охолодження. Як з’ясувалося потім, температура її тіла впала до 13,7°C. Кров не циркулювала, дівчина не дихала. 40 хвилин вона провела під льодом, перш ніж відключилася. І ще пів години після цього рятувальники прорубали кригу і витягли її (тоді думали — тіло, що вже розлучилося з життям).
Єдиний в окрузі вертоліт у цей момент летів забирати хвору дитину. Але колеги-медики наполегливо переконали пілота розвернути вертоліт. До речі, з малюком теж усе потім виявилося добре — гелікоптер потім встиг і до нього.
Гелікоптер WS-61 Sea King – на аналогічній моделі медики доправили дівчину в госпіталь.
Дівчину на гелікоптері доправили до госпіталю. Статистика говорила різко проти неї. Випадки виживання пацієнтів, температура яких упала нижче 28 градусів — приблизно на рівні 10%.
Раніше взагалі вважалося, що в нормі людський організм не може вижити за температури тіла нижче 21 °C. А тут ішлося про зовсім низьку температуру – 13,7 °C. І занадто довго пробула в холоді.
О 18:20 Анна впала у воду. До лікарні ж її доправили о 21:10. Майже три години у важкому стані. Понад сотня лікарів боролися за її життя дев’ять годин.
“Вона попелясто-біла. Вона крижана. Коли я торкаюся її шкіри, тіло виглядає абсолютно мертвим”. Доктор Мадс Гілберт ЕКГ ознак життя також не подавала. І заслуга лікарів, що вони не кинули спроби повернути дівчину до життя. Інтуїтивно вони відчували, що все ще можуть їй допомогти.
Апарат штучного кровообігу розігнав і розігрів її кров поза її організмом. Потім кров знову пустили їй по судинах. Через півтори години у неї зафіксували перше серцебиття. А температура тіла піднялася до 36,4 градусів. Дівчину було врятовано!
12 днів потому Анна прийшла до тями. І тут виявилася, що все тіло нижче шиї паралізоване. Перша реакція Анни була несподіваною. Вона розлютилася на колег-медиків, різко вилаявши їх за те, що вони врятували їй життя. Дівчина була впевнена, що їй доведеться жити в паралічі до кінця життя. Почалися проблеми з нирками й травною системою. Знадобилося відновлення у відділенні інтенсивної терапії протягом двох місяців.
І після цього Анна Богенхельм встала на ноги й стала жити повноцінним життям. Нагадуванням про страшну подію залишилося невелике тремтіння в руках, і їй довелося перенести операцію на нерви.
“Повставши з мертвих, крижана жінка просить вибачення”. З таким заголовком наступного дня вийшла стаття в Associated Press. Дівчина одразу ж вибачилася перед колегами: “Я була в сказі, коли прокинулася і зрозуміла, що вони врятували мене. Я була впевнена, що на мене чекає тепер безглузде принизливе життя.”
Дівчина повернулася до звичайного життя. Тільки ось хірургом більше бути не змогла. Нехай ушкодження периферичних нервів було і не дуже сильним, але виявилося цілком достатнім для порушення точності рухів, так важливих для хірурга. І Анна перекваліфікувалася на рентгенолога.
Анна Богенхельм у наші дні
Завершальна
Однак її головний внесок у медицину – це саме історія її чудесного порятунку.
Лікарі так пояснили її феномен. Ключ до виживання був у реакції мозку на холод. По суті, її мозок замерз і увійшов в енергозберігаючий режим. Він став споживати набагато менше кисню, щоб вижити. Холод уповільнив усі біологічні процеси. І навіть коли її серце перестало битися, мозок продовжував жити в такому собі сплячому стані.
Холод, по суті, захистив її мозок та інші життєво важливі органи від незворотних ушкоджень. Випадок Анни набув широкої популярності серед медиків. І тепер лікарі стали набагато частіше застосовувати спрямовану терапевтичну гіпотермію.
Людям, у яких зупиняється серце, знижують температуру тіла, щоб зберегти мозок. А потім відновлюють організм.
Другий важливий висновок для медиків – треба боротися за життя пацієнтів до останнього. Річ у тім, що до історії з Анною лікарі набагато частіше відмовлялися реанімувати пацієнтів із “мертвим” пульсом, вважаючи, що вони вже не жителі. Випадок же з дівчиною показав, що можливості людського організму приголомшливі! І після були й інші випадки чудесного порятунку, адже лікарі тепер, знаючи історію Анни, намагаються боротися за життя до кінця.
На цьому, мабуть, усе. Сподіваюся, вам було хоч на грам цікаво.