Біль у спині: найпоширеніші причини появи
Тривалість епізоду болю зазвичай становить близько 2 тижнів, але у багатьох пацієнтів залишкові явища зберігаються ще місяць або довше. У деяких з цих пацієнтів діагностуються грижі міжхребцевих дисків, стеноз спинномозкових каналів, захворювання нирок, яєчників та інших внутрішніх органів, а іноді злоякісні пухлини або їх метастази.
У нашій статті ми коротко опишемо основні причини болю в спині і їх відмінні характеристики, які допомагають людині зрозуміти, що є проблеми з його здоров’ям і пора звертатися до лікаря.
Ймовірні причини болю в спині:
- пошкодження хребта, його зв’язок і м’язів;
- обмеження коренів та інші захворювання спинного мозку;
- захворювання внутрішніх органів;
- захворювання сполучної тканини;
- депресія і психогенні розлади.
Доведено, що болі в спині часто виникають при малій рухливості, ожирінні, курінні, важкій фізичній роботі, перебуванні в незручному положенні, тривалої вібрації, а також різких поворотах тулуба.
Захворювання хребта, його зв’язок і суглобів
У більшості людей зі скаргами на болі в спині вони виникають через пошкодження міжхребцевих дисків, суглобів між відростками, а також кісткових тіл самих хребців. З віком диски між хребцями втрачають воду, їх товщина зменшується. В результаті збільшується рухливість окремих елементів хребетного стовпа, які дратують больові рецептори міжхребцевих суглобів. Слід сказати, що часто навіть у людей з вираженими «віковими» змінами хребта відсутні болі в спині. Нерідко грижа міжхребцевого диска поєднується з болем випадково.
В останні роки все більше значення в розвитку постійних болів в спині надається так званому фасетковому синдрому – особливій формі остеоартрозу, що вражає суглобовий апарат хребта.
Больові відчуття при фасетковому синдромі можуть бути як односторонніми, так і двосторонніми, локалізуються біля хребта, частіше в області попереку з поширенням на стегно. Біль часто з’являється вранці, але протягом дня проходить і знову посилюється після навантажень ввечері. Вперше вона зазвичай з’являється після різкого незручного повороту або нахилу тулуба. Біль посилюється в положенні стоячи й при розгинанні спини, зменшується в положенні сидячи або лежачи, при незначному згинанні, за допомогою опори. Фасетний синдром часто повторюється.
Часто болі в спині викликають при пошкодженні хребта такі стани:
- спондилолістез – зміщення хребців відносно один одного;
- стеноз спинномозкового каналу;
- анкілозуючий спондиліт (хвороба Бехтерева);
- остеопороз з переломами тіл хребців (часто у літніх людей, особливо у жінок);
- велика грижа міжхребцевого диска (більше 5 мм);
- захворювання шийного відділу хребта.
До більш рідкісних, але небезпечних причин больового синдрому відносять пухлинні ураження, найчастіше це метастази в хребет. Їх ризик збільшується, якщо у пацієнта є якесь онкологічне захворювання (частіше рак легенів, молочної залози й простати), втрата ваги, підвищення температури тіла, тривалість скарг понад місяць, вік старше 50 років. Метастази частіше за інших вражають грудний відділ хребта.
Ще однією причиною болю в спині, пов’язаної з раком, є мієлома. Рідко, але зустрічаються доброякісні й первинні злоякісні пухлини хребта, наприклад, остеоїд-остеома, саркома Юінга.
Запідозрити хворобу Бехтерева слід в молодому віці хворого, ранкову скутість хребта і великих суглобів, поліпшення стану після прогрівання. Біль часто з’являється в сідничної області. Характерно його збільшення вночі, так що хворий вже не може заснути через неприємних відчуттів.
Болі в спині з’являються і при інших спондилоартритах, які спостерігаються при таких захворюваннях:
- псоріатичний артрит;
- хвороба Рейтера;
- ювенільний ревматоїдний артрит;
- хвороба Крона, Уіппла, виразковий коліт;
- шигельоз, сальмонельоз, єрсиніоз.
Важливою складовою комплексного лікування є приймання хондропротекторів – наприклад, препарату Алфлутоп. Ін’єкційна форма забезпечує максимальну біодоступність і швидкість дії препарату, що сприяє зупинці прогресування руйнування хряща, знімає запалення і стимулює синтез гіалуронової кислоти. Завдяки швидкому настанню ефекту відпадає необхідність в тривалих курсах препарату – всього 20 ін’єкцій 2 рази на рік. Доповнення їх лікуванням болю в спині дозволяє знизити дозування і тривалість НПЗЗ.
Остеомієліт хребта або спондиліт слід припускати при тривалій лихоманці, внутрішньовенному введенні лікарських препаратів або наркотичних засобів, що передують інфекційному захворюванню або травмі, прийманні імунодепресантів. Запальні захворювання хребта також можуть мати специфічну природу, протікаючи при сифілісі, туберкульозі, гонореї, бруцельозі.
Виявлено так звані показники серйозних проблем, які вимагають ретельного обстеження пацієнта:
- раптом, вперше в житті, біль;
- дуже сильний біль;
- відсутність залежності болю від положення тіла;
- біль сильніше вночі, ніж вдень;
- вік пацієнта молодше 20 років і старше 55 років;
- нещодавно отримав травму спини;
- ймовірність інфікування (запалення в сечостатевих шляхах, приймання імунодепресантів, синдром набутого імунодефіциту);
- перенесене онкологічне захворювання;
- незрозуміла втрата ваги і підвищення температури;
- загальна слабкість;
- нетримання сечі або калу;
- порушення ходи;
- прогресуючі неврологічні розлади.
Пошкодження м’язів
Пошкодження м’язів спини може бути вторинним: при захворюваннях хребта м’язи напружуються, створюючи «захисний корсет», який утримує хребетний стовп, але від постійної напруги й спазму вони самі стають причиною болю. Нерідко спазм м’язів виникає в першу чергу, наприклад, при тривалому знаходженні в незручній позі або підвищеної тривожності. Такий больовий синдром має відносно доброякісний перебіг і добре піддається медикаментозної терапії.
Деякі системні захворювання м’язів проявляються також болями в спині. До них відносяться:
- поліміалгія ревматика;
- фіброміалгія.
Фіброміалгія – досить поширене захворювання, частіше зустрічається у жінок середнього віку. Характеризується дифузними болями в м’язах тулуба, скутістю, слабкістю, порушеннями сну, зміною чутливості шкіри, тривожністю, нестійким стільцем.
Патології спинного мозку і його коренів
Здавлення корінців спинного мозку, що виходять назовні через отвори між відростками хребців, є більш рідкісною причиною болю, діагностованого у кожного 10-го пацієнта. Однак при цьому больовий синдром сильніше і довше, лікування триває близько 2 місяців.
Стиснення коренів викликається:
- грижа міжхребцевого диска;
- гіпертрофія жовтої зв’язки;
- кісткові нарости (остеофіти);
- звуження спинномозкового каналу (наприклад, внаслідок травми).
Картина ураження коренів (радикулопатія): гострий «стріляючий» біль в спині, порушення чутливості в зоні іннервації кореня, зниження рефлекторної реакції, слабкість відповідного м’яза. Якщо компресія кореня доведена за допомогою сучасних методів дослідження і медикаментозне лікування неефективно, іноді вдаються до хірургічної операції.
Захворювання внутрішніх органів
Болі в спині виникають не тільки при захворюваннях хребта або спинного мозку, а й супроводжують багато захворювань внутрішніх органів:
- хвороби серця (інфаркт міокарда, стабільна і нестабільна стенокардія, інфекційний ендокардит, розсічена аневризма аорти);
- захворювання легенів (тромбоемболія легеневої артерії, пневмоторакс, плеврит);
- патології стравоходу і шлунка (виразкова хвороба, спазм стравоходу, езофагіт);
- запальні процеси в нирках, печінці, підшлунковій залозі, жовчному міхурі, субдіафрагмальний абсцес.
Зазвичай відрізнити ці захворювання дозволяють два моменти:
- раптові й дуже інтенсивні болі в спині;
- ознаки ураження відповідних органів (задишка, хрипи в легенях, хворобливість при пальпації живота і так далі).
При болях в спині, особливо тих, які виникли несподівано і не супроводжуються ознаками захворювання хребта, завжди потрібно реєструвати електрокардіограму, щоб виключити гострий інфаркт міокарда. Особливо така атипова локалізація болю при ішемічній хворобі серця характерна для літніх людей.
Психогенні розлади
Переходу больового синдрому в хронічну форму сприяють соціальні та поведінкові чинники:
- фінансові труднощі;
- емоційне напруження;
- впевненість в неминучості болю через її уявного зв’язку з повсякденною роботою;
- думки про можливе серйозне захворювання та інвалідності;
- депресія;
- залежність від інших людей;
- стратегія уникнення захворювання, при якій пацієнт не вживає жодних дій для діагностики та лікування свого стану.
До якого лікаря звернутися
Отже, причини болю в спині різноманітні. Оскільки вони найчастіше пов’язані із захворюваннями хребта і спинного мозку, при їх появі слід звернутися до невропатолога. Додатково може знадобитися консультація інших фахівців: ревматолога, нейрохірурга, онколога, гастроентеролога, кардіолога, травматолога або хірурга, пульмонолога, нефролога, а також психолога. Щоб правильно підібрати фахівця, можна спочатку звернутися до терапевта, який після первинного огляду зможе встановити попередній діагноз.
Target