Під морським дном знайшли нову екосистему, наповнену небаченими раніше істотами
Вчені Інституту океану Шмідта за допомогою підводного робота перевернули плити вулканічної кори у темних глибинах Тихого океану. Те, що вони знайшли, глибоко вразило дослідників: цілий новий світ, про існування якого не підозрювали.
Екосистему виявили в зоні гідротермальних джерел у вулканічних порожнинах під дном океану, яке раніше вже вивчалося. Знакова 30-денна експедиція пройшла під керівництвом докторки Моніки Брайт з Віденського університету разом з міжнародною науковою групою зі США, Німеччини, Нідерландів, Франції, Коста-Ріки та Словенії.
Неймовірні знахідки
На суші ми давно знаємо про тварин, що живуть у порожнинах під землею, а в океані — про тварин, що живуть у піску та мулі. Але вперше вчені шукали тварин під гідротермальними джерелами. Це справді видатне відкриття нової екосистеми, прихованої під іншою екосистемою, і воно доводить, що життя існує в неймовірних місцях,
– каже виконавча директорка інституту Йьотіка Вірмані.
Ще у 1970-х роках вчені відкрили тут гідротермальні джерела, які виштовхують в навколишню воду океану гарячі, багаті на мінерали рідини. Тут можна знайти численні “вентиляційні отвори”, схожі на порожнисті сталагміти висотою 10-12 метрів. Температура тут може становили до 368 градусів за Цельсієм.
Підводний робот бере геологічний зразок з гідротермального жерла / Фото Schmidt Ocean Institute
Попри темряву тут вирувало життя. За десятки років нікому й на думку не спадало зазирнути під океанські гарячі джерела. Знявши оболонку морського дна, під ним учені побачили барвисту екосистему черв’яків, черевоногих молюсків, крабів та хемосинтезуючих бактерій, які живляться не сонячним світлом, а мінеральними речовинами.
За допомогою роботизованої руки на розчищеному квадраті над тріщинами в земній корі розмістили сітчасті ящики. Коли пізніше дослідники зазирнули всередину цих ящиків, вони виявили безліч тварин, що живуть під порожнинами, підтвердивши, що істоти прибули туди з-під морського дна.