Дурня від мудреця можна відрізнити, коли він заговорить

Мова має дуже сильну енергію.

У буддійській психології йдеться, що основним джерелом втрати енергії є мова. Християнська релігія вчить: “Не важливо, що входить до рота людини, головне, – що виходить”. Деякі використовують цей вислів для того, щоб виправдати свій стиль харчування, який багато в чому нагадує стиль харчування свині – “їж, що хочеться і що бачиться”, ігноруючи при цьому другу частину висловлювання. Багато подвижників і святих йшли у відокремлені місця, щоб нічого їх не спонукало брати участь у порожніх розмовах. У Ведах порожні розмови називають “праджалпою”. І саме вона є однією з головних перешкод на шляху духовного й матеріального прогресу. Першу оцінку людині ми даємо за тим, як вона говорить. Мова визначає людину.

Практично будь-яка людина, яка цікавиться йогою, східною психологією та філософією, знає ім’я мудреця Патанджалі та його монументальну працю з йоги – “Йога-сутри”. Але мало хто знає, що, насамперед, він написав не менш видатні праці, присвячені мовленню та медицині: “Патанджала-бхашья” і “Чарака” відповідно. “Патанджала-бхашья”, будучи коментарями до граматики Паніні, вчить, як правильно говорити і як правильно побудувати свою промову. Існує тісний зв’язок між розумом і мовленням, розумом і тілом, розумом і душею. Здорове тіло, здоровий розум і здорова мова творять гармонійну особистість. Сучасні дослідження показали, що помилки в мовленні не випадкові. Вони мають глибокий зв’язок із ментальним розвитком.

Заїкання та запинання в мовленні з’являються тоді, коли є серйозне емоційне порушення. Практично всі хвороби є психосоматичними за своєю природою.

Кожна людина, яка прагне до досконалості, має стати, по-перше, – лікарем, який лікує своє тіло; по-друге, – фахівцем із граматики, який слідкує за своєю промовою; по-третє, – філософом, який очищає свою свідомість і осягає Абсолютну істину.

У житті такої людини не може бути місця для фізичних нездужань, байдужості до самопізнання і для безладної мови. Саме таку людину мудрець Патанджалі називав йогом. І яким би видом йоги, яким би видом духовної практики людина не займалася, все вищесказане можна застосувати до неї повною мірою.

Від мови залежить здоров’я і матеріальне благополуччя. І це стосується не тільки духовних людей, а й тих, хто хоче досягти успіху матеріально. Уміння говорити і слухати дуже серйозно вивчають у всіх бізнес-школах. Навіть у кримінальному світі, щоб піднятися в бандитській ієрархії, потрібно вміти контролювати мову. Там дуже реалізовано цитують висловлювання Будди про те, що словом можна вбити людину. Три хвилини гніву можуть знищити десятирічну дружбу. Слова сильно визначають нашу карму. Можна десять років займатися духовним розвитком, благодійною діяльністю, але, образивши велику особистість, можна все втратити на всіх рівнях і деградувати в нижчі форми життя. Звідки це береться? Від образ. Ведична астрологія каже, що тіньова планета Кету відповідає за образи. Кету – це така планета, яка швидко дає реакції, часто миттєво. Кету також дає звільнення. Але в негативному аспекті Вона карає за образи та нешанобливу мову, швидко позбавляючи людину всього, чого вона досягла в духовному й матеріальному плані. У Ведичній цивілізації кожну людину вчили дуже уважно стежити за своєю мовою. Поки людина не заговорила, її важко впізнати.

Дурня від мудреця можна відрізнити, коли він заговорить. Мова має дуже сильну енергію. Фахівці, які володіють тонким баченням, кажуть, що люди, які спілкуються лайкою, грубо й образливо говорять, у певному місці тонкого тіла одразу ж отримують чорну пляму, яка через рік-два може перерости в ракову пухлину.

Мова – це прояв життєвої сили. Найголовніше, для чого нам призначена мова, – це читання молитов, мантр і обговорення тем, що наближають до Божественного. Можна також у міру необхідності обговорювати практичні справи, спілкуватися з близькими. Але, головне, не перестаратися. В Аюрведі говориться, що мова – це прояв прани. Прана – це життєва сила, Вселенська енергія. Що більше прани, то здоровіша, успішніша, харизматичніша й гармонійніша людина. Так от, насамперед прана витрачається, коли людина говорить. Особливо, коли когось критикує, засуджує, висуває претензії, матюкається. За статистикою, 90% усіх сварок відбувається через те, що ми говоримо про когось погано. Найуспішнішими є ті люди, які приємно говорять і вміють контролювати свою мову. У Бгаґават-Ґіті йдеться про те, що аскеза мовлення полягає в умінні говорити правду приємними словами.

Люди, які грубо розмовляють, займають у всіх ієрархіях останні місця. Це стосується і країн загалом. Зверніть увагу, що країни з високою культурою мовлення більш успішні – Японія, Німеччина, та й узагалі всі держави, що входять до великої вісімки. Хоча там зараз відбувається культурне виродження, що включає в себе і деградацію культури мовлення. І це позначається і на економіці, і на духовному житті загалом. На Сході людина, яка елементарно не може контролювати свою мову, вважається дуже примітивною, хоча вона може бути професором на Заході.

Карма визначається нашою мовою. Важливо пам’ятати, що якщо ми когось критикуємо, то беремо на себе негативну карму й погані якості характеру цієї людини. Так діє закон карми. І також ми беремо якості тієї особистості, яку вихваляємо. Тому Веди закликають завжди говорити про Бога і про святих та вихваляти їх. Це найлегший шлях для того, щоб набути божественних якостей. Тобто якщо ви хочете набути якихось якостей, вам достатньо почитати про якогось святого, який ними володіє або з кимось обговорити його якості.

Давно помічено, що ми набуваємо якостей тієї людини, про яку думаємо і, отже, говоримо. Тому навіть західні психологи радять думати й говорити про успішних і гармонійних людей.

Але що більше в нас егоїзму і заздрості, то важче нам говорити про когось добре. Ми повинні вчитися нікого не критикувати. У мене був один пацієнт, у якого за гороскопом з певного року мала бути серйозна хвороба, але в нього все було нормально. Я запитав його, що він почав робити в цей рік. Він відповів мені, що дав обітницю, що нікого не буде критикувати. І сказав, що реально помітив, що його життя покращилося, його духовна практика вийшла на новий рівень.

Той, хто нас критикує, віддає нам свою позитивну карму і забирає нашу погану. Тому у Ведах завжди вважалося, що це добре, коли нас критикують. Як працює мова з нашою кармою? У “Махабгараті” йдеться, що якщо ви щось намітили, щось хочете зробити, нікому про це не кажіть. Щойно ви про це сказали, на 80% зменшується ймовірність, що це станеться, особливо якщо ви поділилися із заздрісною, жадібною людиною. Чому люди, які говорять мало і продумано, досягають більше? Вони не втрачають енергію. Інше просте правило, пов’язане з промовою, – якщо ми зробили комусь щось хороше й похизувалися цим перед іншими, то в цей момент ми втрачаємо позитивну карму й усі свої плоди благочестя, які заробили цим вчинком. Хвалькодії мало чого досягають. Тому ми не повинні ніколи хвалитися своїми досягненнями, бо в цей момент ми втрачаємо всі плоди, які до цього заробили.

“…Нехай ліва рука твоя не знає, що робить права” (Євангеліє від Матвія, 6:3).

Думки визначають мову. Реальна історія:

Учень підходить до майстра і запитує:

– Ви радите жити з відкритим розумом (open mind). Але тоді весь розум може полетіти, так?

– Ти просто міцно рот закрий. І все буде добре.
Думки визначають мову, тому важливо не думати погано ні про кого. Що більше в нас хаотичних думок у голові, то більше вони проявляються язиком і то більш безладним буде мовлення. Той, хто ясно мислить, той ясно говорить.
Є ще один рівень – навчитися приймати критику. Одна з якостей розуму – те, що він здатний виправдати себе в будь-якому становищі. Що нижчий рівень людини, то більше виправдань ви від неї чуєте. Навіть скоївши наймерзенніший злочин, така людина, не червоніючи, виправдовує себе. Я проводив семінари у в’язницях, зокрема для особливо небезпечних злочинців, мене дуже дивувало, що практично ніхто себе не вважав винним. Один із головних показників людини, яка перебуває на високому рівні розвитку, визначається тим, що вона спокійно вислуховує критику на свою адресу.

Правила розумного мовлення. У печері медитують три йоги. Раптом вони чують якийсь звук, видаваний твариною. Один йог каже – Це був козел. Минає рік. Інший йог відповідає: – Ні, це була корова. Минає ще рік. Третій йог каже: – Якщо ви не припините суперечку, я вас покину.

Перше правило розумної мови – перед тим як щось сказати різке, дорахуйте до 10. Це може здатися дурним. Перший час ми навряд чи зможемо дорахувати до 3-х. Але з іншого боку, якщо ви відповісте після невеликої паузи, то ваша відповідь буде набагато розумнішою, тому що перше, що спадає на думку, коли нас критикують, лають, – це бажання виправдатися і відповісти різко у відповідь. Тому навчіться 5-10 секунд думати перед тим, як відповідати. Крім усього іншого – це зіб’є непотрібне напруження емоцій. Людина, яка займається самореалізацією, дуже мало і продумано говорить. Я читав у життєписі деяких великих людей, що вони ніколи не відповідали одразу на звинувачення і взагалі намагалися нічого не говорити в гніві. Вони відкладали розмову на інший день або взагалі до того моменту, поки не заспокояться пристрасті. Бо вони знали – поки гнів і роздратування впливають на їхню мову, наслідки будуть сумні, а часом просто руйнівні…

Друге правило розумної мови – не потрібно впадати в крайнощі. Бог проявляється в дрібницях, а Сатана – у крайнощах. Не слід давати обітницю – “Буду ньому як риба”. Особливо, якщо за вашою природою ви яскравий екстраверт, то вам це може тільки нашкодити. Якщо ваша психофізична природа в тому, що ви мусите багато говорити, то говоріть так, щоб ви й оточуючі отримували від цього благо. Тож будьте відкриті й доброзичливі, і головне – живіть усвідомлено. Важливо пам’ятати, що наш рівень визначається за дрібними, незначними вчинками – як ми відреагували на грубість у магазині, які емоції починають нас переповнювати, коли нас “незаслужено” критикують тощо.

Три рівні мовлення. Людині на високому духовному рівні, у доброті, якій, щось про когось говорять погане, або вона щось оскверняюче побачила чи почула, може навіть фізично стати погано. У неї може виникнути відчуття, що її фізично брудом облили. Така людина завжди говорить правду приємними словами. Усвідомлено говорить кожне слово, і кожне слово приносить гармонію в цей світ. У мовленні багато нешкідливого гумору, часто над собою. Такі люди практично завжди здорові та щасливі. Тільки може спочатку складно стриматися від дурних висловлювань або від того, щоб бути втягнутими в безглузду розмову.

Люди в пристрасті дуже чутливі до критики на свою адресу, вони з великим задоволенням можуть годинами говорити на теми, пов’язані з сексом, грошима, економічним процвітанням, політикою, обговоренням покупок, розповідати про себе хороше, уїдливо обговорювати когось тощо. Говорять вони зазвичай швидко. Гумор зазвичай вульгарний, пов’язаний із сексом. Зазвичай на початку розмови, вони відчувають велике задоволення і піднесення, але після таких розмов спустошення і огиду. І що вищий рівень свідомості, то сильніше це почуття. Такий стиль мовлення веде до деградації на всіх рівнях.

Ті, хто в невігластві, вирізняються тим, що їхня мова сповнена образами, претензіями, засудженнями, погрозами, нецензурними словами тощо. Усі слова просякнуті гнівом і ненавистю. Коли така людина відкриває рот, створюється відчуття, що кімнату наповнює неприємний запах. Тому, якщо такій людині говорити щось хороше про когось, вона може захворіти. Такі люди зазвичай самі свідомо чи не свідомо провокують інших, намагаючись викликати в них енергію гніву, роздратування, образи, заздрощів, бо на цю хвилю вони налаштовані й живляться цими нижчими руйнівними емоціями. Гумор у них “чорний”, повний знущань і радості чужому горю. Вони в ілюзії від початку до кінця. Таких Всесвіт лікує важкими ударами долі та хворобами. У них швидко розвиваються психічні захворювання. З ними не можна навіть поруч перебувати, а вже тим паче спілкуватися. Зазвичай рідко зустрічається людина, яка постійно перебуває тільки на одному рівні. Частіше трапляються змішані типи або тип людини може досить швидко змінюватися. Це залежить дуже від:

– суспільства, яке ми обираємо – на роботі, відпочинку. Наприклад почавши спілкуватися з пристрасною людиною, ми через кілька хвилин можемо виявити, що активно втягнуті в обговорення політиків. Хоча ще 10 хвилин тому нам не було до них діла.

– місця. Наприклад, у казино, нічних клубах, біля пивних кіосків, кублі наркоманів. обговорення духовних тем важко уявити. Якщо місце просякнуте пристрастю і невіглаством, то і промова, що звучить там, буде відповідною.

– часу. Наприклад, з 21-00 до 02-00 години – це час невігластва, тож саме в цей час хочеться піти в невіглаське місце, подивитися невігласний фільм, поговорити на невіглаські, в кращому разі на пристрасні теми. Ранок вечора мудріший – це народна мудрість. Давно помічено, що те, про що ти говорив увечері й особливо якщо ухвалював якісь рішення, то вранці шкодуєш або як мінімум бачиш в іншому світлі. Тому дотримання простого правила – ніколи не ухвалювати рішення ввечері й узагалі якнайменше говорити в цей час – зробить наше життя значно щасливішим і позбавить багатьох проблем і нещасть. Не випадково, що в природі все спить у цей час. Ви коли-небудь чули спів птахів у цей час?

Наприкінці тижня можна провести тест – яка домінувала мова протягом тижня. Якщо в благості, то легко буде помітити, як гармонія і щастя входить у наше життя. Якщо пристрасті й особливо невігластва, то природним результатом будуть хвороби, депресії та нещастя.
Вдячність – це перший крок до гармонії та любові.

Що сказати мені про життя?

Що виявилося довгим.

Тільки з горем я відчуваю солідарність.

Але поки мені рот не забили глиною,

з нього лунатиме лише вдячність.

І.Бродський
Важливе правило – позбутися претензій. Перший крок до любові – це вдячність. У цьому світі мало хто кому дякує. Здебільшого всі висловлюють претензії – або в прихованій, або в явній формі. Але важливо пам’ятати, якщо ми комусь не дякуємо, значить, починаємо критикувати, пред’являти претензії, не завжди навіть усвідомлюючи це. Служіння – це не тільки якась фізична допомога, насамперед, це означає – допомогти людині розвинути свідомість Бога, подарувати свою любов, наблизити людину до Божественного.

Усе, що ми робимо без любові, несе тільки нещастя і руйнування, хоч би який шляхетний зовні вигляд це мало. Учителі вчать, що кожну секунду ми або наближаємося до Бога, або віддаляємося від Нього. Кожна ситуація – це урок. І потрібно дякувати Богові за кожну послану нам ситуацію. Всевишній – Всеблагой і щосекунди Він бажає нам тільки добра. Кожна секунда спрямована на наше навчання.

Щойно в нас з’являються претензії, наш серцевий центр блокується. Найчастіші претензії – на долю, на оточення, невдоволення собою і світом. Претензії проявляються не тільки в словах, але, насамперед, у думках, тоні, стилі спілкування і ставленні до життя. Кожна ситуація дається нам для того, щоб ми працювали над собою. Що менш ми гармонійні, що більш напружені, то суворіші уроки ми отримаємо. Але щойно в нас виникає прийняття ситуації – відбувається розслаблення і, отже, ця ситуація швидко вирішиться.

Аюрведа каже, що ви не зможете позбутися хвороби, якщо ви її не приймаєте. Це перший крок до лікування й розв’язання будь-якої проблеми – повне прийняття всередині, як милість Бога, цю хворобу й нещастя, а на зовнішньому плані потрібно докладати всіх зусиль, щоб її розв’язати. Якщо ми не приймаємо ситуацію, то понад 90% нашої енергії піде на її “пережовування”. Наш організм може впоратися з будь-якою хворобою. Також ми можемо впоратися з будь-якою ситуацією і вийти з неї переможцем. Якщо нам дається якесь випробування, значить, ми можемо його винести. Бог випробувань не під силу не дає. Замість претензій ми повинні звикнути дякувати всім. Претензії – це перший крок до хвороб і нещасть.

Ви маєте відстежити, скільки у вас вдячності і скільки у вас претензій до оточуючих. Ви виявите, що часто в нас більше претензій, ніж подяки. Претензії йдуть від розуму та хибного его.

Будь-які наші претензії мають деструктивну природу, вони забирають нашу енергію і закривають наше серце. Істинне смирення виражається в тому, що ми приймаємо будь-яку ситуацію. Багато хто розуміє смирення, як щось показне: вдарили по одній щоці – підстав іншу. Це стосується внутрішнього стану. Ми приймаємо будь-який подарунок долі, яким би він не був. Бажано якомога частіше повторювати подумки або ще краще вголос: “На все – любов Бога”. Я давно помітив, що в людей, які повторювали цю фразу, змінювався вираз обличчя, вони ставали м’якшими, зникали защемлення в тілі та загалом вони ставали щасливішими й здоровішими. Спробуйте, це працює! Якщо наша підсвідомість буде налаштована на сприйняття, бачення у всьому Вищої Волі – це швидко приведе нас до досконалості.

Джерело

*****************

Шановні добродії, дорогі українці, долучайтесь до допомоги ЗСУ. За ваші кошти БФ “Полонія” придбає для наших ЗСУ автомобілі та іншу необхідну техніку і матеріали. Вся інформація про використання Ваших коштів буде публікуватись на сайті fenixslovo.com:

Одержувач:  БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ “БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “ПОЛОНІЯ”

 Код Одержувача:        45182991

Банк Одержувача:       АТ «ОТП БАНК» в м. Київ

МФО                                300528

Рахунок №                     UA743005280000026000000034874

 Для допомоги ЗСУ.

 РАЗОМ МИ ПЕРЕМОЖЕМО!!!

Контактні дані для зв’язку:

stepansikora@gmail.com,   fenixslovo@ukr.net,  +380501657803, telegram, Viber, WhatsApp

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *