New York Times : Невдалий виступ і паніка на вечірці

Нестійкий виступ президента Байдена на дебатах, який переривався, змусив демократів заговорити про його заміну в списку кандидатів.

Президент Байден сподівався отримати новий імпульс для своєї кампанії з переобрання, погодившись на дебати майже за два місяці до офіційного висунення своєї кандидатури. Натомість його переривчастий і невпевнений виступ у четвер ввечері викликав хвилю паніки серед демократів і відновив дискусію про те, чи повинен він взагалі бути кандидатом.

Протягом 90 хвилин хрипкий голос пана Байдена намагався донести свої репліки і протистояти різкому, але глибоко нечесному колишньому президенту Дональду Трампу, що викликало сумніви у здатності чинного президента вести енергійну і конкурентну кампанію за чотири місяці до виборів. Замість того, щоб розвіяти занепокоєння щодо свого віку, 81-річний пан Байден зробив його центральним питанням.

Демократи, які місяцями захищали президента від його недоброзичливців, включно з членами його власної адміністрації, обмінювалися шаленими телефонними дзвінками та текстовими повідомленнями за лічені хвилини після початку дебатів, коли стало зрозуміло, що пан Байден не в найкращій формі. Практично у відчаї деякі з них звернулися до соціальних мереж, щоб висловити шок, тоді як інші приватно обговорювали між собою, чи не запізно переконати президента відступити на користь молодшого кандидата.

“Байдену ось-ось доведеться зіткнутися з крещендо закликів піти у відставку”, – сказав ветеран, демократичний стратег, який неухильно підтримував пана Байдена публічно. “Джо мав глибокий колодязь прихильності серед демократів. Він пересох”.

“Партії існують для того, щоб перемагати, — продовжив цей демократ. “Людина на сцені з Трампом не може перемогти. Страх перед Трампом придушив критику Байдена. Тепер цей самий страх підживлюватиме заклики до його відставки”.

Група демократів Палати представників повідомила, що вони разом дивилися дебати, і один з них, який говорив на умовах анонімності, визнав, що це була “катастрофа” для пана Байдена. За словами співрозмовника, група обговорювала необхідність висунення нового кандидата в президенти.

Марк Б’юелл, відомий донор пана Байдена і Демократичної партії, сказав після дебатів, що президент повинен серйозно подумати, чи є він найкращою людиною для висунення кандидатури. “Чи є у нас час, щоб поставити когось іншого?” сказав пан Б’юелл.

Він додав, що поки що не закликає пана Байдена зняти свою кандидатуру, але “демократичне керівництво зобов’язане піти до Білого дому і чітко показати, що думає Америка, тому що на кону стоїть демократія, і ми всі нервуємо”.

Метою пана Байдена, який погодився на передвиборчі дебати раніше, ніж будь-коли в історії президентства, було переосмислити змагання як вибір між ним і злочинцем, який намагався сфальсифікувати вибори і, на його думку, зруйнував би американську демократію, якби знову отримав президентську владу. Натомість пан Байден залишив студію CNN в Атланті, зіткнувшись з референдумом щодо себе і своїх можливостей, який буде відлунювати ще кілька днів, якщо не довше.

78-річний пан Трамп, здавалося, без особливих проблем пройшов через дебати, виголошуючи одну брехню за іншою, не отримуючи ефективних заперечень. Він тримався впевнено, уникаючи надмірно владної манери, яка зашкодила йому під час перших дебатів з паном Байденом у 2020 році, і, схоже, був задоволений тим, що дозволив своєму опонентові тушкуватися у власних труднощах.

Хоча пан Трамп часом плутався і робив заяви, які були заплутаними, складними для сприйняття і абсолютно неправдивими, він робив це з енергією і гучністю, які прикривали його помилки, примудряючись залишатися в наступі навіть на вразливих для нього питаннях, таких як напад 6 січня 2021 року і аборт.

Більшу частину часу пан Байден виступав у ролі захисника і або не використовував реплік, підготовлених для нього перед дебатною рекламою його кампанії, або бурмотів їх мимохідь так, що вони ледве влучали в аудиторію.

У розмові з журналістами після дебатів пан Байден зазначив, що він боровся із застудою. “У мене болить горло”, – сказав він. Але він висловив задоволення своїм виступом. “Я думаю, що ми добре попрацювали”. Відповідаючи на запитання про занепокоєння демократів його виступом і заклики до нього розглянути можливість виходу з перегонів, він сказав: “Ні: “Ні. Важко дебатувати з брехуном”.

Радники Байдена вже давно відкидають будь-які припущення про його вихід з перегонів, називаючи це невиправданою нервозністю, навіть попри те, що він відстає від Трампа в ключових штатах, необхідних для перемоги цієї осені. Помічники та союзники Байдена неодноразово піддавали сумніву дані опитувань і вказували на те, що прогнози щодо поразки демократів на останніх виборах були перебільшеними. Однією з причин дострокових дебатів вони називали необхідність дати зрозуміти громадськості, що це два кандидати, і більше нікого не буде номіновано.

“Друзі, факти такі, що якби Джо Байден збирався піти у відставку, він би зробив це вже давно”, – сказала Саймон Сандерс, колишня помічниця віцепрезидент Камали Гарріс. “Це не моя думка, це буквально факти. Так що ні, він не піде у відставку завтра вранці. Він — кандидат, і я підозрюю, що кілька демократів будуть захищати його протягом наступних кількох днів”.

Кампанія швидко відрядила пані Гарріс захищати президента на CNN після дебатів, хоча навіть вона визнала, що “це був повільний старт, і це очевидно для всіх”. Вона сказала, що пан Байден показав, що може впоратися з цією роботою завдяки своїм численним досягненням для американців, і “Джо Байден, з яким я працюю щодня, — це той, хто працював так, щоб приводити людей в Овальний кабінет”.

Губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом, один з тих, кого, окрім пані Гарріс, називали в якості можливої заміни пану Байдену, відмахнувся від розмов про заміну кандидатів. “Я ніколи не відвернуся від послужного списку президента Байдена”, – сказав він журналістам, виступаючи в якості офіційного представника кампанії у спінінг-румі після дебатів. “Я ніколи не відвернуся від президента Байдена, і я не знаю жодного демократа в моїй партії, який би це зробив, особливо після сьогоднішнього вечора”.

Але це не зупинило спекуляцій. “Хлопці, демократи повинні висунути когось іншого — поки не пізно”, – написав Ендрю Янг, який балотувався проти пана Байдена за номінацію від Демократичної партії у 2020 році, у соціальних мережах ще до закінчення дебатів, додавши хештег #swapJoeout.

Колишня сенаторка Клер МакКаскілл, демократка з Міссурі, назвала це “кризою”, заявивши, що її телефон “розривається” від дзвінків сенаторів, оперативників, донорів та інших розгублених демократів, які “не просто заламують руки” щодо того, що буде далі.

“Джо Байден мав зробити одну річ сьогодні ввечері, і він цього не зробив”, – сказала вона в ефірі MSNBC. “Він повинен був зробити одну річ — запевнити Америку, що в його віці він здатен виконувати роботу, і він не впорався з цим завданням сьогодні”.

Ця думка вийшла за межі політичного класу. На сайті PredictIt.org, який приймає ставки на політичні події, шанси пана Байдена на перемогу в номінації різко впали за лічені години. Його шанси стати кандидатом від партії впали до 60 центів, тобто на 26 центів, а це означає, що гравці, по суті, вважали, що він має лише 60-відсоткову ймовірність бути номінованим, хоча він переміг на праймеріз, не має внутрішнього опонента і контролює партійний апарат.

Жоден чинний президент не виходив з перегонів так пізно в ході передвиборчої кампанії, і не було єдиної думки щодо того, що станеться, якщо він це зробить. У четвер ввечері демократи уявляли собі сценарії, в яких старійшини партії, такі як сенатор Чак Шумер з Нью-Йорка, колишній спікер Ненсі Пелосі з Каліфорнії і представник Джеймс Клайберн з Південної Кароліни, повинні були втрутитися в ситуацію з паном Байденом.

Не було жодних ознак того, що хтось із них погодиться це зробити. Інші демократи заявили, що побоюються, що вже занадто пізно, зазначивши, що пан Байден – гордий, впертий чоловік, який давно наполягає на тому, що він найкраще підготовлений для перемоги над паном Трампом, і не буде слухати нікого, окрім, можливо, своєї дружини Джилл Байден, яка рішуче підтримує його повторну участь у президентських виборах. Демократи вже давно занепокоєні відсутністю очевидного наступника і не впевнені, що пані Гарріс, пан Ньюсом чи будь-який інший партійний діяч зможе прийняти цей виклик.

Чинні президенти часто спотикаються на своїх перших дебатах у сезоні загальних виборів, або через застарілість, або через надмірну самовпевненість, але в багатьох випадках компенсують це сильнішими наступними виступами. Проблеми пана Байдена особливо нагадують перші дебати Рональда Рейгана в 1984 році, коли він виглядав старим і не в своїй тарілці; він врятував свою кампанію на наступних дебатах влучним жартом про те, що не варто експлуатувати молодість і недосвідченість свого опонента.

Проблема для пана Байдена полягає в тому, що до 10 вересня не заплановано жодних інших дебатів, а це означає, що він не має очевидної можливості відновитися протягом кількох місяців. І, як сказав ветеран, демократичний стратег, це не схоже на програш пана Обами Мітту Ромні у 2012 році, який був тактичною поразкою. “Це екзистенційна поразка”, – сказав стратег.

Отже, замість того, щоб перезавантажити кампанію на користь пана Байдена, як вона передбачала, команда президента закінчила вечір, знаючи, що завданням наступних кількох днів, якщо не тижнів, буде зупинити шкоду і згуртувати партію навколо свого лідера, який опинився в облозі.

The New York Times

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *