10 простих доказів того, що Земля кругла
Люди давно знають, що Земля кругла, і знаходять все нові й нові способи показати, що наш світ не плоский. І все ж навіть у 2023 році на планеті знайдеться чимало людей, які твердо вірять, що Земля не кругла. Вони страшні люди, схильні вірити в теорії змови, і з ними важко сперечатися. Але вони існують. А також Товариство плоскої Землі. Стає смішно при одній думці про їх можливі аргументи. Вам не доведеться вдаватися до складних формул, щоб розвіяти теорію змови плоскої Землі.
Місяць
Арістотель (який зробив чимало спостережень про кулясту природу Землі) зауважив, що під час місячних затемнень (коли орбіта Землі розміщує планету точно між Сонцем і Місяцем, породжуючи тінь) тінь на місячній поверхні має кругову форму. Ця тінь і є Земля, а тінь, що відкидається нею, прямо вказує на кулясту форму планети.
У міру обертання Землі (шукайте інформацію про експеримент маятника Фуко, якщо сумніваєтеся), овальна тінь, яка народжується під час кожного місячного затемнення, вказує не тільки на те, що Земля кругла, але і не плоска.
Кораблі та горизонт
Уявіть собі мурашки, що ходить по поверхні апельсина. Якщо подивитися на апельсин з близької відстані, носом до фруктів, то можна побачити, як тіло мурашки повільно підіймається над горизонтом через викривлення поверхні апельсина. Якщо провести цей експеримент з довгою дорогою, ефект буде іншим: мураха буде повільно «матеріалізуватися» в поле зору, в залежності від того, наскільки гострий ваш зір.
Зміна сузір’їв
Повертаючись з поїздки в Єгипет, Арістотель зауважив, що «в Єгипті й на Кіпрі є зірки, яких не бачили в північних областях». Це явище можна пояснити лише тим, що люди дивляться на зірки з круглої поверхні. Далі Арістотель говорив, що сфера Землі «невелика за розміром, тому що в іншому випадку ефект від такої незначної зміни рельєфу місцевості проявив би себе не так скоро».
Чим далі ви знаходитесь від екватора, тим далі «відомі» сузір’я йдуть до горизонту, змінюючись іншими зірками. Цього б не сталося, якби світ був плоским.
Тіні й палички
Але цього не відбувається. Тому що Земля кругла, а не плоска.
Ератосфен (276–194 рр. до н. е.) Використовував цей принцип для обчислення окружності Землі з хорошою точністю.
Чим вище, тим далі можна побачити
Потім ви забираєтеся на найближче дерево — чим вище, тим краще, головне не упустити бінокль. І знову дивіться, напружуючи очі, в бінокль за горизонт.
Вся справа в кривизні Землі, звичайно, і цього не було б, якби Земля була плоскою.
Політ на літаку
Якщо ви коли-небудь літали з країни, особливо далекої, ви повинні були помітити два цікавих факти про літаки й Землю:
Літаки можуть літати по відносно прямій дуже довго і не падати за край світу. Також вони можуть без зупинки літати навколо Землі.
Якщо ви подивитеся у вікно під час трансатлантичного перельоту, то більшу частину часу побачите викривлення землі на горизонті. Найкращий вид кривизни був на Concorde, але цього літака давно немає. З новим літаком Virgin Galactic горизонт повинен бути абсолютно вигнутим.
Погляньте на інші планети!
Земля відрізняється від інших, і це безперечно. Адже у нас є життя, і ми ще не знайшли планет з життям. Однак всі планети мають схожі характеристики, і логічно було б припустити, що якщо всі планети поводяться певним чином або виявляють специфічні властивості — особливо якщо планети розділені відстанню або сформовані при різних обставинах — то наша планета схожа.
Іншими словами, якщо планет, які сформувалися в різних місцях і в різних умовах, але мають схожі властивості, швидше за все, такою буде і наша планета. З наших спостережень стало ясно, що планети круглі (а раз вже ми знали, як вони утворювалися, то знаємо і те, чому вони мають таку форму). Немає причин думати, що наша планета не буде такою.
У 1610 році Галілео Галілей спостерігав обертання супутників Юпітера. Він описав їх як маленькі планети, що обертаються навколо великої планети — і цей опис (і спостереження) не сподобалося церкві, оскільки кинуло виклик геоцентричній моделі, в якій все оберталося навколо Землі. Це спостереження також показало, що планети (Юпітер, Нептун, а пізніше і Венера) сферичні й обертаються навколо Сонця.
Плоску планету (нашу або будь-яку іншу) було б настільки неймовірно спостерігати, що вона перевернула б майже все, що ми знаємо про формування і поведінку планет. Це змінить не тільки все, що ми знаємо про формування планет, але і про формування зір (через те, що наше Сонце має поводитися інакше, пристосовуючись до теорії плоскої Землі), про швидкість і рух космічних тіл.
Існування часових поясів
Це можна було пояснити лише тим, що Земля кругла й обертається навколо власної осі. У певний момент, коли сонце світить на одну частину Землі, на іншому кінці темно, і навпаки. Звідси беруться часові пояси.
Ще один момент. Якби сонце було «прожектором» (його світло падало прямо на певну область) і світ був плоским, ми б бачили сонце, навіть якби воно не світило над нами. Приблизно таким же чином можна побачити світло прожектора на сцені театру, залишаючись при цьому в тіні самостійно. Єдиний спосіб створити два абсолютно окремих часових поясу, один з яких завжди буде перебувати в темряві, а інший на світлі, — завестися сферичним світом.
Центр ваги
Є цікавий факт про нашу масу: вона притягує речі. Сила тяжіння (гравітація) між двома об’єктами залежить від їх маси й відстані між ними. Простіше кажучи, гравітація буде притягувати предмети до центру мас. Щоб знайти центр мас, потрібно вивчити об’єкт.
Уявіть собі сферу. Завдяки формі сфери, де б ви не стояли, під вами буде однакова кількість сфери. (Уявіть собі мурашки, що йде по скляній кулі. З точки зору мурашки, єдиною ознакою руху буде рух лапок мурашки. Форма поверхні абсолютно не зміниться.) Центр мас сфери знаходиться в центрі сфери, тобто сила тяжіння притягує все на поверхні в напрямку центру сфери (прямо вниз), незалежно від розташування об’єкта.
Розглянемо площину. Центр мас літака знаходиться в центрі, тому сила тяжіння буде притягувати все на поверхні до центру площини. Це означає, що якщо ви перебуваєте на краю площини, сила тяжіння потягне вас до центру, а не вниз, як ми звикли.
І навіть в Австралії яблука падають зверху вниз, а не з боку в бік.
Зображення з космосу
Якщо ваша дитина запитує, звідки ми знаємо, що Земля кругла, потрудіться пояснити.